Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Sieczkarnia Krone BiG X z napędem na 4 koła i dozownikiem zakiszaczy [WIDEO]

Tomasz Ślęzak
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Sieczkarnia Krone BiG X z napędem na 4 koła i dozownikiem zakiszaczy [WIDEO]
Maszyny Rolnicze Sieczkarnie
Data publikacji 21.09.2022r.

Podczas Krajowych Dnia Kukurydzy firma Agromix z Rojęczyna zaprezentowała sieczkarnię Krone BiG X 680. Jest to najmniejszy model największej serii niemieckich maszyn. Według danych katalogowych, moc ciągła silnika Liebherr D wynosi 687 KM, a pojemność to 16,16 l. Serię tworzą jeszcze modele oznaczone jako X 780, X 880 i X 1180. Tylko ten ostatni ma silnik o większej pojemności. Wynosi ona aż 24,24 l. Jednostka generuje ogromną moc ciągłą silnika, która wynosi aż 1180 KM.

Sieczkarnia Krone Big X 680 - jak jest wyposażona?

– Maszyna ma wyposażenie standardowe. W przypadku maszyn marki Krone oferujemy w standardzie bardzo bogate wyposażenie. Prezentowany model posiada między innymi napęd na cztery koła, urządzenie dozujące środki zakiszające, centralny układ smarowania, automatyczne prowadzenie. Jest także sprężarka do czyszczenia wraz z pistoletem, dwie kamery. Jedna umieszczona z tyłu maszyny, ułatwia manewr cofania, druga zamontowana dla usprawnienia procesu załadunku zielonej masy na przyczepy. Krone X 680 posiada także komfortową kabinę z automatyczną klimatyzacją – powiedział nam w Wilkowicach Jacek Baranowski, dyrektor sprzedaży Agromix.

Krone X 680 wyposażony był w przyrząd tnący o szerokości 7,5 m, automatyczne naprowadzanie oraz system automatycznego kopiowania terenu. Bezrzędowy przyrząd w przypadku ścinania kukurydzy wysianej w odstępach wynoszących 75 cm kosił podczas każdego przejazdu 10 rzędów kukurydzy.

r e k l a m a

Sieczkarnia analizuje kolor kukurydzy przed zbiorem

Maszyna miała także system, który odpowiadał za analizę zielonego koloru roślin. Na jego podstawie oceniany jest stopień dojrzałości i zawartości suchej masy w kukurydzy. Dzięki temu maszyna automatycznie reguluje długość cięcia i zmienia ustawienia odpowiednich elementów w zależności od tego czy pracuje z suchym czy mokrym materiałem.

Uczestnicy Krajowych Dni Kukurydzy mieli wyjątkową okazję obejrzenia pokazu pracy aż czterech sieczkarni różnych producentów

 • Uczestnicy Krajowych Dni Kukurydzy mieli wyjątkową okazję obejrzenia pokazu pracy aż czterech sieczkarni różnych producentów
Sieczkarnia pracowała wraz z przyczepą zbierającą również marki Krone. Funkcja obniżania czoła przyczepy ułatwiała zbiór prowadzony od tyłu sieczkarni
 • Sieczkarnia pracowała wraz z przyczepą zbierającą również marki Krone. Funkcja obniżania czoła przyczepy ułatwiała zbiór prowadzony od tyłu sieczkarni

Maszyny serii BiG X posiadają sześć hydraulicznie napędzanych wałków wstępnego docisku, duży bęben sieczkarni z maksymalnie 48 nożami. W modelu BIG X680 można zastosować odpowiednio 20, 28, 36 i 40 noży.

Intensywna obróbka materiału roślinnego dzięki kondycjonerowi OptiMaxx

Na wyposażeniu maszyn znajduje się także kondycjoner ziaren OptiMaxx. Dzięki średnicy 250 mm i szerokości 570 mm oraz charakterystycznemu efektowi ścinania przez profil walców o uzębieniu skośnym, element ten zapewnia intensywną obróbkę zbieranego materiału w kierunku wzdłużnym i poprzecznym. Seryjna różnica prędkości wałków wynosi 30%. W wersji standardowej, górny bęben zgniatacza wyposażony jest w 105 zębów, a dolny w 123 zęby. Krone zapewnia, że wydajność obróbki materiału można zwiększyć poprzez opcjonalne powiększenie różnicy prędkości obrotowych do 40–50%. Wyższy typoszereg sieczkarni BiG X może posiadać kondycjoner wałkowy OptiMax 250 i 350. Mają one skośnie zazębiony profil wałków i wyższą powierzchnię tarcia. Charakteryzują się zwiększonym przyjęciem materiału i dokonują lepszego rozpadu ziarna.

