Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rzepak na Matifie runął z hukiem. Jaka jest cena rzepaku na giełdzie?

Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Rzepak na Matifie runął z hukiem. Jaka jest cena rzepaku na giełdzie?
Rynki rolne
Data publikacji 10.03.2023r.

Cena rzepaku na paryskiej giełdzie Matif spadła poniżej 500 euro/t. To notowania najniższe od lipca 2021 roku. Dlaczego rzepak tak mocno tanieje? Jakie będą ceny rzepaku na koniec 2023 i 2024 roku?

Rzepak najtańszy od lipca 2021 roku

Bardzo złe wiadomości dla producentów rzepaku płyną z paryskiej giełdy Matif. Cena rzepaku runęła z hukiem poniżej 500 euro. Wczorajsze notowania zamknęły się wyceną 499 euro/t (2337 zł), a więc przez tydzień od 3 marca rzepak staniał prawie o 40 euro! To cena najniższa od lipca 2021 roku.

Spadły też notowania w kontrakcie sierpniowym 2023 - do 499,25 euro/t. r e k l a m a

Dobre prognozy zbiorów i kondycja rzepaku wywierają presję na cenę

Tak duże przeceny to wynik m.in. słabnących światowych notowań soi i canoli, a także olejów roślinnych i ropy naftowej.

Presję na ceny wywierają też poprawiające się perspektywy zbiorów w nadchodzącym sezonie. Komisja Europejska przewiduje, że produkcja rzepaku w Unii Europejskiej wyniesie w tym roku 19,6 mln ton. To aż o 2,5 mln ton więcej niż w 2022 roku. Jest to wynik zwiększenia areału zasiewu rzepaku przez europejskich rolników o ok 500 tys. ha, do prawie 5,9 mln ha. 

Ceny rzepaku hamuje także dobra kondycja zasiewów, chociaż tu trzeba zauważyć, że południe i zachód Europy coraz bardziej potrzebuje deszczu.

r e k l a m a

Import rzepaku do UE wzrósł o 60 proc.

Kolejną kwestią, która wpływa na spadki notowań rzepaku jest import rzepaku do UE. Od lipca 2022 do marca 2023 kraje członkowskie sprowadziły już 5,7 mln ton z krajów trzecich. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku jest to wzrost o prawie 60 proc. Najwięcej nasion przyjechało z Ukrainy i z Australii. 

Rolnicy trzymają rzepak, czekając na cenę

Istotne dla kształtowania się cen są także bardzo duże zapasy rzepaku zmagazynowane przez rolników, którzy nie sprzedają go w oczekiwaniu na wyższe ceny. Ale biorąc pod uwagę powyższe czynniki, należy spodziewać się raczej spadków cen rzepaku w kolejnych tygodniach bieżącego sezonu.

Jakie będą ceny rzepaku na koniec 2023 i 2024 roku?

W Polsce ceny rzepaku wahają się na poziomie 2130-2300 zł/t. Z najnowszych prognoz analityków banku Credit Agricole wynika, że cena rzepaku w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie ok. 2230 zł/t oraz ok. 2050 zł/t na koniec 2024 r.

- Głównymi czynnikami ryzyka dla naszej prognozy jest dalszy przebieg wojny w Ukrainie, realizacja porozumienia w sprawie ukraińskiego eksportu roślin oleistych przez Morze Czarne, kształtowanie się cen ropy naftowej i warunki agrometeorologiczne wśród największych producentów i eksporterów roślin oleistych - zaznaczają ekonomiści.

Kamila Szałaj, fot. arch.

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: Jak notable z PFHBiPM zareagują na przyjazd 30 delegatów z Mazowsza?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a