Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Sieczkarnia John Deere serii 8000 daje dużą elastyczność w rozdrabnianiu kukurydzy

Tomasz Ślęzak
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Sieczkarnia John Deere serii 8000 daje dużą elastyczność w rozdrabnianiu kukurydzy
Maszyny Rolnicze Krajowe Dni Kukurydzy 2022
Data publikacji 23.09.2022r.

Podczas Krajowego Dnia Kukurydzy nie mogło zabraknąć marki John Deere. Hodowcy bydła mogli z bliska przyjrzeć się pracy maszyny serii 8000, a konkretnie modelu 8300i. Tworzy ją łącznie sześć odmian sieczkarni. Najsłabsza 8100 posiada silnik o mocy 379 KM, najmocniejsza zaś 8600 dysponuje jednostką napędową generującą aż 625 KM mocy uzyskiwanej przy 1900 obr./min. Prezentowany model dysponował silnikiem wykazującym 490 KM.

Nowatorskie i ciekawe rozwiązania w sieczkarniach John Deere z serii 800

– Maszyna charakteryzuje się kilkoma ciekawymi rozwiązaniami. John Deere także posiada własny system długiego cięcia kukurydzy i ekstremalnego traktowania ziarna oraz struktury liści i łodyg ścinanych roślin. Dobre rozdrobnienie wpływa na lepsze przyswajanie kiszonki, jej energetyczność jest większa. Dzięki zastosowaniu długiego cięcia można wyeliminować słomę z dawki pokarmowej przy przygotowywaniu TMR oraz, jak pokazują badania przeprowadzone w Polsce, zwiększyć wydajność mleka o 2 l/dzień od sztuki – mówił Mateusz Janicki z John Deere Polska.

Długość cięcia kukurydzy może sięgać w sieczkarniach serii 8000 nawet 26 mm. Konstrukcja noży i ich odpowiednia długość wraz z powłoką z węglika wolframu oznacza, że rozdrabniają one właściwie i bez utraty osiągów wraz z postępującym stopniem ich zużycia. Zastosowany układ stalnicy powoduje, że nie ma konieczności dokonywania regulacji. Konstrukcja uchwytów noży wpływa na uzyskanie bardziej jednorodnego i skoncentrowanego strumienia masy. Punkt wyjścia masy został tak osadzony, że producentowi udało się zmniejszyć całkowite zużycie mocy przepływu masy o 20 kW.

Sieczkarnia serii 8000 może być wyposażona w 40, 48, 56 lub 64 noże w zależności od tego, jaką długość cięcia chce uzyskać rolnik. Sieczkarnia 8300 jest wyposażona w 64 noże. Dzięki temu można uzyskać bardzo długie cięcie, a wraz ze zgniataczem ziarna XStream KP odpowiednią i korzystną strukturę materiału – informował Mateusz Janicki.

Sieczkarnia wyposażona była w 64 noże na bębnie tnącym

  • Sieczkarnia wyposażona była w 64 noże na bębnie tnącym

Konstrukcja bębna tnącego dzięki możliwości zastosowania wielu wariantów dotyczących ilości noży daje dużą elastyczność w kwestii jakości rozdrabniania. W sieczkarniach można zastosować konfiguracje 1/2 i 3/4 liczby noży, co po pozwala na uzyskanie większej długości cięcia.

r e k l a m a

Dwa rodzaje walców w zgniataczu XStream KP -  czym się różnią?

Zgniatacz XStream KP zbudowany jest w oparciu o dwa walce o średnicy 250 mm. Do wyboru są ich dwa rodzaje. Pierwszy znany z odmiany zgniataczy Premium KP, drugi o innej konstrukcji XCut. Wyróżniają go spiralne rowki na całej powierzchni wałka. W XStream KP zastosowano system monitorowania temperatury jego łożysk, który ogranicza możliwość przegrzania mechanizmu. Duża średnica walców oraz zastosowanie ich różnych prędkości obrotowych wynoszących 50% zapewnia dużą intensywność zgniatania dla wszystkich długości cięcia.

r e k l a m a

Mniejsze zużycie paliwa przez sieczkarnię dzięki suchym miskom olejowym

Prezentowany podczas Krajowych Dni Kukurydzy w Wilkowicach model sieczkarni 8300 napędzany był silnikiem PowerTech o pojemności 13,5 l z sześcioma cylindrami.

