Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Belarus 82.3 czy Belarus 952.2. Który ciągnik zostanie w gospodarstwie u Czeslawwwa?

Krzysztof Janisławski
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Belarus 82.3 czy Belarus 952.2. Który ciągnik zostanie w gospodarstwie u Czeslawwwa?
Maszyny Rolnicze ciągniki
Data publikacji 06.10.2022r.

– Klimatyzacja, rewers, rozmieszczenie wyjść hydraulicznych, oświetlenie kabiny – wylicza plusy testowanego w swoim gospodarstwie ciągnika Belarus 82.3 Bartłomiej Bartnik z Janowic (znany z YouTube'a jako Czeslawww). Ale czy rolnik zamieniłby swój dotychczasowy traktor Belarus 952.2 na model 82.3?

Rolnik stawia na ciągniki Belarus, ponieważ to proste i dość tanie traktory 

Bartłomiej Bartnik ze wsi Janowice pod koniec sierpnia miał okazję zapoznać się w swoim gospodarstwie z ciągnikiem Belarus 82.3. Maszyna została mu udostępniona do testowania na niecałe dwa dni przez MTZ Belarus Traktors sp. z o.o., czyli importera ciągników tej marki do Polski. Wybór tego właśnie gospodarstwa nie był przypadkowy. Przez 17 lat był tutaj eksploatowany MTZ 82. W czerwcu 2020 r. został zastąpiony przez Belarusa 952.2.

Stawiamy na sprzęt prosty i relatywnie tani. Taki właśnie jest Belarus. Co prawda ma on swoje bolączki typu nieszczelności układu hydraulicznego czy słabe wyciszenie w kabinie, ale jest to rekompensowane tanimi częściami oraz tym, że zawsze można go naprawić we własnym zakresie – tak w styczniu tego roku tłumaczył decyzję o ponownym wyborze ciągnika tej marki pan Bartłomiej w reportażu, który ukazał się na łamach "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

r e k l a m a

Traktor Belarus 82.3 testowany podczas siewu rzepaku

Testowany w Janowicach Belarus 82.3 pracował w gospodarstwie krótko. – Dotarł do nas wczoraj po południu, dziś wraca do importera, do Sokółki – mówi Bartłomiej Bartnik. – Cieszę się, że mam możliwość wypróbowania tego ciągnika, choć nie ukrywam, że chciałoby się, żeby test mógł potrwać nieco dłużej.

Jakie prace zostały wykonane z wykorzystaniem ciągnika w gospodarstwie pana Bartłomieja? – Wczoraj zacząłem siać rzepak na dwuhektarowym polu koło domu – mówi pan Bartłomiej. – Kończyłem dziś rano, nie chciałem siać po ciemku, żeby nie narobić mijaków. Potem pojechałem na kolejne stanowisko, tam też zasiałem rzepak na powierzchni ok. 1 ha. Został mi jeszcze niecały hektar do obsiania.

Traktor Belarus 82.3 testowany podczas siewu rzepaku

Nowy design Belarusa przypadł rolnikowi do gustu. Klimatyzacja także na plus

Pierwsza rzecz, na jaką zwrócił uwagę, jeszcze przed uruchomieniem traktora, to jego wygląd.

– Ciągnik prezentuje się inaczej niż użytkowany przeze mnie Belarus 952.2 – opisuje rolnik. – Zmieniona, bardziej opływowa maska – mówi o swoich wrażeniach Bartłomiej Bartnik.

Dalsza część artykułu pod materiałem WIDEO

 Co można powiedzieć o komforcie pracy? – Ciągnik, który dostałem do testowania jest wyposażony w klimatyzację, co jest dużym plusem – zaznacza mój rozmówca. – W moim Belarusie klimatyzacji nie ma, co w upalne dni bardzo mocno daje się we znaki.

