Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Tuczniki już po 10 zł/kg. Gdzie obecnie w Polsce ceny świń są najwyższe? Sprawdź!

Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Tuczniki już po 10 zł/kg. Gdzie obecnie w Polsce ceny świń są najwyższe? Sprawdź!
Rynki rolne Ceny świń
Data publikacji 14.09.2022r.

Ceny tuczników pną się w górę. W tym tygodniu Mościbrody przełamały barierę i zaoferowały 10 zł/kg w klasie E i 8 zł/kg za wagę żywą. Mniej optymistyczne wieści płyną natomiast z Niemiec. Jakie są obecnie ceny świń w Polsce i UE? Czy stawki jeszcze pójdą w górę? Sprawdź w naszej SONDZIE!

Cena tuczników: pękła granica 10 zł/kg

Ceny tuczników w Polsce nadal rosną. Liderem podwyżek został Zakład Mięsny Mościbrody, bo cenę tucznika wż podniósł o 1 zł i skupuje nawet po 8 zł. Z kolei stawki za klasę E podbił do 10 zł/kg.

Obecnie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 6,60 zł/kg do 8 zł/kg w wadze żywej.  Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 10 zł/kg, ale na rynku pojawiają się i wyższe oferty.

Również z danych KOWR i MRiRW wynika, że mniejsza podaż żywca wieprzowego na rynku krajowym w połączeniu z wysokimi kosztami produkcji wpływa stymulująco na wzrost cen skupu trzody chlewnej. Według resortu rolnictwa w dniach 29.08 – 4.09.2022 r. dostawcy za trzodę chlewną uzyskiwali przeciętnie 7,72 zł/kg, o proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o 9 proc. więcej niż przed miesiącem. Żywiec wieprzowy był o 65 proc. droższy niż w analogicznym tygodniu 2021 r. Rok temu cena ta wynosiła 4,68 zł/kg, a 10 lat temu - 5,92 zł/kg.

- Krajowy rynek przyniósł wzrosty cen skupu tuczników. Za klasę E zakłady mięsne średnio płaciły 9,90 zł/kg (+0,20 t/t) - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.


r e k l a m a

W Niemczech ceny tuczników znów stanęły w miejscu

Mniej optymizmu widać jednak na rynku niemieckim, bo w tym tygodniu ceny tuczników na dużej giełdzie VEZG nie wzrosły. Stawka za tuczniki w klasie E pozostała na tym samym poziomie, co tydzień temu i wynosi 2,10 euro/kg. Będzie obowiązywała do 21 września.

- Z początkiem nowego tygodnia ubojowego podaż na niemieckim rynku trzody chlewnej nieznacznie wzrasta, dzięki czemu sytuacja na rynku rozwija się w sposób zrównoważony. Efektem są stabilne ceny trzody chlewnej - wyjaśnia Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Natomiast inne kraje UE notują wzrosty cen skupu żywca wieprzowego.

- Nieznaczne wzrosty cenowe (+1 eurocent) zanotowano we Francji i Hiszpanii. Na Półwyspie Iberyjskim sezonowe ograniczenie podaży żywca z uwagi na upały powoli dobiega końca. Pojawiły się wzrosty wagi ubojowej tuczników. Według notowań ISN w 36 tygodniu ceny skupu tuczników pozostały bez zmian w Danii, Holandii, Austrii i Irlandii. Spadek ceny zanotowano w Belgii (-1 eurocent) - podaje Polpig.

r e k l a m a

Natomiast jak informuje KOWR, na przełomie sierpnia i września 2022 r. wśród największych unijnych producentów wieprzowiny ceny niższe niż w Polsce oferowano m.in. w Niderlandach, Danii, Hiszpanii i Niemczech, a wyższe – we Francji.

Cena tucznika jeszcze wzrośnie?

W kraju brakuje surowca, więc ceny świń pną się w górę. Analitycy przewidują, ze taki trend utrzyma się w najbliższych tygodniach. 

- Wzrostom sprzyja utrzymujący się popyt na wieprzowinę. Ubojnie i zakłady przetwórcze chcąc realizować swoje zamówienia muszą podwyższać oferowane stawki. A podaż w dalszym ciągu jest ograniczona. Ponadto przyrosty masy zwierząt w okresie dużych upałów także nie były optymalne. W Polsce widać to po rosnącym ujemnym bilansie handlowym, w którym import surowca przewyższa eksport - wyjaśniają eksperci ING.

Również Polpig ocenia, że podaż żywca jest mała i w najbliższym czasie, pomimo spadku temperatury powietrza, nie należy spodziewać się jej wzrostu.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Płacisz tylko

6,55 zł SPRAWDŹ
Także rzecznik prasowy PZHiPTC POLSUS Bartosz Czarniak przewiduje wzrost cen tuczników.

- Zarówno w Europie, jak i w USA liczba loch mocno spadła. Owszem, Chiny i Meksyk zwiększyły wielkość swoich stad podstawowych, jednakże nie są to wielkości, które rekompensują spadek u nas i w Stanach Zjednoczonych. Innymi słowy, świń na świecie będzie mniej, a to będzie generować wyższe ceny przy takim samym zapotrzebowaniu na surowiec - pisał 8 września na Facebooku Czarniak.

Z kolei analitycy Credit Agricole przewidują, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2022 r. spadnie i wyniesie ok. 7,00 zł/kg oraz 6,00 zł/kg na koniec 2023 r.

O podwyżkach do 10 zł/kg wbc mówił już w maju Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 9 września 2022 roku?

Z sondy przeprowadzonej przez dziennikarzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” wynika, że ceny skupu świń w większości skupów ponownie wzrosły.

A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 7,20 zł/kg (bez zmian),

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 7,00-7,50 zł/kg (bez zmian),

Łódzkie:

 • Marciniak, Sędzimirowice – 7,30 zł/kg (spadek o 10 gr),
 • Złotex, Złoczew - 7,30 zł/kg (spadek o 20 gr),
 • PPHU Kawiks Patoki - 7,80 zł/kg (wzrost o 30 gr);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 6,60 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 7-8 zł/kg (wzrost o 80 gr - 1 zł); oraz 10 zł/kg wbc kl. E (wzrost o 1,20 zł);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,00-7,70 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,40 zł/kg (wzrost o 10 gr);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 7,40-7,85 zł/kg (wzrost o 15 gr),
 • Mróz – 9,70 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);

Kamila Szałaj
fot. arch.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a