Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Innowacyjny pielnik optyczny Unii wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji

Przemysław Staniszewski
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Innowacyjny pielnik optyczny Unii wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji
Maszyny Rolnicze Pielniki
Data publikacji 26.08.2022r.

Coraz mniejsza liczba dostępnych herbicydów sprawia, że na znaczeniu zyskuje mechaniczne zwalczanie chwastów. W opowiedzi konstruktorzy Unii opracowali innowacyjny pielnik optyczny. Oficjalna prezentacja narzędzia odbędzie się we wrześniu br. na wystawie Agro Show.

Zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji w nowym pielniku Unii

W tym pielniku jest automatyczny system sterujący, wykorzystujący wizję komputerową i zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji. Dzięki niemu można pracować nawet z prędkością 30 km/h. O pomyłce nie ma tu mowy, bo obraz z kamery jest błyskawicznie przekazywany do sterownika, który kontroluje pracę siłownika hydraulicznego odpowiedzialnego za przesuwanie na boki ramy nośnej sekcji pielących – informuje polski producent maszyn rolniczych.

Kalibracja i ustawienie narzędzia odbywa się za pomocą tabletu, który bezprzewodowo łączy się ze sterownikiem zamocowanym na maszynie. Twórcy pielnika zapewniają, że aplikacja do obsługi jest prosta i intuicyjna.

Sekcje są zawieszone na równoległoboku. Można zmieniać ich siłę docisku. Kopiowanie terenu i ustawienie głębokości pracy zapewniają płynnie regulowane kółka – podaje producent.

r e k l a m a

Dwie wersje pielnika optycznego Unii

Pielnik będzie oferowany w wersji z 13 sekcjami służącymi do pielenia roślin wysianych w rzędach w rozstawie co 50 cm (buraki cukrowe) lub z 7 sekcjami rozstawionymi co 75 cm (kukurydza). Sekcje przeznaczone do pielenia buraków wyposażone są w dwa rzędy zębów. W pierwszym mocowane są dwa zęby SV wyposażone w redliczkę, w drugim pracuje jeden ząb zakończony gęsiostópką. Aby usunąć chwasty rosnące między roślinami w rzędzie, do sekcji mogą być zamocowane gwiazdy pielące. Dodatkowe wyposażenie będą stanowiły sprężyste palce montowane za zębami, które pozwalają rozciągnąć podcięte chwasty na powierzchni i poddać je działaniu słońca, co skutecznie uniemożliwi ich ponowny wzrost. Sekcje z szerokim rozstawem, które nadają się do pracy w kukurydzy, wyposażone są w 3 rzędy zębów z gęsiostópką. Odległość między zębami w rzędzie jest tutaj w pełni regulowana, a w razie potrzeby elementy mogą zostać szybko zdemontowane.

Przemysław Staniszewski
Zdjęcia: Unia

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 34/2022 na str. 39. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a