Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Atomictractor chce stworzyć ciągnik o napędzie atomowym!

Justyna Czupryniak
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Atomictractor chce stworzyć ciągnik o napędzie atomowym!
Maszyny Rolnicze ciągniki
Data publikacji 09.10.2022r.

Atomictractor chce stworzyć ciągnik o napędzie atomowym. W znanym, brytyjskim start-upie pojawił się pomysł na skonstruowanie silnika bezemisyjnego, który zasilałby tradycyjne ciągniki. Ma to być napęd atomowy! Jak ma to działać w praktyce?

Silniki spalinowe zostaną zastąpione atomowymi w ciągnikach?

Na oficjalnej stronie Atomictractoru pojawiła się informacja dotycząca prawdziwej rewolucji w mechanicznej branży rolniczej. Zdaniem ekspertów wyeliminowanie silników działających na paliwa kopalne jest kwestią czasu, a te, wraz z upływem lat, mogą zostać zastąpione innymi źródłami zasilania.

Co zyska rolnik dzięki ciągnikowi hybrydowemu?

Rolnicy, którzy zdecydowaliby się na użytkowanie ciągnika hybrydowego, nie tylko zyskaliby możliwość ograniczenia zużycia oleju lub rezygnacji z jego użycia, ale również dłuższą pracę, większą moc oraz wyższy moment obrotowy. Czy realne jest wynalezienie ciągnika napędzanego energią atomową?

Traktor Atomictractor nie na atom?

Choć nazwa ciągnika jest wyjątkowo sugestywna, a na Uniwersytecie Aston w Brimingham właśnie dobiegły końca prace nad studium wykonalności niskoemisyjnego ciągnika, to wciąż nie wiadomo, jakiego rodzaju napęd zostanie wykorzystany w produkcji silników.

Założyciel Atomictractor Campbell Scott nie zdradził planów związanych z wyborem rodzaju napędu.

– Szczegóły dotyczące planów zastosowania techniki niskoemisyjnej, na razie pozostaną tajemnicą. Jednakże można ją krótko opisać jako wykorzystanie najbardziej odpowiednich z aktualnie dostępnych rozwiązań niskoemisyjnych i ich integrację w wysoce wyspecjalizowanych maszynach rolniczych – skomentował podejrzenia Campbell.

Ciągnik elektryczny dostępny na całym świecie

Prace nad konstrukcją silnika są prowadzone w Wielkiej Brytanii, jednak Atomictractor ma być wykorzystywany w gospodarstwach na całym świecie. Aktualnie celem projektu są ciągniki o mocy do 100 kW. Głównym punktem prac jest skonstruowanie ciągnika elektrycznego, który usprawni prace w mniejszych gospodarstwach na świecie potrzebujących nieskomplikowanej maszyny do wykonywania podstawowych prac polowych.

– Czerpiemy przykład z projektu słynnego ciągnika Ferguson TE20 "Little Grey Fergie", wyprodukowanego po raz pierwszy w Coventry w 1946 roku – dodaje Scott Campbell.

Atomictractor oczekuje na współprace

Jak poinformował Scott Campbell, firma Atomictractor aktualnie poszukuje partnerów, przy pomocy których zyska możliwość przeprowadzenia projektu przez fazę prototypu i produkcji.

– Prace rozwojowe będą kontynuowane we współpracy z Uniwersytetem w Aston. Najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie współpracy z jednym z producentów ciągników. Zarówno niskoemisyjny układ napędowy, jak i ciągnik, w którym ma on pracować, wymagają odpowiedniego dopasowania, które najlepiej wykona producent ciągnika - stwierdził założyciel firmy Atomictractor.

Więcej na ten temat można przeczytać na portalu Profitechnika.pl: Ciągnik o napędzie atomowym?.

oprac. Justyna Czupryniak

Widziałeś już nasze video "Zakręcone Żniwa - Konkurs filmowy TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a