DCIM\100MEDIA\DJI_0709.JPG
StoryEditorWiadomości rolnicze

Ciągnik Claas Arion 660 na testach u Wemberra. Jak wypadł na polu? [FILM]

22.10.2021., 10:10h
Mateusz Cisłak, youtuber znany jako Wemberr przetestował ciągnik CLAAS ARION 660. Jak maszyna wypadła na polu?

W połowie kwietnia CLAAS Polska przeprowadził konkurs. Spośród 150 chętnych osób, firma wybrała trzech operatorów, którzy mieli za zadanie zmierzyć się z systemem CEMOS w najnowocześniejszych ciągnikach i sprawdzić, czy faktycznie maszyna może być lepsza od operatora. CEMOS to sztuczna inteligencja, która ma wspomóc operatora traktora we właściwym ustawieniu maszyny. 

- Często zdarza się, że rolnik, który otrzymuje nowoczesny ciągnik nie do końca wie, jak go poprawnie ustawić. Mało kto myśli o ustawaniu ciśnienia w oponach czy o właściwym zbalastowaniu ciągnika. A system CEMOS dba, by te wszystkie parametry były jak najlepiej ustawione. Dzięki temu praca ciągnika jest dużo bardziej wydajna, a spalanie małe – wyjaśnia Krzysztof Gomolla, Product Manager z CLAAS Polska.

Test systemu odbył się na polu w okolicach Grodziska Wielkopolskiego w ciągniku CLAAS AXION 960, który niedawno uzyskał tytuł „TRACTOR OF THE YEAR 2021” w kategorii „Zrównoważony”.

Trzech finalistów konkursu ustawiło ciągnik i wykonało nim kilka przejazdów po polu. Następnie przedstawiciele CLAAS-a uruchomili CEMOS i ustawili AXION 960 według zaleceń systemu. Maszyna zrobiła tyle samo przejazdów, co uczestnicy konkursu. Okazało się, że CEMOS w każdym przypadku miał lepsze spalanie i wyższą wydajność. Najbliżej tych wyników był Mateusz Cisłak, youtuber znany jako Wemberr.  I to on został zwycięzcą. 

Główną nagrodą w konkursie była możliwość użytkowania przez 50 motogodzin jednej z maszyn CLAAS: AXION 960, AXION 870 lub ARION 660. Mateusz Cisłak wybrał ten ostatni model.

Wrażenia z testów ARION 660

Mateusz Cisłak podczas testowania ciągnika ARION 660 przygotował relację, którą zamieścił na swoim kanale YouTube  Jak podkreślił w trakcie filmu z testów, wybrał właśnie Ariona, gdyż chciał przetestować ciągnik w połączeniu z siewnikiem.

Warto tutaj dodać, że w trakcie testów CLAAS był użytkowany z wykorzystaniem siewnika Amazone Centaya 3000 Super oraz cultimera Kuhn L300. Już na samym początku filmu możemy się sporo dowiedzieć o wyposażeniu nowoczesnej kabiny, w której znajdował się 12-calowy, dotykowy wyświetlacz CEBIS obsługujący technologię ISOBUS oraz dżojstik CMOTION. To właśnie ten ostatni zrobił na testującym największe wrażenie.

- Joystick CMIOTION jest to po prostu wzór do naśladowania, jeżeli chodzi o ergonomię. Ręka idealnie przylega nam do joysticka, wszystkie przyciski mamy pod palcami. Jest on bardzo wygodny – argumentował Cisłak.  

Jak wypadł CEMOS?

W trakcie użytkowania ARION 660 popularny „Wemberr” korzystał też ze wsparcia systemu CEMOS. 

- System podpowiada rewelacyjnie. Po wprowadzeniu parametrów wyjściowych wybieramy czy chcemy uzyskać lepszą wydajność czy większą efektywność – powiedział Cisłak. 

W jego ocenie, dzięki temu systemowi nawet niedoświadczeni użytkownicy będą w stanie osiągnąć bardzo dobre wyniki podczas obsługi ciągnika i narzędzia doczepianego. Dla doświadczonych operatorów ciągników zalecenia dotyczące ciśnienia w oponach i balastowania oraz okno dialogowe optymalizacji stanowią znaczne ułatwienie w dostosowaniu kombinacji ciągnika i narzędzia doczepianego do optymalnego zakresu osiągów lub wydajności.

Z GPS-em i mapy aplikacyjną 365FarmNet

Testowany przez Cisłaka model ARION 660 ma zainstalowany fabrycznie system GPS PILOT S10 RTK NET oraz korzysta z licencji ASGEUPOS. 

- Dzięki takiemu rozwiązaniu dokładność prowadzenia maszyny to 2 do 3 cm. W połączeniu z 3 metrowym siewnikiem pozwala to na uzyskanie wysokiej jakości przejazdów bez zakładek – wyjaśnia Gomolla.

W trakcie testów Mateusz Cisłak korzystał bezpośrednio z pomocy GPS PILOT. Jedno z pól zostało zasiane z wykorzystaniem mapy aplikacyjnej przygotowanej w 365FarmNet, wgranej do terminala S10. Dzięki stworzonym mapom potencjału plonowania operator może zmiennie dawkować ilość materiału siewnego na hektar.

Mateusz Cisłak był zadowolony z efektywności pracy silnika. 

- Wczoraj, jak zasiałem 11 ha spalanie wyniosło 11,8l/ha i wydajność 1,9 ha na godzinę. I jest to spalanie mierzone z przeważaniem siewnika i załadowaniem pszenicy. Wyniki są więc super – powiedział.

W jakich ciągnikach można zainstalować system CEMOS?

System CEMOS można zainstalować w ciągnikach CLAAS o mocy już od 125 KM do 445 KM, wyposażonych w przekładnię bezstopniową CMATIC oraz terminal dotykowy CEBIS. Tego typu ciągniki to modele serii ARION 500/ 600 i AXION 800/900.

Warto tez wspomnieć, że całkiem niedawno system CEMOS został przetestowany przez instytut DLG. 10 operatorów z Niemczech, Francji Danii oraz Polski podejmowało próby pokonania systemu CEMOS - bezskutecznie!

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 05:11