Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Kombajn Claas Lexion drugiej generacji – czym się charakteryzuje?

Kategoria: Maszyny Rolnicze
Kombajn Claas Lexion drugiej generacji – czym się charakteryzuje?
Maszyny Rolnicze Kombajny
Data publikacji 24.09.2019r.

W połowie lipca we francuskiej miejscowości Crucheray firma Claas zaprezentowała drugą generację kombajnów Lexion. Są to zupełnie nowe maszyny, które praktycznie nie korzystają z elementów i podzespołów stosowanych w pierwszej generacji. Nowa seria obejmuje siedem modeli hybrydowych i sześć klawiszowych.

Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód

r e k l a m a

Claas twierdzi, że stworzył nową kategorię kombajnów. Wszystko dzięki zastosowaniu nowatorskiego systemu omłotu ziarna, w którym oprócz klasycznego bębna młócącego znajduje się bęben przyspieszający i separator. 

W największych Lexionach 7000 i 8000 system omłotu nazwa się APS Synflow Hybrid, a producent twierdzi, że jest to zupełnie nowe serce maszyny, dzięki której maszyna gwarantuje wyjątkową wydajność i jakość oraz czystość ziarna. Jest to połączenie stycznego układu omłotowego składającego się z bębna przyspieszacza, bębna młócącego oraz bębna podającego i wzdłużnego rotorowego układu separacji.

Średnica bębna młócącego z 10 cepami została zwiększona do 755 mm. Za nim umieszczono również większy bęben podający o średnicy 600 mm. Zespól ten ma szerokość 1700 mm w modelach z serii 8000 oraz 1420 mm w wersjach z serii 7000. Duża średnica bębna młocącego tworzy kąt opasania 132 stopni. W celu dokonania szybkiego przystosowania do różnych plonów i warunków, wszystkie segmenty klepiska są regulowane hydraulicznie i równolegle przez Cebis, czyli zintegrowany komputer pokładowy.

Segment domłacający klepiska może być aktywowany z kabiny. Umożliwia to precyzyjne sterowanie zespołem omłotowym w celu zapewnienia dokładnego omłotu jęczmienia. Podobnie jak w przypadku innych elementów zespołu młócącego, system sterowania listwą oraz klapami pod klepiskiem zintegrowany jest w Cemos Automatic, który samodzielnie dokonuje optymalnych ustawień kombajnu. Stanowi on jednak dodatkowe wyposażenie. Wszystkie segmenty klepiska są dostępne z boku i można je łatwo wymienić.

  • W największych Lexionach 7000 i 8000 montowany będzie APS Synflow Hybrid. Jest to połączenie stycznego układu omłotowego składającego się z bębna przyspieszacza, bębna młócącego oraz bębna podającego i wzdłużnego rotorowego układu separacji. Średnica bębna młócącego z 10 cepami została zwiększona do 755 mm. Za nim umieszczono również większy bęben podający o średnicy 600 mmTrzy bębny – jeden po drugim

Nowa generacja kombajnów Lexion to także modele serii 5000 i 6000, które od swoich większych braci różnią się przede wszystkim systemem omłotu. Nosi on nazwę APS Synflow Walker i został oparty na nowym bębnie przyśpieszającym o średnicy 450 mm, bębnie młócącym o średnicy 755 mm z dziesięcioma cepami oraz dodatkowym bębnie separującym o średnicy 600 mm z odrzutnikiem. Zespół ten ma szerokość 1700 mm w modelach z serii 6000 oraz 1420 mm w modelach z serii 5000. Kąt opasania wynosi 132 stopni (bęben młócący) oraz 116 stopni (bęben separatora).

Charakterystyki te, wraz z synchronizacją prędkości bębnów, umożliwiają przepływ materiału, który odbywa się liniowo, łagodnie, zapewniając oszczędności paliwa. Powstałe w konsekwencji aktywne obszary separacji wynoszą 2,66 m2 w mniejszych kombajnach i 3,18 m2 w większych. Wszystkie segmenty klepiska są regulowane hydraulicznie przez system Cebis. Końcowa separacja dokonywana jest przez pięć wytrząsaczy w Lexion 5000 i sześć wytrząsaczy w Lexion serii 6000. Wszystkie mają długość 3,8 m. Powierzchnia wytrząsaczy wynosi odpowiednio 5,40 m2 i 6,46 m2.
  • System omłotu w kombajnach Claas Lexion serii 5000 i 6000 nazywa się APS Synflow Walker i został oparty na nowym bębnie przyśpieszającym o średnicy 450 mm, bębnie młócącym o średnicy 755 mm z dziesięcioma cepami oraz dodatkowym bębnie separującym o średnicy 600 mm z odrzutnikiem


