Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Przy granicy powstaną ogromne silosy na zboże z Ukrainy

Karol Pomeranek
Kategoria: Rynki rolne
Przy granicy powstaną ogromne silosy na zboże z Ukrainy
Rynki rolne
Data publikacji 15.06.2022r.

Budowę w Polsce tymczasowych silosów, które pozwolą na eksport ukraińskiego zboża drogą lądową zapowiedział prezydent USA Joe Biden. Zdaniem ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka jest to bardzo dobra deklaracja.

Od dłuższego już czasu świat z niepokojem przygląda się Ukrainie, jednemu z pięciu największych światowych eksporterów produktów rolnych, w tym kukurydzy, pszenicy, jęczmienia i oleju słonecznikowego, która z uwagi na blokadę portów nad Morzem Czarnym czy zajęciu przez siły rosyjskie śluzy w Kachowce w obwodzie chersońskim, nie może eksportować towarów drogą wodną. 

r e k l a m a

- Z powodu blokady ukraińskich portów 1,6 mld ludzi na świecie grozi niedożywienie, a kolejne setki milionów znajdzie się poniżej progu ubóstwa w wyniku wzrostu cen – alarmował w drugiej połowie maja doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

Jak dodał na Twitterze, Rosja domaga się zdjęcia sankcji w zamian za odblokowanie ukraińskich portów, szantażując świat kryzysem żywnościowym.

r e k l a m a

- Jest to zachowanie typowe dla terrorysty, podobne do wzięcia zakładników i zażądania helikoptera z pieniędzmi" – napisał.

W Polsce powstaną ogromne silosy na zboże z Ukrainy 

Tymczasem podczas wtorkowej konferencji zrzeszającej 54 związki zawodowe i 10 mln pracowników American Federation of Labor and Congress of Industrial Organizations w Filadelfii, prezydent Joe Biden zapowiedział budowę przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, tymczasowych silosów, które pozwolą na eksport ukraińskiego zboża drogą lądową.

- Pracujemy więc nad planem, by wywieźć je do innych krajów drogą kolejową - mówił cytowany przez PAP prezydent USA. - Zbudujemy więc silosy, tymczasowe silosy przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, tak by można było przenieść zboże z wagonów do tych silosów, a potem do wagonów w Europie i przetransportować je drogą morską, otwierając możliwości eksportu na cały świat - powiedział Biden. 

Wideo - AgroUnia: likwidacja małych gospodarstw to plan weterynarii na walkę z ASF

Idź do wideo

Kowalczyk o budowie silosów w Polsce: dobra deklaracja, ale budowa zajmie 3-4 miesiące

Sprawę budowy silosów w Polsce komentował w studio TVP INFO Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – dwuletnia prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – dwuletnia prenumerata

Płacisz tylko

426,00 zł SPRAWDŹ

- To bardzo dobra deklaracja - ocenił. Jak podkreślił, Ukraina potrzebuje miesięcznie wywozić około 5 milionów ton zboża, tymczasem z uwagi na ograniczone możliwości przeładunkowe, związane chociażby z różną szerokością torów, strona polska jest w stanie zapewnić przepustowość na poziomie ok. 1,5 mln ton. 

Z kolei w oświadczeniu opublikowanym dzień po deklaracji prezydenta USA, minister Kowalczyk zaznaczył, że pomysł budowy silosów wymaga opracowania wielu szczególnych rozwiązań. Dotyczą one m.in. lokalizacji, wielkości, infrastruktury dodatkowej, źródeł finansowania, spraw własnościowych i wielu podobnych kwestii.

- W mojej ocenie ewentualne silosy powinny być usytuowane tam, gdzie kończą się szerokie tory z Ukrainy. Wówczas łatwiej będzie można przeładować zboże i tym samym zwiększyć możliwości przeładunkowe - poinformował minister i ocenił, że realizacja tego typu inwestycji trwa około trzech-czterech miesięcy.

Szef resortu rolnictwa oczekuje jednocześnie większego zaangażowania ze strony Komisji Europejskiej, która - jak mówi - na razie jedynie ogranicza się do ogólnych deklaracji o budowie korytarzy solidarnościowych. Tymczasem strona polska nie dysponuje w chwili obecnej wystarczającą infrastrukturą. Brakuje m.in. kontenerów na zboże, naczep samochodowych przystosowanych do przewozu zboża czy mobilnych urządzeń przeładunkowych.

Karol Pomeranek, fot. arch.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a