Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Schuitemaker połączy się z Veenhuis

Kategoria: Maszyny Rolnicze
Schuitemaker połączy się z Veenhuis
Maszyny Rolnicze Wiadomości z branży
Data publikacji 18.05.2019r.

Gerrit de Graaf, dyrektor zarządzający firmą Schuitemaker oraz Walter Veenhuis, dyrektor w firmie Veenhuis, wspólnie zapowiedzieli, że jeszcze w tym roku oba holenderskie przedsiębiorstwa połączą się, ale marki nadal pozostaną na rynku.

– Fuzja naszych firm otworzy nowe możliwości w obszarze marketingu, sprzedaży, innowacji i produkcji w sektorach, w których razem działamy – mówią obaj dyrektorzy. – Obie marki pozostają jednak na rynku, ale razem będziemy mogli zainwestować więcej w innowacje technologiczne, produktowe i procesowe.

r e k l a m a

Finansowym wsparciem planowanego połączenia jest spółka Wadinko, która od listopada 2018 roku posiada 36 procent udziałów w firmie Schuitemaker. Ale nadal rodziny Schuitemaker i Veenhuis pozostaną większościowymi udziałowcami nowej spółki.

Jesienią tego roku mają być ujawnione szczegóły związane z fuzją. Podana ma być nazwa spółki, struktury grupy oraz planowane zmiany linii produktów. Okazją będą listopadowe targi Agritechnica w Hanowerze, na których najprawdopodobniej obie firmy będą wystawiały się na wspólnym stoisku. 

r e k l a m a

Schuitemaker

Schuitemaker w zeszłym roku obchodził 100-lecie działalności. W zakładzie w Rijssen zatrudnia 140 osób. Produkuje m.in. przyczepy zbierające, przyczepy transportowe, wozy asenizacyjne, rozrzutniki obornika. W ofercie ma też autonomiczny bezobsługowy wóz paszowy Innovado (opisany w „Tygodniku Poradniku Rolniczym” nr 7/2019). Firma znana jest z niekonwencjonalnych rozwiązań. Przykładowo, przyczepy zbierające wyposażono w ciągniony podbieracz. W standardowym pchanym podbieraczu, zielonka najpierw jest przerzucana do góry, a następnie podawana do tyłu na rotor.

W maszynach Schuitemaker zadaniem podbieracza jest jedynie podrzucenie masy, która – dzięki niewielkiej odległości od rotora – jest od razu przez niego przechwytywana i podawana do skrzyni. Rotor obraca się w przeciwną stronę niż w tradycyjnych rozwiązaniach, a noże tnące umieszczone są z przodu maszyny. Takie położenie ma też przyspieszyć podawanie masy. Zaletą ciągnionego podbieracza jest również dokładniejsze kopiowanie terenu, bo porusza się on nie na dwóch, ale na czterech kołach podporowych (układ tandemowy).  

Veenuhis

W ofercie firmy Veenhuis znajdują się wozy asenizacyjne, aplikatory oraz systemy szybkiego rozlewania gnojowicy. Do 2009 roku firma produkowała też przyczepy zbierające i transportowe, ale ten dział został przejęty przez Kvernelanda. Firma powstała w 1938 roku. Obecnie w zakładzie produkcyjnym w Raalte zatrudnia 40 osób.

Ten producent zasłynął tym, że dla rosyjskiego odbiorcy utrzymującego 12 000 krów wyprodukowała jedną z największych na świecie beczek asenizacyjnych. Ma 40 000 litrów pojemności i porusza się na czterech osiach, gdzie wszystkie są napędzane. Pomimo ogromnej pojemności, chłodzona wodą pompa i ramię ssące napełniają zbiornik w czasie krótszym niż pięć minut. Przemysław Staniszewski 

 

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a