Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Amazone KE 3002-240 - brona wirnikowa w rozmiarze XXL do ciągników o mocy nawet 400 KM!

Przemysław Staniszewski
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Amazone KE 3002-240 - brona wirnikowa w rozmiarze XXL do ciągników o mocy nawet 400 KM!
Maszyny Rolnicze Brony
Data publikacji 26.12.2022r.

W zeszłym roku firma Amazone pokazała nowo opracowaną bronę wirnikową KE 3002-240 o szerokości roboczej 3 metrów, wyposażoną w innowacyjny system Rotamix. Niedawno niemiecki producent ujawnił szczegóły dotyczące sześciometrowej wersji takiej brony, która nadaje się do pracy nawet z potężnymi mocowo traktorami.

r e k l a m a

Amazone zbudował bronę w rozmiarze XXL do ciągników o mocy nawet 400 KM!

Model nazywa się KE 6002-2 Rotamix. Pod nazwą Rotamix kryje się system budowy obejmujący zastosowanie aż czterech wirników na każdy metr szerokości roboczej. Wirniki napędzają koła zębate o relatywnie niedużej średnicy, a to umożliwiło ograniczenie gabarytów górnej obudowy. Maszyna ma przez to krótszą konstrukcję i jest położona bliżej traktora, co skutkuje poprawą stabilności i lepszym dociążeniem przedniej osi.

Charakterystyczne w niej są też ustawione "do tyłu" zęby o długości 29 cm, które pracują tak, że pozostawiają korzystną gruzełkowatą strukturę gleby, dobrze ją przy tym wyrównując. Dlatego brona nadaje się m.in. do przedsiewnej uprawy gleb zwięzłych, które były wcześniej zaorane. Na czas przejazdów model KE 6002-2 Rotamix jest składana hydraulicznie do szerokości 3 metrów.

Prezentując nową maszynę, niemiecki producent zwraca uwagę również na zastosowany system zasilania. Maszyna jest napędzana wałkiem WOM uzyskującym 1000 obr./min. Moc jest później rozdzielana na dwie strony i kierowana do dwóch zamocowanych na bocznych wysięgnikach przekładni DirectDrive, które przenoszą napęd bezpośrednio na koła zębate wirników. Układ napędowy jest skutecznie chroniony przed kurzem, wilgocią i brudem za sprawą zastosowania dwustopniowego uszczelnienia z kasetowymi uszczelniaczami wałków i uszczelką labiryntową.

Do maszyny dostępnych jest kilka typów wałów. Na lekkie i średnie gleby przeznaczony jest klinowy wał pierścieniowy, który pasowo zagęszcza rolę. Podobne efekty pracy uzyskuje trapezowy wał pierścieniowy. Z kolei do całopowierzchniowego kruszenia i zagęszczania gleby przeznaczony jest metalowy wał zębaty. Pracę wału poprzedza włóka wyrównująca.

Przemysław Staniszewski

Widziałeś już nasze video "Zakręcone Żniwa - Konkurs filmowy TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a