Do 180 00 litrów pojemności 

Topowe model 8000 mogą być wyposażone w zbiornik ziarna o pojemności aż 18 000 litrów. Konstrukcyjnie przewidziano możliwość łatwego i szybkiego regulowania płyt osłonowych ślimaka wygarniającego w zależności od warunków i rodzaju plonu. Ustawienia nie wymagają żadnych narzędzi. Dostępna będzie dodatkowa funkcja wspomagania rozładunku ziaren wykazujących tendencje do powodowania zatorów i zbrylania się. W modelach 7000 i 8000 dostępnych jest siedem różnych rur rozładowczych o długości do 12 m i wydajności wyładunku od 110 do 130 l/s. Z kolei w Lexionach 8700, 8800 i 8900 wyładunek odbywa się z wydajnością do 180 l/s. Aby umożliwić precyzyjne napełnianie pojazdów transportowych, dla tej wersji można obniżyć wydajność rozładunki o połowę do 90 l/s. Hydraulicznie uruchamiane suche sprzęgło moduluje napędy rozładunkowe w celu zapewnienia łagodnego rozruchu. Gdy czynności rozładunkowe zostaną zatrzymane, ślimaki wygarniające w zbiorniku ziarna są najpierw automatycznie wyłączane, aby całkowicie opróżnić rurę rozładowczą, a tym samym znacznie obniżyć obciążenie oraz stopień zużycia.

Kombajny Lexion 5000 i 6000 posiadają zbiorniki mieszczące od 9 do 13 tys. l. W tym segmencie producent przewidział siedem różnych rur wyładowczych. Maksymalna długość to także 12 m. Wydajność wynosi od 110 do 130 l/s. W modelu Lexion 6900 została przewidziana prędkość wynosząca 180 l/s. Także i w tym segmencie największy model można dodatkowo wyposażyć w system zmniejszenia prędkości wysypu do 90 l/s. Warto dodać, że rura wyładowcza nowych kombajnów ma kąt obrotu do przodu 105 stopni. Oznacza to, że operator ma dobry widok z kabiny na proces rozładunku.


System czyszczący Jet Stream

r e k l a m a

W kombajnach Lexion 7000 i 8000 system czyszczący Jet Stream współpracuje z sześcioma bądź ośmioma wentylatorami turbinowymi. W tych kombajnach została stworzona duża komora, w której podwójnie wentylowany stopień dokonuje czyszczenia wstępnego. Dzięki długiemu kanałowi wyrównywania przepływu, powietrze przepływa pod wysokim ciśnieniem do sit. Sita i dmuchawa mogą być regulowane elektrycznie z kabiny. Dzięki funkcji 4D (serie 7000 i 8000) system czyszczenia jest dodatkowo wspomagany. System Jet Stream znajduje się także na wyposażeniu kombajnów z wytrząsaczami. Mniejsze modele mają funkcję 3D, dzięki której system czyszczenia jest w stanie aktywnie wyrównywać boczne nachylenia do 20 procent.

Nowy Quantimeter współpracuje z płytą uderzeniową i dokonuje pomiaru wielkości plonu bez konieczności znajomości ciężaru tysiąca ziaren. W ciągu jednego roku wymagane jest przeprowadzenie tylko jednego procesu kalibracji w stosunku do danego rodzaju plonu i można go wykonać z poziomu kabiny. Jest to kolejna nowość w Lexionach, ponieważ do tej pory system pomiaru plonu wymagał częstszych czynności kalibrujących.

Automatyczne sterowanie

Claas zapewnia, że nowa konstrukcja kabiny stwarza operatorowi nowoczesne miejsce pracy z większą przestrzenią i lepszą izolacją akustyczną. Najważniejsze funkcje są zintegrowane w podłokietniku, gdzie są wyraźnie rozmieszczone. Podłokietnik i terminal Cebis można regulować niezależnie od siebie. Aby uzyskać optymalny widok hedera, terminal można również przesuwać do końca w prawo, gdzie znajduje się poza obrysem przedniej szyby. Nowa kolumna kierownicy umożliwia także dokonanie optymalnej regulacji koła kierownicy w celu dopasowania do potrzeb operatora.

