StoryEditorPaszowozy

Przegląd autonomicznych systemów żywienia opartych na wozach paszowych

20.02.2019., 09:02h
Automatyzacja najbardziej czasochłonnych procesów w gospodarstwie mlecznym jest możliwa. Jednym z jej elementów są autonomiczne systemy żywienia. Zapraszamy do lektury naszego przeglądu takich rozwiązań opartych na wozach paszowych.

Lely Vector

Ten system wprowadzono do oferty w 2012 roku. Wedle zapewnień producenta, już ponad 650 takich instalacji pracuje w gospodarstwach produkujących mleko i hodujących bydło mięsne. W Polsce zainstalowane zostały dwie pełne instalacje i trzy autonomiczne wozy paszowe. Z założenia Lely Vector ma przygotowywać i zadawać mieszankę TMR bez ingerencji właściciela przez 3 kolejne dni. Taki jest bowiem planowany okres uzupełniania komponentów w kuchni paszowej, w której wyodrębnione są miejsca na komponenty objętościowe. Stąd szczękowy chwytak przenosi je do autonomicznego wozu paszowego, a dzięki wbudowanej wadze, odmierza odpowiednie porcje paszy.

Wóz mierzy 2 m szerokości i ma 1,6 m wysokości. Posiada zbiornik o pojemności 2 m3z pionowym ślimakiem i z nożami. Wyładunek paszy połączony jest z podgarnianiem rozsypanego wcześniej TMR. Podczas tej czynności badana jest ilość paszy pozostałej na stole, a to z kolei jest podstawą do określenia ilości rozsypywanej paszy w danym miejscy. Jeden z paszowozów przewidziany jest do obsługi stada 250–300 krów podzielonych maksymalnie na 16 grup żywieniowych.

W zeszłym roku wóz przeszedł mod...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 18:49