Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ciągnik JCB Fastrac 8330 o mocy 340 KM z siewnikiem Horizon. Jak sprawdzają się w polu? [WIDEO]

Ciągnik JCB Fastrac 8330 o mocy 340 KM z siewnikiem Horizon. Jak sprawdzają się w polu? [WIDEO]
Maszyny Rolnicze
Data publikacji 10.10.2022r.

Inteligentne sterowanie skrzynią i silnikiem, silnik AGCO Power 8,4 l, bezstopniowa skrzynia biegów, ML 260, 12-calowy wyświetlacz, tylny podnośnik 10 ton, podnośnik z przodu 3,5 tony z dwoma wyjściami hydraulicznymi to tylko nieliczne zalety ciągnika marki JCB Fastrac 8330, którego testy odbyły się podczas Krajowego Dnia Kukurydzy 2022 w Wilkowicach. Jak ten najszybszy i najnowszy ciągnik poradził sobie podczas prac polowych?

Co słychać w mechanizmie ciągnika?

Najnowszy model ciągnika JCB Fastrac 8330 został wyposażony w:

 • silnik AgcoPower o pojemności skokowej 8,4 l,
 • katalizator SCR, czyli układ służący do zmiany cząstek tlenku azotu na wodę i azot, dzięki czemu spaliny w układzie wydechowym są oczyszczane,
 • filtr cząstek stałych DPF, czyli suchy filtr cząstek stałych.

Dzięki zastosowaniu powyższych technologii 6-cylindrowy silnik spełnia normę Stage V, czyli europejską normę emisji spalin, zdecydowanie ograniczającą emisję tlenków azotu oraz zawartość cząstek stałych w spalinach.

r e k l a m a

Jak wypadły testy prędkości znamionowej?

Z informacji zawartych w katalogu firmy wynika, że ciągnik przy prędkości znamionowej oferuje:

 • minimalnie 250 kW/340 KM,
 • maksymalnie 260 kW/354 KM.

Podczas testów przeprowadzonych w Centrum Testowym DLG, wyniki przedstawiły się w następujący sposób:

 • przy prędkości znamionowej 2100 obr./min do tylnego wału odbioru mocy JCB Fastrac 8330 dotarło 199 kW, przy czym wraz ze zmniejszeniem obrotów silnika moc ciągnika wzrastała,
 • przy prędkości znamionowej 1900 obr./min została osiągnięta wartość 224 kW.

Zgodnie z obliczeniami nadwyżka mocy wyniosła 25 kW, gdzie producent oferuje 10 kW, co oznacza wyższą moc niż ta deklarowana, jednak na wale odbioru mocy brakuje 7 kW. Moc ciągnika nie pojawia się po włączeniu chwilowego wzrostu mocy silnika, ale jest dostępna zawsze. Po zwiększeniu mocy moment obrotowy również wzrasta do 1285 Nm, czyli o 42% przy spadku obrotów o 29%.

Zużycie paliwa w ciągniku JCB Fastrac 8330

Zużycie paliwa jest ważną kwestią poruszaną przy zakupie ciągnika. JCB Fastrac 8330 został wyposażony w 600-litrowy zbiornik oleju napędowego. Podczas hamowania ciągnik wykazał zużycie paliwa równe:

 • przy prędkości znamionowej silnika 252 g/kWh,
 • przy mocy maksymalnej 237 g/kWh.

Podane wyniki wskazują na nieszczególną oszczędność Fastraca. Przeprowadzone pomiary wykazały jednak, że nie przekracza on średniej osiąganej dotychczas przez ciągniki tego typu klasy.

r e k l a m a

Ile paliwa zużywa JCB Fastrac 8330 podczas transportu?

Po osiągnięciu prędkości 60 km/h JCB Fastrac 8330 osiąga od 5% do 10% wyższą oszczędność paliwa, niż średnia innych ciągników marki Fastrac.

Suche hamulce tarczowe w JCB Fastrac 8330

Osiągnięcie niskiego zużycia paliwa podczas transportu, ale również umiarkowanego zużycia paliwa podczas prac polowych jest możliwe dzięki suchym hamulcom tarczowym z podwójnym zaciskami zastosowanymi we wszystkich czterech kołach ciągnika. Wykorzystany mechanizm ułatwia jazdę Fastraciem, a ponadto przeciwblokujący układ hamulcowy (ABS) jest w stanie opanować opóźnione hamowanie do 6,5/s2.

Jaki typ przekładni został zamontowany w JCB Fastrac 8330?

W JCB Fastrac 8330 zastosowano przekładnię bezstopniową ML260 z Marktoberdorf. Szczególną uwagę należy zwrócić na obsługę przekładni JCB w kwestii zmiany trybów jazdy. W modelu 8330 wysokość obrotów jest regulowana w trybie 'M' za pomocą dźwigni nożnej, natomiast prędkość jazdy jest sterowana joystickiem.

Ilość tempomatów w JCB Fastrac 8330

JCB Fastrac 8330 został wyposażony w dwa tryby tempomatu:

 • Auto1,
 • Auto2.

Zamontowane tryby umożliwiają kontrolę prędkości obrotowej silnika, ich aktywacja jest jednak możliwa dopiero po wybraniu minimum 1000 obr./min na gazie ręcznym.

Jaką maksymalną prędkość osiąga JCB Fastrac 8330?

JCB Fastrac 8330 osiąga prędkość w dwóch zakresach, która wynosi:

 • w zakresie 'L' od 0,02 do 39 km/h,
 • w zakresie "H" do 70 km/h.

Przełączenie zakresów jest możliwe podczas jazdy bez obciążenia poniżej 7km/h.

JCB Fastrac 8330 pracował z siewnikiem Horizon Culture

Testy ciągnika JCB Fastrac 8330 odbywały się pod obciążeniem siewnikiem marki Horizon Culture. Siewnik jest jedną z najbardziej nowoczesnych maszyn przeznaczonych do siewu precyzyjnego. Jak informuje producent siewnik posiada:

 • zbiornik na nawóz płynny,
 • system szybkiego napełniania,
 • sterowaną w kabinie pompę membranową (elektryczną lub hydrauliczną),
 • system z nawozem granulowanym,
 • otwieracz nawozów suchych (opcjonalnie),
 • oczyszczacze rzędów (na zamówienie).

Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii siewnik marki Horizon Culture nie tylko usprawni pracę polowe, ale również zwiększy jej efektywność.

 

oprac. Justyna Czupryniak

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a