Producent w nowych Lexionach przewidział trzy możliwości regulacji ustawieniami maszyny z poziomu kabiny. Za pomocą ekranu dotykowego Cebis, przełącznika obrotowego umieszczonego na panelu sterowania lub poprzez boczne przyciski zamontowane na podłokietniku. Nowa, ergonomiczna dźwignia kontroli prędkości jazdy C-Motion reguluje wszystkimi funkcjami hederu oraz procesem rozładunku ziarna. Przełączniki znajdują się w zasięgu palców operatora. Łatwiej wykonać także szybkie zmiany podczas pracy z szerokim zakresem rodzajów plonów za sprawą prostej wymiany elementów klepiska.

W nowych Lexionach za automatyczną regulację elementów roboczych maszyny może odpowiadać system Cemos Automatic. Został on wyposażony w nowe funkcje. Pokrywa klepiska i listwa domłacająca klepiska są wbudowane w system, dlatego też mogą być sterowane automatycznie. Nowy elektroniczny układ obejmuje laserowy Field Scanner prowadzący maszynę wzdłuż brzegu łanu lub ścieżki przejazdowej. Sprzęt komputerowy Field Scanner wywodzi się z sektora motoryzacyjnego, gdzie jest szeroko wykorzystywany. Nowy Lexion może również wykorzystywać rozwiązania z zakresu telematycznego. To pozwala na pełną integrację maszyny z oprogramowaniem do zarządzania gospodarstwem.

Dostosowana moc

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Profi – aktualny egzemplarz

Profi – aktualny egzemplarz

Płacisz tylko

21,00 zł SPRAWDŹ

Kombajny Lexion 7000 i 8000 są wyposażone w silniki MAN i Mercedes-Benz. Dostępna moc silników zaczyna się od 408 KM w modelu 7400, a kończy na 790 KM dla wersji 8900. W jednostkach napędowych zgodność z normą emisji Stage V jest zapewniona dzięki zastosowaniu filtrów cząstek stałych i katalizatorów SCR. Druga generacja kombajnów jest wspomagana także rozwiązaniem Dynamic Power, który w zależności od warunków pracy dostosowuje moc silnika i prędkość obrotową. Kiedy zapotrzebowanie jest niskie, silnik generuje mniejszą moc, gdy jednak wzrasta, przełącza się w bardziej intensywny tryb pracy na przykład podczas rozładunku ziarna, które odbywa się z dużą prędkością. Claas zapewnia, że ta elastyczna regulacja przekłada się na znaczne oszczędności paliwa, gdyż maksymalna moc jest generowana tylko wtedy, kiedy jest potrzebna. Modele Lexion 5000 i 6000 dysponują silnikami dostarczonymi przez takich samych producentów jak w przypadku większych maszyn. Dostępna moc zaczyna się od 313 KM dla maszyny Lexion 5300, a kończy na 507 KM dla wersji 6900. W tych jednostkach napędowych na wyposażeniu też znajduje się funkcja Dynamic Power.We wszystkich modelach w standardzie dostępny jest system Dynamic Cooling, który zapewnia jednakowe chłodzenie jednocześnie obniżając nakłady na oczyszczanie filtra powietrza.

W topowych modelach tylko najmniejszy Lexion 7400 nie może być wyposażony w podwozie gąsienicowe Terra Trac. Gąsienice poprawiają właściwości maszyny podczas prac na polu. Gleba jest mniej ugniatana, kombajny uzyskują lepsze właściwości jezdne. Wszystkie modele Lexionów standardowo wyposażane są w koła o średnicy do 2,15 m (42 cale) na przedniej osi i do 1,75 m (34 cale dla Lexion 8800 i 8900) na tylnej osi. W modelach z wytrząsaczami podwozie gąsienicowe jest dostępne w Lexionach 5500, a także w 6700, 6900.


Druga generacja kombajnów Lexion do oferty firmy Claas zostaje wprowadzona od sezonu 2019/2020. Będzie on okresem przejściowym, ponieważ równolegle dostępne będą dotychczasowe modele. Od sezonu 2020/2021 Claas będzie produkował już tylko drugą generację kombajnów.

Tomasz Ślęzak

 

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody