Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Nowy ciągnik JCB Fastrac iCON może jechać nawet 70 km/h! Czym jeszcze się wyróżnia?

Tomasz Ślęzak
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Nowy ciągnik JCB Fastrac iCON może jechać nawet 70 km/h! Czym jeszcze się wyróżnia?
Maszyny Rolnicze Ciągniki rolnicze
Data publikacji 09.08.2022r.

Nowa seria ciągnika Fastrac iCON, elektryczna ładowarka 525-60E specjalnie zbudowana do realizacji potrzeb gospodarstw rolnych, prezentacja potężnej i szybkiej ładowarki, a także demonstracja kompleksowej technologii przeładunku w rolnictwie od miniładowarek, przez ładowarki teleskopowe do dużych ładowarek przegubowych. Takie maszyny przedstawiła firma JCB rolnikom z krajów bałtyckich oraz polskim dziennikarzom branży rolnej.

Czym wyróżnia się najnowsza linia ciągników JCB Fastrac iCON?

W poprzednich latach nasze maszyny prezentowaliśmy w Czechach oraz w Polsce. Teraz przyszła pora na Litwę i kraje bałtyckie, tym bardziej, że pod koniec czerwca do klienta na Litwie dostarczony został pierwszy ciągnik JCB Fastrac iCON. Na początku lipca przekażemy taką maszynę polskiemu odbiorcy. Traktory na pierwszy rzut oka są podobne do serii 4000 i 8000. Z zewnątrz iCON różni się jedynie żółtym kolorem uchwytów ułatwiających wejście do kabiny. Najważniejsze rozwiązania i różnice kryją się jednak w środku. iCON otrzymał wiele rozwiązań pomagających spersonalizować ustawianie parametrów i obsługi, nowe rozwiązania w kabinie, a także możliwość pełnej synchronizacji ciągnika z maszyną, z którą pracuje – informuje Marek Bączyk, dyrektor firmy Agrihandler, która odpowiada za dystrybucję urządzeń JCB i kilku innych rolniczych marek w naszym kraju. Kapitałowo jest powiązana ze spółką Interhandler, która importuje maszyny JCB do Polski.

r e k l a m a

Elektroniczna infrastruktura

Traktory JCB Fastrac iCON nie będą się odróżniać od dotychczasowych modeli mocą i wariantami silników. Klasyczne serie 4000 i 8000 oferują silniki o mocy od 160 do 335 KM. W porównaniu z konwencjonalnymi traktorami rolniczymi maszyny te wyróżniają się budową. Ich waga jest równomiernie rozłożona po połowie na każdą z osi. Traktory oferują wszechstronne zawieszenie, które gwarantuje ciągły kontakt poszczególnych kół z gruntem, tarczowe hamulce, a także nieosiągalną dla innych ciągników prędkość sięgającą 70 km/h.

Modele iCON otrzymały całkowicie nową infrastrukturę elektroniczną, która ma gwarantować większą wydajność i wyższy komfort pracy operatora. Dysponują one trzema nowymi funkcjami, np. iCONFIGURE pozwala na indywidualną regulację sterowaniem funkcjami maszyny. Posiada 50 funkcji sterowania z możliwością przypisania ich do joysticków głównych i pomocniczych. Profile można zapisywać w celu ułatwienia zmiany operatora i osprzętu. Główny joystick posiada pięć konfigurowalnych przycisków, a opcjonalny joystick pomocniczy – cztery. Konfigurowalne przyciski mogą być zaprogramowane dla takich funkcji jak sterowanie zaczepem, WOM-em i ustawieniami przekładni. Joystick pomocniczy jest również obsługiwany za pomocą proporcjonalnej dźwigni sterującej oraz dwuosiowego współmiernego sterownika hydraulicznego.

Ładowarka teleskopowa JCB 542‑70 Agri Pro

  • Ładowarka teleskopowa JCB 542‑70 Agri Pro

Rozwiązanie iCONNECT przeznaczone jest do integracji zaawansowanych technologii rolnictwa precyzyjnego. Jest to połączenie precyzyjnych technologii, w tym Isobus i GPS. JCB Fastrac iCON oferuje poziom drugi Isobus, który obejmuje takie funkcje, jak terminal uniwersalny, funkcję AUX‑N i sterowanie podstawowymi zadaniami. Można nim również odblokowywać sterowanie sekcjami i szybkością pracy zagregowanych maszyn. System GPS wykorzystuje sprawdzony odbiornik Novatel Smart‑7 oraz niestandardowy interfejs użytkownika. W ciągnikach iCON montowane jest radio cyfrowe DAB z łącznością bluetooth, które można obsługiwać za pomocą ekranu lub dedykowanego sprzętu z podłokietnika.

