Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Żywiec wołowy – cenę trzyma spadek importu

Magdalena Szymańska
Kategoria: Rynki rolne
Żywiec wołowy – cenę trzyma spadek importu
Rynki rolne Pieniądze dla rolników
Data publikacji 13.07.2021r.

W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen żywca wołowego. Korzystne ceny skupu utrzymywały się nie tylko w Polsce, lecz również np. w Niemczech. Nie jest tajemnicą, iż zarówno w Polsce, jak i w Niemczech maleje liczba producentów wołowiny, co przekłada się też na podaż żywca. Ale o cenie żywca wołowego u nas decyduje głównie eksport.

Zmalały import oraz eksport

Jak wskazują najnowsze dane dotyczące unijnego importu i eksportu, od stycznia do kwietnia bieżącego roku na teren Unii Europejskiej wjechało prawie o 23%, tj. ponad 26 tys. ton, mniej wołowiny z krajów trzecich niż w analogicznym okresie przed rokiem. Z kolei kraje członkowskie wywiozły poza granice Unii o 7,6%, tj. 25 tys. ton, mniej wołowiny. Bilans handlu zagranicznego wołowiną wyraźnie się poprawił – eksport zwiększył przewagę nad importem. W tej statystyce ujęto zarówno żywe zwierzęta, jak i wołowinę oraz podroby wołowe.

r e k l a m a

Mniejsze dostawy

Spadek przywozu odnotowali wszyscy najważniejsi dostawcy wołowiny do unijnej wspólnoty poza Urugwajem i Szwajcarią. Najważniejszy importer, jakim jest Brazylia, obniżył dostawy o ponad 7%, Argentyna (trzeci dostawca) o ponad 20%, Australia (czwarty dostawca) o około 23%. Największe spadki importu dotyczyły Nowej Zelandii oraz USA, z których przyjechało do UE odpowiednio o około 46% oraz 44% mniej wołowiny. Urugwaj w pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku sprzedał na rynek unijny, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, o ponad 20% więcej wołowiny i pomimo że jest on drugim po Brazylii największym dostawcą tego mięsa na rynek unijny, ten wzrost nie zrekompensował pozostałych spadków. Ograniczenie dostaw z Brazylii wynika z umocnienia się tego eksportera na rynku chińskim.

r e k l a m a


Ważnym partnerem handlowym UE w tym segmencie produkcji jest Wielka Brytania. Do tego kraju wywozimy zdecydowanie więcej wołowiny, niż z niego przywozimy. Aczkolwiek w analizowanym czasie unijny eksport wołowiny do Wielkiej Brytanii spadł o prawie 34%, co spowodowało ograniczenie wywozu o ponad 34,7 tys. ton do 68,3 tys. ton. Jednocześnie z tego kraju do unijnej wspólnoty przyjechało o 53% mniej wołowiny, tj. o około 18 tys. ton. Najwyraźniej po brexicie nasze stosunki handlowe uległy osłabieniu.

Trzecie miejsce

Unia umacnia za to eksport wołowiny, w tym głównie żywych zwierząt, do Izraela. Eksport wołowiny do tego kraju wzrósł w analizowanym okresie o ponad 40% do 18,9 tys. ton. Unijni eksporterzy umocnili też swoją pozycję na filipińskim rynku (wzrost eksportu o około 45%). Wzrosła też sprzedaż (o prawie 21%) do Bośni i Hercegowiny. Więcej żywego bydła kupili w UE Algierczycy, aczkolwiek eksport mięsa gwałtownie spadł, tak że w ostatecznym rozrachunku ilość wyrażona w masie rzeźnej spadła o 16,6%.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Kamizelka męska - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Kamizelka męska - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Płacisz tylko

189,00 zł

Cena regularna 219,00 zł

SPRAWDŹ

Warto zwrócić uwagę, iż Polska znalazła się na trzecim miejscu wśród unijnych eksporterów wołowiny na rynki trzecie. Wyprzedzają ją Hiszpanie (drugie miejsce w rankingu) oraz Irlandczycy – najwięksi eksporterzy. Polska zwiększyła eksport w analizowanym okresie o 16,8% do 23 980 ton. Nasi dostawcy odnieśli sukces przede wszystkim w sprzedaży mrożonej wołowiny i mięsnych produktów ubocznych.
Żywiec wołowy - cenę trzyma spadek importu

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a