Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Polska potęgą w produkcji żywności. W jakich sektorach jesteśmy liderem?

Zuzanna Ćwiklińska
Kategoria: Rynki rolne
Polska potęgą w produkcji żywności. W jakich sektorach jesteśmy liderem?
Rynki rolne
Data publikacji 08.12.2021r.

Polska eksportuje coraz więcej towarów. Wśród nich znajdują się także towary wytwarzane przez polskich rolników, między innymi żywność, która cieszy się na świecie dużą popularnością i opinią produktów o wysokiej jakości. Czego eksportujemy najwięcej?

Czołowe miejsce Polski w rankingach europejskich eksporterów

Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski wzrósł ponad 6 razy od 2004 roku. Wartość sprzedaży tych artykułów za granicę sięgnęła w 2020 r. 34 mld euro. Dla wielu różnorodnych produktów Polska zajmuje czołowe miejsca wśród producentów i eksporterów w Europie. Co jeszcze eksportujemy prócz żywności? Wiele towarów - między innymi okna, drzwi, meble, sprzęt AGD, świece czy... srebro.

r e k l a m a

Jakich owoców eksportujemy najwięcej?

Płody sadownicze to nasza chluba na skalę Europy i świata. Utrzymujemy się w czołówce produkcji jabłek, osiągając pierwsze miejsce w Unii Europejskiej – w tym roku zebraliśmy ponad 4 mln ton tych owoców, o 13% więcej niż w 2020 r. Jako eksporterzy w UE zajmujemy miejsce na podium. Wyprzedzają nas tylko Włochy i Francja. W rankingu światowym mieścimy się w pierwszej dziesiątce, zajmując 8. pozycję.

r e k l a m a

Polskie owoce podbijają świat

Prócz jabłek, szeroko znane i cenione na świecie są także polskie mrożone truskawki. Choć koszulkę światowego lidera w eksporcie tych owoców oddaliśmy Meksykowi w ubiegłym roku, w Europie jesteśmy jak dotąd bezkonkurencyjni. Wartość eksportu truskawek w 2020 r. wyniosła, według szacunków GUS, 174 mln euro i stanowiła 13% światowego eksportu tych owoców. Jako producenci zajmujemy drugie miejsce – wyprzedza nas tylko Hiszpania.

Prócz truskawek, produkujemy i eksportujemy także bardzo dużo malin. Polskie maliny to ponad 50% rynku UE, a w światowym rankingu produkcji zajmujemy 5. miejsce. Możemy być dumni także z produkcji wiśni - stanowi ona niemal 1/3 europejskiego rynku.

Potęga w eksporcie pieczarek i jaj

Wideo - Konkurs fotograficzny AgroUnii i TPR rozstrzygnięty!

Idź do wideo

Owoce to nie jedyny sektor rolnictwa, z którego możemy być dumni. Polska jest także największym producentem pieczarek w Europie i największym eksporterem tych grzybów na świecie. Prócz tego, do czołówki europejskiej kwalifikuje się także krajowa branża jajeczna. Jak informował KOWR w marcu 2021, jesteśmy 6. producentem jaj kurzych w UE i odpowiadamy za 9% produkcji. Przychody z eksportu jaj wyniosły w 2020 r. ok. 203 mln euro. Co ciekawe, polskie jaja trafiają nie tylko do krajów UE czy Azji, ale nawet na Antarktydę.

Polskie sery polską dumą

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – półroczna prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – półroczna prenumerata

Płacisz tylko

156,00 zł SPRAWDŹ

Od 2004 roku produkcja serów w Polsce wzrosła o ponad 60%. Jesteśmy na 5. miejscu w rankingu UE i 6. na świecie. Wolumen produkcji wynosi ok. 960 tys. ton, z czego najwięcej stanowią sery twarogowe (51%), sery dojrzewające (37%) i sery topione (8%). Sery i twarogi są głównymi produktami eksportowymi polskiego mleczarstwa – w pierwszej połowie 2021 r. stanowiły 1/3 wyeksportowanych produktów mleczarskich, przynosząc zyski rzędu 520 mln euro. Prócz nich produkujemy także sporo jogurtów i fermentowanych napojów mlecznych oraz pełnego mleka w proszku.

Eksport polskiego mięsa wciąż stoi wysoko

Mimo problemów, jakie sprawia polskim rolnikom ASF, wciąż mamy dobre wyniki w eksporcie mięsa wieprzowego. Jesteśmy 6. eksporterem w UE, chociaż trzeba przyznać, że importujemy dwa razy więcej wieprzowiny niż sprzedajemy. Wyższe lokaty zajmujemy jednak jako producenci i eksporterzy wołowiny (5. Miejsce w UE) oraz drobiu. Niemal 70% polskiego mięsa drobiowego trafia na rynki zagraniczne, dając nam 4. miejsce na świecie w eksporcie tych produktów.

Polska liderem w Europie i na świecie

Sektor rolno-spożywczy jest w Polsce dynamicznie się rozwija. Polscy rolnicy i sadownicy inwestują w swoje gospodarstwa, czego efektem są wysokiej jakości zbiory, cieszące się popularnością konsumentów w kraju i poza nim. Dzięki temu możemy poszczycić się wysokimi wynikami w eksporcie, a dobre jakościowo produkty z Polski trafiają nie tylko na tereny UE, ale także w najdalsze zakątki świata.

Zuzanna Ćwiklińska, fot. pixabay.com

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a