Ostatnia cecha to iCONTROL, która stanowi nowe oprogramowanie układu napędowego o nazwie Smart Transmission Control (STC). Działa w systemie opartym na prędkości, w którym kierowca wybiera żądaną szybkość jazdy. Ciągnik sam kontroluje prędkość obrotową silnika i przełożenie przekładni, utrzymując wymaganą prędkość przy zmiennym obciążeniu. Operator może płynnie przełączać się między sterowaniem za pomocą pedału, joysticka lub rolki. Poprzez odpowiedni przycisk może również wybrać jedną z dwóch zaprogramowanych prędkości jazdy. Fastrac iCON ma nowy podłokietnik z 12-calowym kolorowym wyświetlaczem dodatkowym z regulacją położenia.

Specjalista od przeładunku

Firma JCB jest liderem w produkcji i sprzedaży ładowarek teleskopowych. Globalnie mamy 50 procent udziału w rynku. Warte podkreślenia jest to, że jesteśmy specjalistami w zakresie prac przeładunkowych w gospodarstwach rolnych. My nie naklejamy naklejek, które oznaczają maszyny rolnicze na urządzeniach budowlanych. Przeciwnie, my je od podstaw projektujemy, budujemy tak, aby najlepiej realizowały zadania w gospodarstwach rolnych – zapewniał Piotr Michalczyk, menadżer maszyn rolniczych JCB na państwa bałtyckie i Polskę.

Na Litwie została zaprezentowana ładowarka teleskopowa 542‑70 Agri Pro. Maszyna imponuje mocą silnika i momentem obrotowym. Wyposażona jest w nową 4,8-litrową jednostkę JCB Dieselmax. Generuje 175 KM oraz 690 Nm przy obrotach wynoszących 1500 obr./min. Pozwala to na rozwijanie podczas przejazdów drogowych prędkości maksymalnej wynoszącej 50 km/h. JCB zastosowała w tej maszynie też nowatorską przekładnię DualTech Variable Transmission. Jest to połączenie przekładni hydrostatycznej i powershift. Ta pierwsza zapewnia wygodę i precyzję wykonywanych prac w magazynie przy niewielkich prędkościach roboczych. Druga, gwarantuje pełną moc i moment obrotowy. Prędkość pracy hydrostatycznej została zwiększona do 22 km/h, podobnie jak przyspieszenie zarówno podczas jazdy po placu, jak i w terenie. Ładowarka 542‑70 Agri Pro podnosi ładunki na 7,04 m. Maksymalny udźwig sięga 4200 kg. Na pełną wysokość maszyna może unieść ładunek o masie 3 ton, zaś przy pełnym zasięgu teleskopu 1,75 tony. Ładowarka posiada homologację na ciągniki europejskie T1b.

Elektryczna ładowarka teleskopowa JCB 525-60E

  • Elektryczna ładowarka teleskopowa JCB 525-60E

Na Litwie została przedstawiona też elektryczna ładowarka teleskopowa 525-60E. W ofercie znajduje się od kilku lat. Ładowarka posiada akumulatory litowo-jonowe o pojemności 24 kWh. Producent zapewnia, że po naładowaniu akumulatora można pracować maszyną przez trzy i pół godziny. Deklarowany czas ładowania wynosi 8 godzin. W opcji dostępna jest ładowarka trójfazowa, która czas ładowania skraca do 110 minut. Maszyna wyposażona jest w dwa trójfazowe silniki prądu przemiennego. Ten o mocy 17 kW odpowiada za napęd układu jezdnego. Drugi silnik o takiej samej konstrukcji i mocy 22 kW napędza układ hydrauliczny maszyny. Jej udźwig dochodzi do 2,5 tony. Wysokość podnoszenia to 6 metrów, zaś maksymalny udźwig przy uniesionym maksymalnie teleskopowie wynosi 2 tony. Przy pełnym zasięgu do przodu maszyna może podnieść 750 kg.

Tomasz Ślęzak
Zdjęcia: Tomasz Ślęzak

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 32/2022 na str. 42. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Wizytówka gospodarstwa

Gospodarstwo Bernatoniai zostało założone w 1992 roku po reorganizacji byłego naukowego i doświadczalnego ośrodka badawczego. W 2011 roku nazwę zmieniono na przedsiębiorstwo rolnicze AB Lytagros. Obecnie uprawia 3500 ha. W strukturze zasiewów znajduje się rzepak, pszenica ozima oraz kukurydza, która jest ważnym surowcem żywienia bydła. Ziarno jest między innymi mielone i magazynowane w rękawach. Kukurydza jest uprawiana na 600 ha. Z kolei areał trwałych użytków zielonych i lucerny wynosi 400 ha. W gospodarstwie utrzymywane jest stado 3500 sztuk bydła, w tym jest 1100 krów mlecznych. Dziennie każda z krów daje po 39 kg mleka. Dój jest przeprowadzany na 12 robotów udojowych marki Lely. AB Lytagros jest w krajach bałtyckich autoryzowanym dilerem JCB oraz maszyn wielu innych producentów m.in. Krone, Amazone, Lely, Overum i New Holland. Zaopatruje rolników w części zamienne.

Rimas Norvilas dyrektor handlowy firmy AB Lytagros z Markiem Bączykiem, dyrektorem w firmie Agrihandler

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a