Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Polscy rolnicy coraz bardziej zainteresowani technologią Shredlage

Maszyny Rolnicze Żywienie krów
Data publikacji 04.07.2022r.

Shredlage czyli popularna w Stanach Zjednoczonych technologia zbioru kukurydzy na kiszonkę cieszy się coraz większym zainteresowaniem i zaufaniem wśród polskich hodowców bydła. Jak gospodarze oceniają wprowadzenie do swoich obór nowy rodzaj sieczki?

Technologia cięcia kukurydzy na kiszonkę Shredlage, która oparta jest na intensywnym rozpadzie materiału roślinnego wielokrotnie zwiększającym powierzchnię otrzymywanej sieczki, wpływa jakość i przyswajalność dawki pokarmowej, co przekłada się na wzrost mleczności krów. Co więcej, zwiększa też zainteresowanie usługami wśród rolników. Jakie jest zdanie hodowców na temat technologii Shredlage? Eksperci Claas Polska zapytali o to polskich rolników.

r e k l a m a

Długa i idealnie rozdrobniona sieczka

r e k l a m a

Tomasz Cieślik z Pokaniewa jest właścicielem około 350 ha gospodarstwa i posiadaczem dużego stada, liczącego około 500 krów, w tym 170 w doju. Hodowca na własną rękę eksperymentował ze skarmianiem swoich mlecznic coraz dłuższą sieczką, dlatego też technologia Shredlage od razu go zainteresowała. Sieczka z Jaguara zrobiła na mnie kosmiczne wrażenie – podsumował rolnik.

Hodowca przyznał, że krowy bardzo dobrze przyjęły nowy rodzaj sieczki.

 Szukaliśmy optymalnej długości do żywienia naszych krów i ta sieczka już przez ostatnie lata, z roku na rok, była coraz dłuższa. Nie była ona jednak tak rozdrobniona jak po technologii Shredlage (…) Teraz jest już rozerwana jak słoma, na wąskie, ale bardzo długie elementy, które krowa bardzo dobrze przełyka - argumentuje Tomasz Cieślik.

Nie obyło sie też bez korzyści ekonomicznych. Rolnik, po skorzystaniu z usługi sieczkarnią Claas Jaguar z technologią Shredlage zauważył brak potrzeby dokładania kukurydzy oraz ograniczył ilość skarmianej słomy z 1 kg na sztukę do minimum 0,5 kg, przy jednoczesnym wzroście mleczności.

Wysoka jakość sieczki i usługi Claas

Wzrost popularności technologii Shredlage odbiły się także na popularności nowej technologii od Claas wśród usługodawców. Adam Bruszewski, który wraz z bratem prowadzi gospodarstwo rolne w Bruszewie specjalizujące się w hodowli bydła oraz świadczeniu usług rolniczych. Jak sam przyznaje po zakupie sieczkarni Claas Jaguar 950 z technologią Sherdlage jego liczba klientów znacznie wzrosła, a ponad 90% obecnych klientów GR z Bruszewa wybrało usługi w technologii Shredlage. Jak sam zauważył, wielu rolników szuka oszczędności i rozwiązań, które zwiększają opłacalność produkcji mleka.

Mamy bardzo dużo zapytań, ale część z zainteresowanych czeka jeszcze na opinie innych rolników – komentuje Adam Bruszewski – Dlatego również w swoim gospodarstwie przeszliśmy całkowicie na tę technologię. Mamy więc praktyczne informacje z własnego podwórka. Klienci mogą przyjechać zobaczyć i porozmawiać o tej technologii. To również pomaga praktycznie odnieść się do korzyści wynikających ze stosowania Shredlage – podsumowuje.

Jeszcze lepsze rozwiązania w nowym Jaguarze od Claasa

Gospodarz zwrócił uwagę na inne pozytywne aspekty rozwiązań stosowanych w nowym Jaguarze -  są to między innymi zgniatacz Multi Crop Cracker, który pozwala na uzyskanie o wiele lepszej jakości sieczki oraz wysoki komfort pracy operatora dzięki funkcji Auto Fil oraz Autopilot. Wysoka jakość świadczonych usług firmy Claas, takie jak obsługa posprzedażowa, serwis i dostępność części to kolejne atuty, które są niewątpliwie ważne dla wielu rolników.

Paweł Radziszewski, który wraz z rodziną prowadzi gospodarstwo rolne oraz usługi takie jak siew i zbiór kukurydzy na ziarno oraz produkcję kiszonki w technologii Skredlage, podziela zdanie hodowcy z Bruszewa.

Sieczkarnię CLAAS JAGUAR 950 zakupiliśmy w zeszłym roku. Urzekła nas bardzo komfortową kabiną, wyposażeniem Premium Line oraz niskim zużyciem paliwa dzięki rozwiązaniu Dynamic Power – mówi Paweł Radziszewski. Dla gospodarza niezwykle istotne okazały się te rozwiązania technologiczne w nowej sieczkarni Claasa, które istotnie skracają czas przygotowania maszyny do codziennej pracy oraz komfort jej obsługi.

Na zakup JAGUARA w dużej mierze wpłynęła duża ilość zapytań od klientów o technologię SHREDLAGE. W tym roku zebraliśmy z jej pomocą 95 proc. upraw.Wielu klientów zauważyło, że bydło pobiera pasze o wiele lepiej, a to przekłada się na jakość mleka. Z informacji zwrotnej od klientów wiemy, że na pewno nie powrócą do poprzedniej technologii cięcia – argumentuje właściciel.

Oprac. Kamila Dłużewicz na podstawie inf. prasowej Claas
fot. Claas

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: co viagra ma wspólnego z jakością polskiej żywności?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a