Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Precyzyjna sieczkarnia Claas Jaguar 950. Jak zbiera kukurydzę? [WIDEO]

Tomasz Ślęzak
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Precyzyjna sieczkarnia Claas Jaguar 950. Jak zbiera kukurydzę? [WIDEO]
Maszyny Rolnicze Krajowe Dni Kukurydzy 2022
Data publikacji 22.09.2022r.

W Wilkowicach Claas zaprezentował środkowy model sieczkarni Jaguar 950. Serię tworzą jeszcze modele 990, 980, 970, 960 oraz 940 i 930. Prezentowana podczas Krajowych Dni Kukurydzy maszyna posiadała silnik o mocy 585 KM i była wyposażona w przyrząd tnący Orbis 600 o szerokości roboczej sześciu metrów, który pozwalał na jednoczesny zbiór sześciu rzędów kukurydzy zasianej w rozstawieco 75 cm.

Co zapewnia przyrząd tnący Orbis 600 w sieczkarniach Claas?

Przyrząd Orbis jest bezrzędowy. Zapewnia dobry przepływ masy dzięki wzdłużnemu doprowadzaniu roślin, co pozwala na generowanie stałej jakości cięcia.

Maszyna jest wyposażona w corncracer SHREDLAGE, który jest opatentowany przez firmę Claas. Jaguar 950 posiada bęben tnący V Max. Ma on noże tnące mocowane za pomocą dwóch śrub. Noży nie trzeba przestawiać, są one regulowane raz i całą swoją żywotność znajdują się we właściwej pozycji roboczej. Technologia SHREDLAGE zawiera corncracker. Zgniatacz, który jest przeznaczony do długiego cięcia kukurydzy wynoszącego 20 – 30 mm. Na jednym z walców znajduje się 110 zębów, a na drugim 145. Jest także spiralny rowek, a różnica w prędkości między walcami sięga 50% - wyjaśniał Andrzej Kulczyński specjalista Claas Polska.

Sieczkarnie Jaguar mogą pracować z pięcioma rodzajami bębnów V MAX - z 42, 36, 28, 24 i 20 nożami. Poszczególne bębny pozwalają na uzyskanie sieczki o długości odpowiednio 3,5-12,5; 3,5–14,5 mm; 4–18,5 mm; 4–22 mm oraz 5–26,5 mm. Noże są mocowane i przykręcane bezpośrednio do kształtek gwiazd bębna stanowiących przymiar. Dzięki temu została wyeliminowana konieczność ustawiania noży.

Podczas pokazu pierwszy przejazd odbywał się z odbiorem materiału za sieczkarnią, drugi obok niej.

  • Podczas pokazu pierwszy przejazd odbywał się z odbiorem materiału za sieczkarnią, drugi obok niej.

r e k l a m a

Różna długość sieczki z kukurydzy dzięki koncepcji corncracker

Koncepcja corncracker CLAAS została opracowana po to, aby zapewnić zróżnicowaną długość cięcia sieczki. Niemiecki producent twierdzi bowiem, że potrzeby są różne w zależności od rodzaju gospodarstwa i zastosowania ścinanego materiału. MCC SHREDLAGE to technologia wywodząca się z USA. Claas uzyskał ją na zasadzie licencji. SHREDLAGE oznacza intensywne kondycjonowanie kiszonki z kukurydzy przy bardzo długim cięciu - od 26 do 33 mm. Zastosowane walce posiadają profil zębów piły z dodatkowym przeciwbieżnym spiralnym rowkiem. Dzięki ich różnicy liczby obrotów, która wynosi połowę, ziarna kukurydzy są całkowicie rozrywane, a łodygi ulegają pełnemu rozdrobnieniu. Claas zapewnia, że materiał z liści jest dobrze rozdrabniany. Oprócz tego spiralny rowek poprzecznie i z dużą siłą oddziałuje na liście łodyg, przez co są one rozrywane. Miękka wewnętrzna cześć łodyg jest zaś rozdzielana podłużnie.

  • Podczas pokazów można było porównać jakość ścinania kukurydzy maszyn produkowanych przez różnych producentów
Andrzej Kulczyński specjalista Claas Polska
  • Andrzej Kulczyński specjalista Claas Polska

Automatyczne prowadzenie dzięki rozwiązaniu Cam Pilot

Claas uważa, że intensywne naruszanie materiału wielokrotnie zwiększa powierzchnię sieczki. Prowadzi to do wyraźnie lepszej fermentacji bakteryjnej, co w efekcie powoduje lepsze trawienie w żołądku krowy. Prowadzone w USA badania pokazały, że SHREDLAGE w znacznym stopniu zwiększa skuteczność struktury kiszonki kukurydzy w żwaczu i dodatkowo poprawia dostępność skrobi zawartej we wszystkich częściach roślin. Bardziej przyjazna dla żwacza struktura kiszonki pozytywnie wpływa na zdrowotność stada. Technologia poprzez optymalne rozgniatanie skrobi może zredukować zużycie pasz treściwych.

Prezentowana w Wilkowicach maszyna posiadała także rozwiązanie Cam Pilot. Jest to system automatycznego prowadzenia sterowany poprzez kamerę 3D, zaprojektowany specjalnie do zbioru traw za pomocą podbieracza sieczkarnią polową. Zamontowana z przodu sieczkarni Jaguar kamera skanuje powierzchnię przed maszyną i ustala pozycję pokosów. Na tej podstawie odbywa się następnie automatyczne prowadzenie sieczkarni. Claas dla kukurydzy, ale także i kombajnów przewidział system Auto Pilot. Dwa mechaniczne pałąki ustalają pozycję maszyny w rzędach kukurydzy, przekazują stosowne impulsy do układu kierowniczego i automatycznie prowadzą maszynę w łanie.

Sieczkarnia Claas Jaguar 950

  • Sieczkarnia Claas Jaguar 950
Claas dla kukurydzy, ale także i kombajnów przewidział system Auto Pilot. Dzięki niemu maszyny są prowadzone automatycznie w łanie.
  • Claas dla kukurydzy, ale także i kombajnów przewidział system Auto Pilot. Dzięki niemu maszyny są prowadzone automatycznie w łanie.

W prezentowanym modelu na rurze wyładowczej jest umieszczona kamera, która skanuje przyczepę. Dzięki niej mamy system automatycznego rozładunku AUTO FILL. Można go wykorzystywać zarówno prowadząc ciągnik z przyczepą z boku sieczkarni, jak i z tyłu, kiedy pole jest przecinane. Maszyna ma też czujnik wilgotnoś, w którym można ustawić wartości referencyjne. Na ich podstawie sieczkarnia dokonuje zmian związanych z długością cięcia – mówił Andrzej Kulczyński.

Tomasz Ślęzak
Zdjęcia: Tomasz Ślęzak

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 38/2022 na str. 37. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a