Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Bomet rozpoczyna produkcję pielników Nembus. Jakie mają parametry?

Przemysław Staniszewski
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Bomet rozpoczyna produkcję pielników Nembus. Jakie mają parametry?
Maszyny Rolnicze Pielniki
Data publikacji 07.01.2023r.

Problemy z dostępnością środków ochrony roślin i rosnące ich cen oraz rosnący udział upraw ekologicznych sprawia, że kolejni krajowi producenci sprzętu rolniczego zauważają potencjał w mechanicznym zwalczaniu chwastów. W ostatnim czasie do tego grona dołączyła węgrowska firma Bomet, czego efektem było opracowanie pielnika Nembus.

Do jakich upraw przeznaczony jest pielnik Nembus i czym się charakteryzuje?

Narządzie przeznaczone jest do zwalczania chwastów w uprawie kukurydzy, warzyw, truskawek. Jego podstawę stanowi rama z trzema (model P470) lub pięcioma (model P470/1) sekcjami roboczymi, co odpowiada "obrabianiu" dwóch lub czterech rzędów roślin. Narzędzie jest tak zbudowane, że sekcje można dostosować do rozstawu międzyrzędzi, a zakres wynosi od 65 do 90 cm. Pielnik Nembus oferuje szereg wersji wyposażenia sekcji roboczych. Podstawę stanowią zęby sprężynowe zakończone redliczkami, które płytko podcinają glebę. Ich głębokość pracy jest regulowana kółkami podporowymi, których zadaniem jest też kopiowanie terenu. Za zębami mogą się znajdować wałki strunowe, zgrzebła, zgarniacze, kolczatki pielące lub talerze obsypujące. Możliwe jest też wyposażenie sekcji w noże kątowe.

Pielnik ma 60 cm prześwitu, co sprawia, że można nim wjeżdżać nawet w wysokie rośliny znajdujące się w późniejszych fazach rozwojowych. Oprócz spulchniania gleby, można wtedy podać pogłównie nawóz, bo wyposażenie pielnika może stanowić podsiewacz nawozu ze zbiornikami o pojemności po 70 litrów każdy – informuje firma Bomet.

Każda sekcja pieląca zamocowana do ramy poprzez układ równoległoboczny wyposażona jest w kółko kopiujące i zęby zakończone redliczkami, ewentualnie nożami kątowymi

  • Każda sekcja pieląca zamocowana do ramy poprzez układ równoległoboczny wyposażona jest w kółko kopiujące i zęby zakończone redliczkami, ewentualnie nożami kątowymi

Dodatkowe wyposażenie stanowią również ekrany boczne lub talerze osłaniające chroniące rośliny będące we wczesnych stadiach wzrostu przed zasypaniem oraz gwiazdy pielące usuwające chwasty rosnących między roślinami w rzędzie. Model P470 z trzema sekcjami w wersji podstawowej z zębami sprężynowymi waży 400 kg i wymaga 45 koni mocy. Większy P470/1 z pięcioma sekcjami ma ciężar 630 kg, a wymagania mocy wzrastają do 75 koni mechanicznych.

Przemysław Staniszewski
Zdjęcia: Przemysław Staniszewski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 1-2/2023 na str. 41. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Zakręcone Żniwa - Konkurs filmowy TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a