Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Sezon na przyczepy trwa. Które przyczepy rolnicze były najeczęściej wybierane?

Sezon na przyczepy trwa. Które przyczepy rolnicze były najeczęściej wybierane?
Maszyny Rolnicze Przyczepy rolnicze
Data publikacji 15.08.2018r.

Okres przedżniwny zachęcał rolników do zakupu nowych przyczep rolniczych, niezbędnych do odbioru ziarna od kombajnów. Potwierdzają to dane rejestracyjne, z których wynika, że w czerwcu rolnicy kupili 543 przyczepy. Najwięcej w tym roku. Taka sytuacja z pewnością cieszy firmę Pronar, która zagarnęła dla siebie połowę rynku.

Czerwcowa sprzedaż przyczep rekordowa w tym półroczu

Po dwóch miesiącach spadków rejestracji przyczep rolniczych czerwiec przyniósł spodziewane odbicie. Wynik 543 sztuk jest wyższy od tego z maja br. o ponad 30 procent. Również w porównaniu do czerwca zeszłego roku zanotowano ponad 7-procentowy wzrost sprzedaży. Na koniunkturze korzysta lider zestawienia – firma Pronar, którego przyczepy były rejestrowane w czerwcu aż 260 razy. To najlepszy tegoroczny wynik tego producenta. Łącznie od początku roku firma z Narwi wprowadziła na rynek 1172 sztuki. Dla porównania, w zeszłym roku o tej porze Pronar notował 818 rejestracji. Nie dziwi więc fakt, że w zestawieniu najpopularniejszych modeli pierwszych sześć pozycji zajmują przyczepy z Narwi.

r e k l a m a

Zestawienie otwiera P653/2 (6 ton ładowności) z liczbą 189 rejestracji, z których 52 dokonano w czerwcu br. Wyprzedza ona model PT612 (12 ton), na który zdecydowało się 126 rolników. W czerwcu dokonano 37 rejestracji tej przyczepy. Podium uzupełniają ex aequo PT610 (10 ton) i P672 (8 ton) z liczbą 103 rejestracji, z tym że na pierwszą w omawianym miesiącu zdecydowano się 15 razy, na drugą 26-krotnie.  • Hitem sprzedażowym Metaltechu jest przyczepa DB 12000 (12 ton), która w tym roku trafiła do 46 gospodarstw

    r e k l a m aNie wszyscy producenci przyczep odnotowują wzrost sprzedaży

Ten rok nie zalicza do najlepszych firma Metal-Fach. Choć jest wiceliderem zestawienia, to jako jedna z niewielu traci udziały w porównaniu do zeszłego roku. Tegoroczna liczba 279 rejestracji jest niższa od zeszłorocznego wyniku o blisko 19 procent. Jednak w porównaniu do maja br. Metal-Fach wprowadził na rynek o 34 procent przyczep więcej. W zestawieniu miesięcznym był jednak trzeci. Wyprzedził go Wielton, który w czerwcu sprzedał 58 nowych przyczep. Dla tego producenta oznacza to 100 procentowy wzrost w ujęciu miesięcznym oraz 49-procentowy wzrost w ujęciu rocznym. Na razie jednak producent z Wielunia w łącznym zestawieniu z liczbą 173 sztuk musi zadowolić się czwartą pozycją. Wyprzedza go Metaltech, który ma na swoim koncie 215 rejestracji, z tego 50 sztuk trafiło do rolników w czerwcu br. Wynik z omawianego miesiąca był zbliżony do zeszłorocznego i wyższy o około 14 procent od miesiąca poprzedzającego.  • Sprzedaż przyczep używanych jest zbliżona do tej na rynku przyczep nowych. Tu również notuje się wzrosty. W okresie styczeń–czerwiec 2018 r. zarejestrowano 2372 przyczepy używane, co stanowi wzrost o 372 szt., tj. o 18,7 procenta. W układzie regionów, województwami, gdzie rejestruje się najwięcej przyczep używanych są woj. wielkopolskie (511 szt.) i kujawsko-pomorskie (406 szt.).


Hitem sprzedażowym Metaltechu jest przyczepa DB 12000 (12 ton), która w tym roku była rejestrowana 46-krotnie. Jej odpowiednik o dłuższej skrzyni – model DBL 12000 – trafił z kolei do 29 gospodarstw. Również przebojem sprzedażowym firmy Zasław jest 12-tonowa przyczepa D-737AA-12. W tym roku kupiło ją 41 rolników, 10 sztuk zostało sprzedanych w czerwcu. Łącznie firma Zasław w czerwcu wprowadziła na rynek 47 przyczep – o 124 procent więcej niż w maju br. i o 4 procent mniej niż w czerwcu ubiegłego roku.

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

Widziałeś już nasze video "Dopłaty bezpośrednie 2023 kryją w sobie wiele pułapek na rolników. Co w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a