Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Gigantyczny rozrzutnik Euromilk Buffalo rozwozi nawet 1000 ton nawozu w dzień

Gigantyczny rozrzutnik Euromilk Buffalo rozwozi nawet 1000 ton nawozu w dzień
Maszyny Rolnicze
Data publikacji 22.11.2022r.

Świadcząca usługi rolnicze firma Rol-Mix z Kijewic koło Przasnysza użytkuje od czterech lat dwa największe rozrzutniki obornika firmy Euromilk – modele Buffalo RX 2400 HD. Zdarza się, że każda z maszyn jest wykorzystywana do granic swoich możliwości rozwożąc w ciągu dnia nawet po 1000 ton nawozu. O tym, jak potężna jest to ilość, świadczy fakt, że taką masę obornika "produkuje" dziennie ponad 30 tysięcy krów!

Rozrzutniki Euromilk Buffalo są mega wydajne. Kurs jedną maszyną oznacza wywiezienie na pole nawet 25 ton obornika. Rolnicy to doceniają, dlatego – jak mówi Rafał Bukowski, właściciel firmy Rol-Mix – wykonanie usługi zlecają nam nawet te gospodarstwa, które mają na stanie własne tego typu maszyny. I choć działamy głównie lokalnie, w obrębie do 20 kilometrów od Przasnysza, to zdarzało się, że obsługiwaliśmy gospodarstwa położone na Mazurach oraz w okolicach Warszawy.

r e k l a m a

Rozrzutnik Euromilk Buffalo RX 2400 HD pracuje nawet po 1000 godzin rocznie

Pierwsza z maszyn została przekazana firmie Rol-Mix wiosną 2019 roku. Druga przyjechała tuż przed żniwami. Oba rozrzutniki były pierwszymi tego typu wyprodukowanymi przez firmę Euromilk. Imponują wymiarami. Mają po ponad 10 metrów długości, a z zamocowanymi nadstawkami mierzą ponad 3,5 metra wysokości. Bez ładunku każda z maszyn waży bagatela ponad 12 ton. Ale szerokie na 650 mm koła ustawione w układzie tridem, skutecznie zabezpieczają je przed zapadaniem nawet na trudnym terenie.

Mimo ogromnych rozmiarów nie ma problemów z manewrowaniem maszynami, co jest zasługą zastosowania pierwszej i trzeciej osi skrętnej. Wszystkie osie są resorowane. Amortyzowany jest również sam dyszel, co pozwala skutecznie tłumić drgania, które nie są przenoszone z maszyny na traktor.

– W pierwszych miesiącach pracy w jednej z maszyn wystąpiła awaria przekładni napędzającej przenośnik podłogowy, która okazała się wadliwa. Serwis Euromilku błyskawicznie zareagował wymieniając przekładnię na nową. Od tego czasu nie wystąpiły już żadne poważne awarie mimo że ten sprzęt naprawdę mocno dostaje w kość – podaje Rafał Bukowski.

– Gdyby podsumować tylko jeden sezon, to okazałoby się, że każda z maszyn pracuje rocznie przez około 1000 godzin. Startuje w marcu i nawozi pola mniej więcej do połowy maja. Drugą część sezonu rozpoczyna tuż po żniwach i jeździ z obornikiem do później jesieni. Dzienna ilość wykonanych kursów zależy od wielkości pól i ich położenia oraz od ilości obornika. Myślę, że średnia z całego sezonu dla każdej z maszyn wynosi ok. 20–25 kursów na dzień, ale zdarzały się też takie dni, że jeden rozrzutnik wykonywał ponad 40 kursów! – dodaje właściciel firmy Rol-Mix

 Do załadunku rozrzutników wykorzystywana jest ładowarka teleskopowa JCB 531-70 Agri Super (3,1 tony udźwigu i 7 metrów zasięgu teleskopu)

Do załadunku rozrzutników wykorzystywana jest ładowarka teleskopowa JCB 531-70 Agri Super (3,1 tony udźwigu i 7 metrów zasięgu teleskopu)

Rozrzutnik Euromilk dobrze rozdrabnia nawet ciężki obornik

Rozrzutniki Buffalo RX 2400 HD wyposażone zostały w szeroki adapter z dwoma pionowymi walcami z uzwojeniem ślimakowym. Do zwojów przykręcone są noże, z których większość nie była jeszcze wymieniana. Wytrzymały aż tyle, bo wykonano je z mocnej, trudnościeralnej stali Hardox.

U podstawy bębnów znajdują się talerze o średnicy 1050 mm z czterema wymiennymi łopatkami. W porównaniu do adaptera poziomego, w tym przypadku talerze pełnią funkcję zabezpieczającą, wyrzucając obornik znad samej podłogi, który nie przechodzi przez bębny. Przed adapterem znajduje się hydraulicznie unoszona zasuwa. Zapewnia ona bezpieczny transport materiałów ograniczając wydostanie się obornika poza maszynę. Zasuwa jest również elementem zabezpieczającym układ napędowy. Po prostu ogranicza opór załadowanej masy w chwili uruchamiania bębnów rozrzucających. Dodatkowym elementem zabezpieczającym przed usypywaniem się ładunku podczas transportu jest sterowany hydraulicznie deflektor. Jego zadaniem jest też ograniczenie wyrzutu materiału na skraju pól.

Rozrzucanie obornika na polu trwa około 5 minut. Na załadunek maszyny potrzeba 15–20 minut 

Rozrzucanie obornika na polu trwa około 5 minut. Na załadunek maszyny potrzeba 15–20 minut

Adapter doskonale rozdrabnia każdy materiał, nawet ciężki, zbity i nasiąknięty wodą obornik. Potem równomiernie rozrzuca go w pasie o szerokości 7–8 metrów. Z tej maszyny nie wylatuje praktycznie żadna duża bryła obornika. Dzięki temu łatwiej jest przeorać nawożone pole, bo nie dochodzi do zapychania się sekcji roboczych narzędzi uprawowych – dodaje właściciel firmy Rol-Mix.

r e k l a m a

Rozrzutniki pracują z ciągnikami Fendt

W kontrolowaniu i ocenie pracy każdej z maszyn pomagają kamery, gdzie jedna skierowana jest na tył rozrzutnika, druga pozwala monitorować wnętrze skrzyni. Oprócz kamer we własnym zakresie dołożone zostało dodatkowe oświetlenie ledowe. Właściciel firmy Rol-Mix dodaje, że przez pierwsze lata z jedną z maszyn współpracowała Valtra T153 Versu o zwiększonej do 180 KM mocy. Mimo tego jej moc okazała się jednak niewystarczająca, dlatego fiński ciągnik został sprzedany, a zastąpił go 300-konny Fendt 930 Vario. Drugi rozrzutnik od nowości jest napędzany 360-konnym Fendtem 936 Vario. 

Nawóz w pasie o szerokości 7–8 metrów wyrzucają pionowe dwuwalcowe adaptery

Nawóz w pasie o szerokości 7–8 metrów wyrzucają pionowe dwuwalcowe adaptery

Jaki jest koszt wynajęcia potężnego rozrzutnika Euromilk?

400 zł za kurs – tak aktualnie wycenia wywożenie obornika firma Rol-Mix. Do tej ceny trzeba doliczyć 20 zł do kilometra, gdy pole, na które ma trafić nawóz jest oddalone od gospodarstwa. Firma Rol-Mix wykonuje usługi w obrębie do 20 kilometrów od Przasnysza, ale przy większych zleceniach obsługuje gospodarstwa położone znacznie dalej

Przemysław Staniszewski

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a