Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Kamerka na ładowaczu i inne patenty w maszynach rolniczych rolnika z Podlasia

Kamerka na ładowaczu i inne patenty w maszynach rolniczych rolnika z Podlasia
Maszyny Rolnicze Modernizacje maszyn
Data publikacji 22.09.2019r.

Rolnik spod Wysokiego Mazowieckiego hoduje bydło mleczne, ale również sam udoskonala maszyny rolnicze. Kiedy miał problemy z ładowaczem czołowym na ciągniku John Deere wymienił dwie rzeczy i ładowacz zyskał na sprawności. Zamontował też kamerkę na ładowaczu. Kamera wyposażona jest w promiennik podczerwieni. Obraz z kamery rolnik obserwuje na ekranie LCD umieszczonym w kabinie ciągnika.

Jest dumny z bycia rolnikiem. Udziela się społecznie, m.in. jest radnym w Banku Spółdzielczym w Sokołach, jako instruktor zajęć praktycznych egzaminuje oraz naucza, a w jego gospodarstwie prowadzone są zajęcia praktyczne. Żona jest nauczycielką, a w wolnym czasie pomaga mężowi w prowadzeniu gospodarstwa. Dodatkowo rolnik uwielbia majsterkować, naprawiać i unowocześniać sprzęt rolniczy. Park maszynowy to oczko w głowie gospodarza i jak sam wspomina, jest perfekcjonistą w tej dziedzinie.

r e k l a m a

Bardziej zbita pasza dla krów dzięki zamontowaniu siłownika 

Nasz bohater przejął gospodarstwo rolne po rodzicach po ukończeniu technikum rolniczego w Krzyżewie. Początki nie były łatwe, bo startował od 10 krów, sprzętu było niewiele, jednak zawsze była chęć do ciężkiej pracy i rozwoju. W latach 90. dorabiał w pobliskich warsztatach mechanicznych, gdzie rozwijał swoją pasję, jaką jest majsterkowanie. Ostatecznie postanowił zająć się gospodarstwem, zmodernizować je i unowocześnić, dzięki temu diametralnie zmienił park maszynowy oraz obejście gospodarstwa. Dzisiaj w większości jest utwardzone kostką brukową, co ułatwia utrzymanie czystości oraz znacząco wpływa na estetykę. W parku maszynowym znajdziemy maszyny najlepszych marek m.in.: prasę Lely, ciągniki John Deere, miniładowarkę Avant.

– W moim gospodarstwie, każda maszyna musi być sprawna w 100 procentach, a po użyciu sprzęt jest myty, konserwowany i wstawiany do garażu – mówi Jan Czajkowski, który ma na swoim koncie wiele udanych konstrukcji: m.in. zmodernizował windę w wycinaku do kiszonki, montując tam siłownik hydrauliczny pochodzący od starego siewnika do zboża Fortschritt.

Wielokrotnie miałem problem z rozwalającymi się kostkami kiszonki z kukurydzy – wspomina. – W momencie stawiania i szarpnięcia ciągnikiem, blok kiszonki się rozsypywał. Postanowiłem zamontować tam siłownik, który delikatnie zsuwa wyciętą kostkę z wideł, dzięki temu każda jest idealna, pasza jest zbita i nie psuje się w takim stopniu jak wcześniej.  

r e k l a m a

Większe węże, mniejsze wibracje w ładowaczu na ciągniku John Deere 

Trzy lata temu zakupił ciągnik John Deere 5083E z ładowaczem czołowym. Od początku był w nim problem. Ładowacz drgał, a kable hydrauliczne wpadały w duże wibracje. Gospodarz naprawił usterkę montując nowe węże hydrauliczne o większej średnicy. To rozwiązanie spowodowało koniec problemu z ładowaczem oraz szybszą jego pracę.

Większe węże, mniejsze wibracje w ładowaczu na ciągniku John Deere

Kamera zamontowano na ładowaczu czołowym zapewnia lepszą widoczność podczas pracy w gospodarstwie

Ciekawym patentem zaobserwowanym w ładowaczu czołowym jest zamontowana na nim kamera.
Ma ona za zadanie zapewnienie lepszej widoczności, w czasie pracy na wysokościach oraz podczas podpinania osprzętu do tura. Kamera wyposażona jest w promiennik podczerwieni. Obraz z kamery rolnik obserwuje na ekranie LCD umieszczonym w kabinie ciągnika. Rozwiązanie sprawdza się znakomicie.

Kamera zamontowano na ładowaczu czołowym zapewnia lepszą widoczność podczas pracy w gospodarstwie

W większości maszyn tj.: ciągniki czy miniładowarka, rolnik zamontował dodatkowe oświetlenie ledowe, zapewniające dobrą widoczność podczas prac nocnych.
Ostatnio wykonał samodzielnie mobilną maszynę opartą na siłowniku hydraulicznym do łupania drewna oraz obciążnik na TUZ do ciągnika. Części do budowy sprzętu zdobywa na złomowisku, dzięki temu dużo oszczędza. 

Własna pasza dla krów – nieco mniej mleka, ale pieniędzy więcej

Pan Jan utrzymuje w oborze uwięziowej stado bydła mlecznego. Pasza jest dostarczana systemem tradycyjnym dwa razy dziennie. W skład dawki wchodzi kiszonka z kukurydzy, kiszonka z traw, a także pasza treściwa wykonana własnoręcznie z mieszanek zbożowych, do których dodawane są koncentraty białkowe firmy Wipasz.
Dzięki temu – jak podkreśla – dużo oszczędza. Wcześniej zużywał ok. 3 ton paszy pełnoporcjowej miesięcznie, za którą musiał zapłacić 1400 zł za tonę. Było to wygodne rozwiązanie, jednak kosztowne. Po przejściu na własne pasze zauważył niewielki spadek produkcji mleka, jednak dużo lepszy końcowy rachunek ekonomiczny. Dumą gospodarza jest szczęśliwa rodzina wspierająca go w każdej chwili. Ma zdolne córki, które bardzo dobrze radzą sobie w szkole oraz na studiach. 

Gospodarstwo rolne Czajkowskich ze średnią wydajność 8000 kg mleka od krowy

Jan Czajkowski razem z żoną Hanną oraz dziećmi Magdaleną, Martą i Kasią gospodaruje we wsi Kruszewo Brodowo (pow. wysokomazowiecki, gm. Sokoły).
Rolnicy uprawiają ok. 30 ha ziemi, w tym 15 ha zajmują zboża, głównie mieszanki, 10 ha to łąki a 5 ha jest pod kukurydzą. Utrzymują ok. 40 sztuk bydła, głównie rasy hf. Stado objęte jest od pięciu lat oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność laktacyjna liczona od krowy to 8000 kg mleka. Surowiec sprzedają do SM Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem ze średnimi parametrami: 4,00 proc. tłuszcz oraz 3,25 proc. białko.


  • Od prawej: Jan Czajkowski z żoną Hanną oraz córkami Martą i Kasią 

 

Łukasz Łuniewski
Fot. Łukasz Łuniewski 

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a