W przekładniach sieczkarni John Deere zostały zastosowane suche miski olejowe. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejszone zostały straty energii oraz zużycie paliwa. Maszyna może być bardziej wydajna – przekonywał Mateusz Janicki.

Mateusz Janicki z John Deere Polska

  • Mateusz Janicki z John Deere Polska

W modelu 8300 standardowy napęd stanowi skrzynia hydrostatyczna, trójbiegowa, z kołami zębatymi śrubowymi, a zmianę biegów wykonuje się za pomocą przycisków. Obroty silnika podczas transportu drogowego sięgają 1600 obr./min. Opcjonalnie dostępna jest przekładnia automatyczna ProDrive z blokadą mechanizmu różnicowego i automatycznym układem mokrych hamulców. W przypadku tej przekładni obroty silnika podczas jazdy drogowej wynoszą 1250–2100 obr./min.

Począwszy od roku modelowego 2023, John Deere wprowadza zmiany w ofercie sieczkarni polowych serii 8000 i 9000. Głównie będą one dotyczyć mniejszych modeli serii 8000.

Nowa stylistyka sieczkarni John Deere'a z serii 800 i większa moc silników

Seria 8000 otrzyma nową stylistykę, a modele 8100, 8200 i 8300 zyskają też większą moc silnika. Sieczkarnia polowa 8100 z 9-litrowym silnikiem będzie w stanie generować maksymalną moc 431 KM, zastępując tym samym aktualny model 8200. Od roku modelowego 2023 sieczkarnia polowa 8200 będzie mieć większy, 13,5-litrowy silnik, dzięki czemu moc wzrośnie o 34 KM, osiągając wartość 465 KM. Gamę mniejszych modeli serii 8000 o zwiększonej mocy zamknie nowy model 8300, którego maksymalna moc wyniesie 505 KM w porównaniu z dotychczasowymi 490 KM.

  • Sieczkarnia dysponowała silnikiem PowerTech o pojemności 13,5 l z sześciorzędowym układem cylindrów

Aby jeszcze bardziej podnieść osiągi i zmniejszyć koszty operacyjne, zgniatacz ziarna Dura Line™ otrzyma nową powłokę – Busa®CLAD. Opracowano ją specjalnie na potrzeby intensywnie eksploatowanych komponentów maszyny i będzie ona dostępna dla wszystkich modeli serii 8000 i 9000. Oprócz wydłużenia trwałości użytkowej, pozwoli również na obniżenie kosztów eksploatacyjnych w przeliczeniu na tonę zebranego materiału.

Nowe rozwiązania zwiększające komfort operatorów sieczkarni John Deere

John Deere oferuje szereg rozwiązań mających na celu zwiększenie komfortu operatora w okresie intensywnego korzystania z sieczkarni. Jednym z nich jest AutoSetup. Maszyna z modemem JDLink™ może bezprzewodowo i bezpłatnie wymieniać dane z John Deere Operations Center™. Pozwala to konfigurować, planować i monitorować przepływy pracy w jednym portalu online. Za pomocą John Deere AutoSetup informacje te można następnie bezpośrednio przesłać do sieczkarni na polu. Zaplanowane harmonogramy pracy zostaną automatycznie wyświetlone na wyświetlaczu 4 generacji, gdy maszyna przekroczy granicę wyznaczonego pola. Operator ma dzięki temu bezpośredni dostęp do dokładnych informacji o liniach prowadzenia, ustawieniach poszczególnych prac i granicach pola.

Tomasz Ślęzak
Zdjęcia: Tomasz Ślęzak

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 38/2022 na str. 38. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Zakręcone Żniwa - Konkurs filmowy TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a