Pan Bartłomiej kupił swój ciągnik prosto z placu u dilera, nie miał więc możliwości wybrania opcji z klimatyzacją. – Rozważałem jej zainstalowanie już po zakupie, ale uznałem, że koszt w wysokości 7 tys. zł jest zbyt wysoki – stwierdza.

Według rolnika, poziom hałasu w kabinie testowanego ciągnika jest porównywalny z tym, w jakim pracuje na co dzień. – Czyli jest głośno, choć może odrobinę ciszej niż w moim – mówi pan Bartłomiej.

Rolnik zwrócił też uwagę na inny niż w jego ciągniku fotel. – Marki Grammer, choć nie jest pneumatyczny, to wygodniejszy niż ten zamontowany w moim ciągniku, fajnie się siedzi – ocenia rolnik. Zauważył też, że w testowanym ciągniku jest radio. – W moim nie było, musiałem zamontować we własnym zakresie razem z głośnikami.

r e k l a m a

Belarusa 952.2 – ciągnik łatwiejszy w prowadzeniu

Podczas przeprowadzonych w gospodarstwie prac ciągnik był zagregowany z 2,5-metrowym biernym agregatem uprawowo-siewnym Rol/Ex oraz 2,5-metrowym siewnikiem marki Agro-Masz. – To zestaw wielkością odpowiadający możliwościom tego ciągnika – mówi pan Bartłomiej.

Moc znamionowa Belarusa 82.3 to 84 KM. – Nie sprawdzałem, ile ciągnik spalił podczas wykonanych przeze mnie siewów, ale nie sądzę, żeby w tej konfiguracji spalanie było wysokie.

Pana Bartłomieja nie przekonuje zastosowane przez producenta rozmieszczenie dźwigni rewersu (mechanicznego) i reduktora żółw/zając. – Rewers jest zlokalizowany przy desce rozdzielczej, a reduktor po lewej stronie operatora ciągnika – mówi pan Bartłomiej. – Ja bym je zamienił. Wygodniej byłoby mieć rewers, z którego korzysta się cały czas pod ręką, bez potrzeby sięgania w okolice deski rozdzielczej.

Rewers jest zlokalizowany przy desce rozdzielczej, a reduktor po lewej stronie operatora ciągnika – mówi pan Bartłomiej.

Docenia natomiast, że testowany Belarus ma, w przeciwieństwie do jego pojazdu, skrzynię biegów z dwoma zakresami prędkości. – Dzięki temu można elastyczniej dostosowywać prędkość do potrzeb – dodaje. Jednocześnie przypomina, że w jego ciągniku rewersu nie ma, w tym elemencie porównanie wypada więc na korzyść testowanej maszyny.

Rolnik przejeżdżając Belarusem 82.3 z jednego pola na drugie docenił jego układ hamulcowy. – Wystarczy delikatnie nacisnąć pedał hamulca i ciągnik płynnie hamuje, nie odczułem szarpnięć, które zdarzają się w przypadku hamowania moim ciągnikiem – opisuje swoje wrażenia z jazdy. Producent zastosował w tym ciągniku układ mechaniczny, tarczowy, mokry i niezależny. – Ciągnik dobrze prowadzi się po asfalcie – zaznacza użytkownik.

Kolejna zaobserwowana przez pana Bartłomieja różnica między jego ciągnikiem a testowanym dotyczy widoczności z kabiny.

Do przodu widać lepiej, bo maska jest ścięta. Ale lepsza niż w moim jest też widoczność na to, co dzieje się za ciągnikiem – wyjaśnia.

Utrudnieniem w obsłudze mogą być dla nieznających tego języka komunikaty po rosyjsku na wyświetlaczu elektronicznym. Takie przynajmniej pojawiały się w testowanym ciągniku.

– W pewnym momencie pokazał mi się jakiś błąd, dzwoniłem do Sokółki, okazało się, że to komunikat przypominający o zaciągnięciu hamulca ręcznego – opowiada Bartłomiej Bartnik. – Być może polski język jest w menu, ale nie chciałem grzebać w ustawieniach, żeby czegoś nie przestawić.

