Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Nowe siewniki i maszyny do uprawy gleby od Kuhna

Tomasz Ślęzak
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Nowe siewniki i maszyny do uprawy gleby od Kuhna
Maszyny Rolnicze Siewniki
Data publikacji 10.03.2022r.

Generację zawieszanych pługów Master L wprowadzono na rynek we wrześniu 2019 roku. Pługi zostały zaprojektowane do ciągników dużej mocy 200–300 KM i występują w wersjach 4-, 5- lub 6-skibowych z hydraulicznym i śrubowym zabezpieczeniem korpusów oraz z bezstopniową regulacją szerokości roboczej. Można wyposażyć je w zintegrowany wał Duoliner. Konstrukcja zawieszenia wału na ramie pługa oparta jest na dwóch niezależnych równoległobokach.

Zawieszane pługi Master L do ciągników dużej mocy

Generację zawieszanych pługów Master L wprowadzono na rynek we wrześniu 2019 roku. Pługi zostały zaprojektowane do ciągników dużej mocy 200–300 KM i występują w wersjach 4-, 5- lub 6-skibowych z hydraulicznym i śrubowym zabezpieczeniem korpusów oraz z bezstopniową regulacją szerokości roboczej. Można wyposażyć je w zintegrowany wał Duoliner. Konstrukcja zawieszenia wału na ramie pługa oparta jest na dwóch niezależnych równoległobokach.

r e k l a m a

Wał Duoliner jest niezależny od pługa i wykorzystuje innowacyjny system automatycznej kontroli docisku Steady. Control System pozwala na dostosowanie docisku do istniejących warunków – podaje firma Kuhn, dodając, że maksymalny docisk na jedną parę pierścieni sięga 90 kg.

Regulacja wału odbywa się przez sterownik KTS 10, który steruje ustawieniem urządzenia w pozycję transportową lub roboczą i dodatkowo umożliwia zmianę docisku. Narzędzie wykorzystuje jedno gniazdo hydrauliczne, a proces odwracania pługa wraz z wałem odbywa się w pełni automatycznie. Od pozycji roboczej po lewej stronie do pozycji roboczej pługa i wału po prawej stronie ciągnika.

r e k l a m a

Wał Duoliner może pracować z 4, 5 i 6 skibowymi pługami Master L
  • Wał Duoliner może pracować z 4, 5 i 6 skibowymi pługami Master L

Nowe, kompaktowe brony Optimer XL

Kolejną nowością francuskiego producenta są kompaktowe brony Optimer XL z talerzami o średnicy 620 mm. Są one dostępne w szerokościach roboczych od 3 do 12 metrów i dają możliwość skutecznego mieszania resztek pożniwnych z glebą na głębokości od 5 do 15 cm. Brony wykazują wysoką skuteczność zagłębiania w glebie, a także pozwalają pracować z dużą ilością resztek pożniwnych. Optimer XL oferuje siedemdziesięciocentymetrowy prześwit nad ramą. Płytka praca pozwala na przerwanie kapilar, zwalczanie gryzoni i stworzenie warunków do kiełkowania chwastów i samosiewów. Z kolei uprawa głęboka powoduje wymieszanie resztek pożniwnych i substancji wzbogacających glebę. Aby zachować skuteczność podcinania gleby w suchych warunkach lub na większej głębokości, talerze są wyposażone w szeroki kołnierz zapobiegający ich bocznemu wychylaniu oraz kute ramiona o profilu ułatwiającym przejeżdżanie przez roślinność.

Brona Kuhn Optimer XL z talerzami o średnicy 620 mm
  • Brona Kuhn Optimer XL z talerzami o średnicy 620 mm
Modele Optimer XL 6000 i 7500 o szerokościach roboczych 6 i 7,2 metra są przystosowane do pracy z ciągnikami o mocy od 250 do 450 KM. Trzyczęściowa konstrukcja sprawia, że brony są łatwe w obsłudze zarówno na płaskim, jak i jednorodnym terenie w wersji bez kół kopiujących i ze sztywnymi sekcjami bocznymi, jak i na pagórkach i wzniesieniach w wersji z kołami kopiującymi i systemem kopiowania terenu Steady Control. Rama główna zapewnia stabilność i właściwą zwrotność na uwrociach oraz podczas jazdy po drogach. Ponadto, na ramie głównej bron Optimer XL 6000 i 7500 można zamontować siewnik SH, który umożliwia połączenie w jednym przejeździe uprawy ścierniska i wysiewu poplonów. Z kolei model Optimer XL 9000 został zaprojektowany do pracy z ciągnikami od 350 do 550 KM, a 12-metrowy Optimer XL 12000 jest przystosowany do ciągników o mocy powyżej 480 KM.

Nowe siewniki Sitera z elektrycznym napędem sekcji wysiewających

Kuhn powiększył gamę swoich siewników mechanicznych Sitera o modele 3010/3020/3030e z elektrycznym napędem sekcji wysiewających. Dzięki niemu maszyny zyskały możliwość precyzyjnego siewu i zmiennego dawkowania, które można regulować ręcznie lub automatycznie z wykorzystaniem GPS za pomocą terminala Isobus. Dzięki funkcji kontroli sekcji Section Control siewnik rozpoczyna i wstrzymuje pracę automatycznie na uwrociach na podstawie lokalizacji GPS. Wbudowany silnik elektryczny umieszczony po prawej stronie steruje aparatem wysiewającym Helica. Wmontowany czujnik radarowy zapewnia kontrolę prędkości wysiewu. Maszyna może być sterowana za pośrednictwem terminala VT3 z ekranem dotykowym o przekątnej 3,5 cala, sterownika CCI 800, CCI 1200 lub innego terminala Isobus. Wszystkie podstawowe funkcje zostały pogrupowane: monitorowanie pomiaru obrotów aparatów wysiewających, automatyczne zarządzanie ścieżkami technologicznymi, licznik hektarów i alarm niskiego poziomu nasion w zbiorniku.

Siewnik mechaniczny Sitera 3030 e
  • Siewnik mechaniczny Sitera 3030 e

Siewnik SH 1120
  • Siewnik SH 1120
Siewnik Sitera w wariancie oznaczonym, jako „e” jest kompatybilny z bronami wirnikowymi serii HR 1020, 1030, 1040. Maszyny są dostępne w szerokościach roboczych: 3 m, 3,5 m i 4 m. Opatentowany system umożliwia szybkie podłączanie i odłączanie siewnika. W przypadku konieczności uzyskiwania większej prędkości roboczej do 15 km/h na lekkich glebach i resztkach pożniwnych firma Kuhn oferuje do Sitery alternatywę w postaci kultywatora CD 1020.

W gamie siewników Kuhn wprowadził urządzenie SH 1120 z napędem elektrycznym, które umożliwia wysiew różnego rodzaju materiału siewnego, nawozu lub mikrogranulatu. Siewnik dysponuje zbiornikiem o pojemności 110 litrów i umożliwia wysiew w dawce od 0,6 do 65 kg/ha. Napęd elektryczny ułatwia przeprowadzenie próby kręconej, która jest uruchomiana za pomocą jednego przycisku.

Tomasz Ślęzak
Zdjęcia: Kuhn
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 10/2022 na str. 62. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Zakręcone Żniwa - Konkurs filmowy TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a