  Jacek Baranowski z firmy Agromix
  • Jacek Baranowski z firmy Agromix

  Dzięki napędowi łańcuchowemu i korbie ręcznej bądź też opcjonalnie silnikowi elektrycznemu możliwa jest szybka wymiana kondycjonera do kukurydzy na kanał do trawy i odwrotnie. Dzięki temu rozwiązaniu sieczkarnia może być elastycznie używana w krótkim czasie. Nie ma problemów związanych z jej przezbrojeniem. Maszyny budowane są w Niemczech, gdzie okresy ścinania kukurydzy na potrzeby produkcji biogazu i zbioru trawy następują w stosunkowo niewielkich przedziałach czasowych.

  r e k l a m a

  Sieczkarnie BiG X Krone poradzą sobie nawet z 4-metrowąścianą kukurydzy

  Sieczkarnie BiG X można opcjonalnie wyposażyć w podnośnik kabiny LiftCab. Umożliwia on poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku podniesienie kabiny o 70 cm. Proces trwa zaledwie kilka sekund. Funkcja ta jest szczególnie przydatna przy zbiorze wysokiej kukurydzy. Sieczkarnie Krone na świecie pracują w plantacjach kukurydzy, których wysokość może sięgać nawet 4 m. Oznacza to, że operator pracuje ze „ścianą kukurydzy”. Podniesienie kabiny pozwala na obserwację pola z góry. Wyższa pozycja kabiny to także ułatwienie załadunku pojazdów z wysokimi nadwoziami.

  Krone oferuje w swoich maszynach kilka warrantów zbiorników na wodę, środek zakiszający oraz ON. Seryjny zbiornik główny na paliwo ma pojemność 930 l a na AdBlue 150 l. Na wyposażeniu jest także zbiornik boczny, który może pomieścić 170 l oleju albo 230 l środka zakiszającego bądź wody. Przykładowo, istnieje możliwość zainstalowania wariantu, który pozwoli na zatankowanie 1500 l ON i 150 l AdBlue oraz 275 l środka zakiszającego. W razie potrzeby można zbiornik główny i boczny wykorzystywać w taki sposób, że zmniejszy się ilość oleju napędowego, a za to zwiększy ilość wody lub konserwantu.

  Rynek wszystkich kolorów sieczkarni w Polsce rocznie szacujemy na 50–70 szt. Zawsze staramy się, aby udział maszyn marki Krone był najwyższy. Kupują je duże gospodarstwa, rolnicy utrzymujący znaczne stada bydła oraz firmy usługowe – powiedział nam Jacek Baranowski.

  Wydajność sieczkarni warunkowana jest kwestią silosu. Jeśli będzie on w stanie odebrać ścinany materiał, zapewniony zostanie odpowiedni transport i ilość przyczep a do tego pole będzie duże i pozwoli na pracę z właściwą prędkością X 680 zapewni wydajność na poziomie 200–240 t/h. Wyznacznikiem pracy jest jednak logistyka odbioru. Praktyka pokazuje, że w polskich warunkach najważniejszym czynnikiem jest silos oraz tempo ugniatania sieczki. Maszyna zwykle jest w stanie więcej skosić niż silos przyjąć. Zużycie paliwa to kwestia tego jak duża i twarda jest kukurydza oraz ile nawrotów musi wykonać maszyna. Dzisiejsze sieczkarnie mieszczą się w zużyciu paliwa wynoszącym 30 l/ha – mówił dyrektor Baranowski.

  Tomasz Ślęzak
  Zdjęcia: Tomasz Ślęzak

  Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 38/2022 na str. 36. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

  r e k l a m a

  r e k l a m a

  r e k l a m a