Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak zmieniały się kombajny John Deere'a przez ostatnie 75 lat?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Jak zmieniały się kombajny John Deere'a przez ostatnie 75 lat?
Maszyny Rolnicze kombajny
Data publikacji 19.06.2022r.

Mija 75 lat odkąd na rynek trafił pierwszy kombajn samojezdny John Deere. Od tego momentu rolnictwo rozwijało się nowym torem. Pierwszy kombajn różnił się nieco od tych, jakie znany współcześnie. Ale jak bardzo? Poznajmy jego historię!

Pionierski model 55 samojezdnego kombajnu zbożowego wyjechał w pole po raz pierwszy w 1947 roku. To był przełomowy moment, dzięki czemu mechanizacja rolnictwa wręcz wystrzeliła i sprawiła, że rolnictwo się zmieniło. Od tego czasu zbiory stały się szybsze, łatwiejsze i pełniejsze.

r e k l a m a

Po modelu 55, kilka lat później na rynku pojawiła się kombajn samopoziomujący się 55H, który sprawdzał się w trudnym terenie. W 1963 zastosowano po raz pierwszy gąsienice, a w 1992 świat poznał pierwszy kombajn hybrydowy.

Dziś kombajny John Deere zbierają ponad połowę całego ziarna na świecie.

r e k l a m a

Zapraszamy do zapoznania się z kalendarium John Deere!

Jak wyglądał pierwszy kombajn John Deere - model 55?

Miejsce dla operatora było usytuowane na dużej wysokości, co umożliwiało nadzór nad przenośnikiem pochyłym i zespołem żniwnym o szerokości 12 stóp.

Silnik znajdował się za kierownicą w pobliżu tylnych kół. Zbiornik na ziarna znajdował się blisko przedniej osi, co wpłynęło na lepszą stabilność pojazdu. Dodatkowy obciążnik nad przednią osią zapewniał lepszą trakcję, zaś tylne koła były skrętne.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Płacisz tylko

5,95 zł SPRAWDŹ
Na tamte czasy model 55 oferował zbiór plonów na poziomie 1,6 ha/h, co było wielkim krokiem w kwestii efektywności prowadzenia zbiorów.
Jednak obecne kombajny z serii X koszą z mocą 12 ha/h.

John Deere dużo wcześniej niż inni rozwijał układy prowadzenia w swoich maszynach

Przełom wieku XX i XXI minął jako czas rozwijania układów prowadzenia. Jednak inżynierowie i mechanicy John Deere zajmowali się tym problemem od samego początku. Dlatego już w 1999 r. firma umożliwiła równoległe prowadzenie maszyny za pomocą wyświetlacza Greenstar 1.

W 2002 roku wprowadzono system AutoTracTM i pierwszą generację odbiornika StarFireTM, które jako pierwsze oferowały operatorom kombajnów prowadzenie bez użycia rąk.

Następnie w tym samym czasie wprowadzono moduł telematyki (MTG), który nadal kierunek bardziej precyzyjnych zbiorów rolnikom i usługodawcom.

Obecnie, nowoczesne modele serii T, S i X, umożliwiają ich użytkownikom wykorzystanie danych dotyczących wydajności i położenia maszyny, dostarczanych w czasie rzeczywistym, do zdalnego monitorowania i analizy zbiorów.

Więcej o historii kombajnów od John Deere na stronie firmowej.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

fot. John Deere

 

 

Widziałeś już nasze video ""Nie będziemy umierać w ciszy". Rolnicy będą protestować w w całej Polsce"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a