Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

"Prezent" dla rolników od Agrochem Puławy. Nowy cennik i wyższe ceny nawozów

Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
"Prezent" dla rolników od Agrochem Puławy. Nowy cennik i wyższe ceny nawozów
Rynki rolne Ceny rolnicze
Data publikacji 22.12.2022r.

Agrochem Puławy, oficjalny dystrybutor Grupy Azoty, tuż przed Świętami opublikował nowy cennik nawozów. Niestety, ceny niemal wszystkich nawozów, zarówno azotowych, jak i wieloskładnikowych poszły w górę. Jakie są aktualne ceny nawozów?

Agrochem Puławy zmienił cennik nawozów. W porównaniu do poprzedniego zestawienia z 23 listopada, zdrożały niemal wszystkie produkty. Nawozy azotowe są droższe o 30-50 zł, a NPK o 20-40 zł. To kolejna podwyżka cen nawozów na przestrzeni ostatnich miesięcy.

r e k l a m a

Zdrożała większość nawozów azotowych z Grupy Azoty 

Najnowsze ceny nawozów azotowych Grupy Azoty przedstawiają się następująco: 

 • Saletra amonowa 34,4% PULAN – nowa cena to 3675 zł/t, więc w porównaniu z cennikiem z 23 listopada zdrożała o 50 zł
 • PULAN MACRO 32N – 3755 zł/t, czyli zdrożał o 50 zł
 • RSM 32% – 3420 zł/t, czyli bez zmian
 • PULREA + INu - 4000 zł/t, czyli staniała o 250 zł
 • ZAKsan – 3755 zł/t, czyli zdrożał o 50 zł
 • Saletrzak 27 Standard Plus - 3460 zł/t, czyli zdrożał o 30 zł
 • Saletrosan 26 Plus - 3660 zł, czyli zdrożał o 30 zł

W nowym cenniku Agrochem Puławy większość nawozów zdrożała o kilkadziesiąt złotych. Wyjątkiem jest PULREA z inhibitorem ureazy. Cena tego nawozu spadła o 250 zł/t.

Poprzedni cennik z 23 listopada możesz zobaczyć TUTAJ

A poniżej cennik z 22 grudnia:

Agrochem Puławy po raz kolejny podnosi ceny nawozów wieloskładnikowych

Zdrożały także wszystkie nawozy wieloskładnikowe. Podwyżki są na poziomie 20-40 zł. Taki sam poziom wzrostów miał miejsce w listopadzie.  Poprzedni cennik NPK Agrochem znajdziesz TUTAJ.

Oto aktualne ceny nawozów wieloskładnikowych w Agrochem Puławy:

 • POLIFOSKA 5 – 4090 zł/t, czyli zdrożała o 40 zł
 • POLIFOSKA 6 – 4475 zł/t, czyli zdrożała o 40 zł
 • POLIFOSKA 8 – 4515 zł/t, czyli zdrożała o 40 zł
 • AMOFOSKA® 4-16-18 – 2965 zł/t, czyli zdrożała o 20 zł
 • AMOFOSKA® 5-10-25 – 3325 zł/t, czyli zdrożała o 20 zł

r e k l a m a

Producenci nawozów dostaną wsparcie. Czy to obniży ceny nawozów?

Rolnicy w całej Polsce wstrzymują się jednak z zakupem nawozów. Czekają na zapowiadaną przez rząd obniżkę cen do poziomu 3500 zł/t. Być może rzeczywiście uda się zrealizować te obietnice, bo wczoraj (20 rudnia) Komisja Europejska zatwierdziła polski plan wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych doświadczonych kryzysem energetycznym. O wsparcie będą mogli ubiegać się m.in. producenci nawozów. W założeniu ten system pomocy ma się przyczynić do spadku cen nawozów.

- Skupiamy się na tym, żeby utrzymać ten poziom cen, już nie rzędu 8 tys. zł, bo takie również oferty były w pewnym momencie na rynku, ale około 3,5 do 4 tys. złotych. Tutaj jest niebezpieczeństwo, że zakłady azotowe mogą produkować ze stratą. Stąd rozporządzeniem Komisji Europejskiej jest możliwość pokrywania strat dla zakładów nawozowych w przypadku, kiedy nastąpiłby gwałtowny wzrost kosztów gazu. Zatem skupiamy się na tym, żeby ustabilizować ceny poprzez rekompensaty strat dla zakładów nawozowych - mówił w rozmowie z nami minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Dodał, że dopóki jest wojna na Ukrainie i wysokie ceny gazu, to o cenach 1-1,5 tys. złotych za tonę nawozu możemy zapomnieć.

Dystrybutorzy nawozów: do miesięcy nic nie sprzedajemy

Z kolei dystrybutorzy narzekają, że sprzedaż nawozów praktycznie zamarła.

- Dystrybutorzy od trzech miesięcy nie sprzedają nic, bo są sygnały z góry, żeby rolnicy nie kupowali nawozów, bo zostaną stworzone lepsze warunki, czyli sprzedaż przez przedsiębiorstwa państwowe, i nawozy będzie można kupić taniej. A dystrybucja jest zatowarowana na bardzo wysokim poziomie. Więc niestety doszło zachwiania współpracy producent-dystrybutor, bo dystrybutorzy nie mają już miejsca na te nawozy – zaznaczył podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa Piotr Godlewski, szef POLSOR, stowarzyszenia zrzeszającego dystrybutorów środków dla rolnictwa. Poinformował, że kilkunastu największych dystrybutorów posiada obecnie 150 tysięcy ton nawozów.

- Towaru jest po brzegi w magazynach – mówił przedstawiciel branży.  

Nawozy mogą mocno zdrożeć po Nowym Roku

Przypominamy też, że od stycznia 2023 roku nie będzie już zerowego VAT-u na nawozy. Zostanie przywrócona stawka 8 proc. Oznacza to wzrost wszystkich cen nawozów nawet o kilkaset złotych na każdej tonie. Dotknie to zwłaszcza małych rolników, którzy nie są płatnikami VAT.

Kamila Szałaj

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a