Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Festiwal starych ciągników w Wilkowicach 2022. Zobacz setki zabytkowych traktorów [FOTO]

Zuzanna Ćwiklińska
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Festiwal starych ciągników w Wilkowicach 2022. Zobacz setki zabytkowych traktorów [FOTO]
Maszyny Rolnicze
Data publikacji 21.08.2022r.

XX Międzynarodowy Festiwal Starych Ciąg­ników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka odbył się w weekend 20-21 sierpnia 2022. Nawet deszczowa pogoda nie przeszkodziła wszystkim uczestnikom tego wydarzenia w podziwianiu zabytkowych traktorów i maszyn rolniczych. Jakie atrakcje czekały na gości w Wilkowicach?

Zlot w Wilkowicach to jedna z największych takich imprez w Europie

Organizowany w Wilkowicach (gmina Lipno, powiat leszczyński) Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych to największy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej zlot kolekcjonerów i miłośników zabytkowej mechanizacji rolnictwa. Tegoroczni goście z pewnością nie żałowali, że wybrali się na tę imprezę, choć pogoda mogła działać odstraszająco - większość atrakcji odbywała się w strugach deszczu. 

Fani historycznych maszyn mogli w Wilkowicach podziwiać przeszło 300 zabytkowych maszyn rolniczych, w tym 250 ciągników. Eksponaty pochodziły nie tylko z Polski, ale także od kolekcjonerów z Niemiec, Czech, Węgier i Danii. Szczególnie cenne eksponaty otrzymały nagrody w konkursie „Traktor i Maszyna – Wilkowice 2022”. Z kolei w konkursie dla najlepszych kolekcjonerów, nad którym patronat objął minister rolnictwa, nagrody przyznano Andrzejowi Budziszowi, Jarosławowi Chojnackiemu i Leszkowi Nowakowi. 

r e k l a m a

Na jakie atrakcje mogli liczyć goście Festiwalu Starych Ciągników? 

Podczas wydarzenia zaplanowano takie atrakcje jak zawody traktor pullingu, wyścigi traktorów, toczenie beczki, przeciąganie traktora liną, pokazy zbioru zboża kombajnami i orki „bombajami”, a także konkurs mody traktorowej, w którym wybrano Traktorzystkę i Traktorzystę Festiwalu. W niedzielny poranek główną atrakcję stanowił korowód ulicami Wilkowic. Wszystkim wydarzeniom towarzyszyła wystawa pod tytułem „100-lecie Traktora URSUS”, na której zobaczyć można było wszystkie dostępne prototypy ciągników tej marki.

Deszcz nie zepsuł festiwalu 

Choć przez cały ubiegły tydzień utrzymywała się dobra pogoda, w weekend zaczęły się opady. Jednak organizatorzy festiwalu nie stracili ducha i większa część zaplanowanych atrakcji odbyła się w niezmienionej formie. Gościom także nie przeszkadzał deszcz – dotarli na festiwal nawet z odległych miejscowości, by podziwiać zabytkowe ciągniki i maszyny rolnicze.

Jak wyglądał XX Międzynarodowy Festiwal Starych Ciąg­ników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka? 

r e k l a m a

Zuzanna Ćwiklińska
foto, video: Klub Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych "Traktor i Maszyna"

Widziałeś już nasze video "Zakręcone Żniwa - Konkurs filmowy TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a