Nie trzeba szukać wyjść hydraulicznych jak w starszym modelu ciągnika

– Tylne wyjścia hydrauliczne powinny być zamocowane w bardziej dogodnym miejscu – mówił w styczniu pan Bartłomiej oceniając kupiony przez siebie ciągnik. A jak ta sprawa została rozwiązana w testowanym pojeździe?

– W tym ciągniku jest elegancko, tak jak powinno być w każdym. Bardzo mi się podoba to rozwiązanie – odpowiada rolnik. Skoro jesteśmy przy hydraulice: pan Bartłomiej zauważył, że na głównym rozdzielaczu Belarusa 82.3 pojawiła się odrobina oleju.

W ciągniku na stałe użytkowanym przez rolnika z Janowic dźwignia do zmiany obrotów WOM został, według niego, nie najszczęśliwiej zlokalizowana. Można zahaczyć o nią nogą wyłączając jednocześnie napęd wałka. – W testowanym ciągniku ten problem nie występuje. Dźwignia znajduje się po lewej stronie, nie ma możliwości jej przypadkowego zahaczenia.

Nie trzeba szukać wyjść hydraulicznych jak w starszym modelu ciągnika

Kolejna istotna różnica między ciągnikiem pana Bartłomieja a tym testowanym, to zastosowane oświetlenie.

– W moim Belarusie 952.2 za oświetlenie odpowiadały zwykłe lampki. Pobierały mnóstwo prądu, gdy włączałem wszystkie, wskazówka alternatora lądowała na czerwonym polu. Samodzielnie wymieniłem je już na ledowe. Natomiast w testowanym ciągniku ledy są już montowane fabrycznie – informuje rolnik. – Porządnie świecą, nie mam żadnych zastrzeżeń.

Rolnik ocenił testowany ciągnik Belarus 82.3 na mocne 5+. Ale czy by się nie zamienił? 

W szkolnej skali ocen pan Bartłomiej bardzo wysoko ocenił testowany ciągnik wystawiając mu stopień "pięć plus".

– Podobają mi się te ciągniki – stwierdza. – Wielką zaletą jest prostota konstrukcji, Belarusy idealnie pasują do mojego niewielkiego obszarowo gospodarstwa – tłumaczy.

Jednak gdyby teraz kupował nowy ciągnik, a ceny Belarusa 952.2 i Belarus 82.3 byłyby porównywalne, to nie zmieniłby swojego wyboru.

– Mój ma turbinę, testowany nie. Różnica w mocy nie jest wielka, ale jest. Poza tym maska i błotniki mojego ciągnika są metalowe. W testowanym użyto tworzyw sztucznych. Nie muszę tłumaczyć, które rozwiązanie jest korzystniejsze dla użytkownika w przypadku jakiejś stłuczki czy obcierki. No i wielkość. Wydaje mi się, że mój ciągnik ma odrobinę większe gabaryty.

 

Wizytówka gospodarstwa Bartłomieja Bartnika znanego też jako Czeslaww

Bartłomiej Bartnik jest sołtysem wsi Janowice (gm. Waśniów). Wieś jest położona u podnóża Gór Świętokrzyskich. Prowadzi 13-hektarowe gospodarstwo rolne. Uprawia pszenicę, jęczmień ozimy oraz rzepak. Gleby należą do I, II i III klasy bonitacyjnej, co sprzyja uzyskiwaniu wysokich plonów. W gospodarstwie utrzymywane jest bydło mleczne. Mleko odbiera spółka Mleko Łazorko.

Rolnik jest dobrze znany internautom. Jako czeslawww prowadzi kanał na YouTube. Ma 8600 subskrybentów, a niektóre jego filmy osiągają nawet po kilkaset tysięcy wyświetleń.

Wizytówka gospodarstwa Bartłomieja Bartnika znanego też jako Czeslaww

Krzysztof Janisławski

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a