StoryEditorWiadomości rolnicze

Nowe pomysły na zbiór zielonek

12.06.2014., 12:06h
Pełna paleta maszyn wykorzystywanych do zbioru zielonek i produkcji pasz objętościowych, poletka z najnowszymi odmianami zbóż czy traw oraz prezentacja i wybór najpiękniejszych zwierząt w ramach Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych. Tak kompleksowej wystawy Zielone Agro Show – Polskie Zboża jeszcze nie było. W tym roku po raz pierwszy impreza zawita do Sielinka. Jak zapowiadają organizatorzy, podobnie jak w latach wcześniejszy, tak i w tym roku, największym powodzeniem powinny się cieszyć pokazy maszyn w pracy. A będzie co oglądać, bowiem do zbioru ma ruszyć blisko 50 zestawów kosiarek, pras, owijarek, prasoowijarek, przyczep zbierających i sieczkarni. Spytaliśmy czołowych producentów, co zaprezentują 7 i 8 czerwca na wystawie w Sielinku.  

Firma Kuhn przywiezie na wystawę najnowsze zawieszane kosiarki dyskowe GMD serii 100. Opracowano je tak, aby zdawały egzamin nie tylko w czasie intensywnego i szybkiego koszenia, ale również w trakcie długich i częstych przejazdów transportowych. Gama tych maszyn obejmuje trzy modele GMD 240 (szerokość robocza 2,4 m), GMD 280 (2,8 m) oraz GMD 310 (3,1 m), w których koszenie realizowane jest za pomocą odpowiednio 6, 7 lub 8 dysków tnących. Dyski osadzono na sprawdzonej belce tnącej serii 100, którą wyposażono w system Protectadrive. Pod tą nazwa kryje się rozwiązanie umożliwiające szybką wymianę podzespołów w razie awarii spowodowanej przez większe przeszkody. Po prostu, dzięki specjalnemu przewężeniu na wałku, na którym osadzony jest dysk tnący, w momencie natrafienia belki np. na duży kamień, następuje oderwanie całego dysku, chroniąc tym samym przekładnię zębatą belki tnącej przed uszkodzeniem. Naprawa jest bardzo prosta i ogranicza się do wymiany całego modułu. Można to zrobić nawet na polu. W tych maszynach bardzo szybko wymienia się również nożyki tnące. Takie możliwości daje system szybkiego montażu Fast-Fit, w którym odblokowywanie i zdejmowanie nożyków realizowane jest za pomocą jednego narzędzia. Wymiana nożyka trwa nie dłużej niż 10 sekund. Układ ten jest w pełni bezpieczny, wszak sprężyna płytkowa zapewnia stały docisk elementu utrzymującego nóż, ugina się jednostronnie, a to pozwala usunąć nóż tylko w momencie, gdy jest on wyśrodkowany względem płozy. Kosiarki mają nową ramę, głowicę oraz tuleje wykonane z brązu. Wzmocniono w nich również plandekę, która ma zapewniać wyższy poziom bezpieczeństwa. Ponadto zwiększono prześwit między plandeką a talerzem pokosowym, co ułatwia wyrzucanie pokosu do tyłu oraz dokładne oddzielenie ściętych roślin od łanu, a to zapobiega przejeżdżaniu prawymi kołami ciągnika po świeżym pokosie. Nowe maszyny mają nie tylko zapewniać dokładne koszenie, ale i precyzyjnie kopiować teren. Dlatego zespół koszący może być wychylany w nich nawet pod kątem do 35 stopni.  Optymalny nacisk na podłoże zapewniają mocne sprężyny odciążające. Aby zapewniać szybką reakcję na zmiany ukształtowania terenu, w maszynach zwiększono odległość między belką tnącą a tylnymi kołami ciągnika. Do współpracy z najmniejszą kosiarką niezbędny jest ciągnik o mocy 42 KM. Model GMD 280 wymaga 50 KM, a GMD 310 około 56 KM.

Z centralnym zawieszeniem

Na wystawie w Sielinku firmę SaMASZ będą reprezentowały trzy kosiarki: KT 261, KDF 300 oraz MegaCUT 861. W pierwszej za ścinanie trawy odpowiada listwa tnąca PerfectCUT z siedmioma dyskami. Jest ona centralnie zawieszona, co umożliwia dobre kopiowanie terenu i równomierne rozłożenie ciężaru na podłoże. Układ centralnego zawieszenia zintegrowano z bezpiecznikiem hydraulicznym chroniącym zespół tnący przed uszkodzeniem w razie trafienia na przeszkodę. W tym rozwiązaniu, w momencie najechania na przeszkodę, belka tnąca wychylana jest do tyłu i podnoszona na wysokość ok. 20 cm, a po ominięciu przeszkody automatycznie wraca do położenia roboczego bez konieczności zatrzymywania ciągnika. Kolejnym rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo w przypadku bardzo silnego uderzenia dysku np. o kamień, jest specjalna konstrukcja modułu, w którym następuje ścięcie wpustu chroniąc tym samym przekładnię zębatą belki tnącej przed uszkodzeniem. Aby kontynuować pracę wystarczy wymienić moduł na nowy. Na wyposażeniu jest system szybkiej wymiany noży. W tym rozwiązaniu, nożyki można wymienić tylko wtedy, gdy dysk jest ustawiony prostopadle do listwy. Dzięki temu ograniczono możliwość ich zgubienia przy uderzeniu np. o kamień. W czasie przejazdów transportowych sprzęt SaMASZU może być ustawiony w jednej z trzech pozycji: pionowej z belką ustawioną z tyłu lub z boku ciągnika oraz poziomej z maszyną wychyloną do tyłu. Model KDF 300 to kosiarka czołowa o szerokości 3 m. Również i ona oparta jest na listwie tnącej PerfectCUT. Ostatnią propozycją białostockiego producenta skierowaną tym razem dla największych gospodarstw, będzie zestaw MegaCUT o szerokości roboczej 8,6 m.

Przyczepa z rotorem

Metaltech będzie promował w Sielinku przyczepę zbierającą Roto 10 o ładowności 10 ton zielonki. W tej maszynie układ ładujący zbudowany jest z podbieracza pracującego na szerokości 1,85 m oraz rotora o średnicy 810 mm z palcami ułożonymi na obwodzie wzdłuż linii spiralnej. Współpracuje on z zespołem tnącym składającym się z 27 noży, które wykonano ze stali narzędziowej. Przy takiej liczbie noży teoretyczna długość cięcia wynosi 50 mm. W skrzyni ładunkowej znajdziemy przenośnik podłogowy z czterema łańcuchami. Łatwy rozładunek paszy mają zapewniać gładkie profile burtowe pokryte specjalną powłoką. Aby zagwarantować dokładne rozłożenie wyładowywanej zielonki w silosie w tylnej części skrzyni montowane są walce dozujące. Podwozie przyczepy składa się ze skręcanej konstrukcji ramowej wykonanej z ceowników. W standardzie montowana jest amortyzowana oś typu tandem z kołami o rozmiarze 600/55-22,5. Maszyna ma szereg czujników pozwalających na doskonałe wypełnienie przestrzeni ładunkowej przy jednoczesnym pomiarze i regulowaniu prędkości przenośnika podłogowego. Roto 10 poza okresem zakiszania może być wykorzystana jako przyczepa do przewozu świeżej zielonki z przeznaczeniem do bezpośredniego skarmiania bydła. Producent z Mirosławca na wystawie Zielone Agro Show – Polskie Zboża będzie promował również przyczepy wywrotki DBL z wydłużoną skrzynią, przystosowaną do transportu płodów rolnych oraz balotów słomy lub sianokiszonki.

Spulchnianie darni

Nowością Joskin jest łąkowa brona spulchniająca Renova, która służy do rozgarniania kretowisk, likwidacji kopców ziemi i kęp oraz płytkiego spulchnienia darni pobudzając tym samym rośliny do szybszych wschodów. Brona dostępna będzie w szerokościach roboczych 2,4 m z ramą stałą oraz 4, 5 i 6 m z ramą składaną. Posiada trzy sekcje robocze. Pierwszą stanowią noże niwelujące, za którymi podążają listwy zgarniające. Ostatnim elementem są zęby giętkie, które niszczą chwasty oraz spełniają funkcję aeracji łąk i pastwisk. Na wyposażeniu są cztery koła kopiujące, które ułatwiają pokonywanie nierówności oraz pochłaniają wibracje. Bronę Renova wykonano ze stali wysokiej jakości, a rama, noże niwelujące i listwy zgarniające są dodatkowo ocynkowane.

Przemysław STANISZEWSKI

 
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 06:59