StoryEditorWiadomości rolnicze

Sieczkarnia w rozmiarze M

12.06.2014., 12:06h
Szybko, dokładnie i precyzyjnie. Wszystko po to, aby przygotować paszę o idealnych parametrach i wartości żywieniowej. Niemiecki producent maszyn zielonkowych w połowie maja w holenderskiej miejscowości Lievelde zaprezentował praktyczne możliwości swoich najnowszych produktów. Stworzył między innymi sieczkarnię o mniejszych parametrach dla gospodarstw hodowlanych.   

Podczas ostatniej edycji targów Agritechnica w Hanowerze Krone pokazało dwa nowe modele sieczkarni Big X. Firma zapowiada w najbliższych latach podwojenie produkcji tych maszyn do 600 sztuk rocznie. Umożliwić to ma stworzenie mniejszych wersji, które są skierowane do rodzinnych gospodarstw prowadzących hodowlę bydła. Do tej pory w ofercie Krone były jedynie potężne sieczkarnie z silnikami od 510 do ponad 1000 KM. Nowy Big X 480 wyposażono w sześciorzędowy silnik MTU, spełniający normę emisji spalin Tier 4, który dysponuje mocą 450 KM. Niemieccy inżynierowie umieścili go poprzecznie. Dzięki temu poprawiono rozkład masy w całej maszynie. Dodatkowo zyskano możliwość bezpośredniego, przeniesienia mocy do zespołu rozdrabniającego za pomocą pasa. W ten sposób powstała wysoka sprawność przeniesienia napędu. Zespoły robocze uruchamiane są poprzez napięcie pasa przez siłownik hydrauliczny. Za pomocą pasa napędzana jest także pompa hydrostatyczna.

Bez poślizgów

Bezstopniową regulację prędkości jazdy do 40 km/h osiągnięto przez zastosowanie silników hydraulicznych o zmiennej chłonności, współpracujących z przekładniami planetarnymi. Sieczkarnia została wyposażona w znany z samochodów system kontroli poślizgu ASR. Zapobiega niszczeniu darni podczas pracy na użytkach zielonych. Na czas zbioru kukurydzy system można wyłączyć, aby zapewnić większą trakcję. Sieczkarnia może być wyposażona w napęd na 4 koła.

– Na koniec dnia liczy się to co wychodzi z maszyny. Aby być pewnym materiału, który sieczkarnia tnie i przetwarza, niezbędna jest właściwa regulacja i odpowiednie ustawienie elementów roboczych. Wszystko po to, aby praca odbywała się dokładnie i precyzyjnie. Nasze testy i analizy wykazały, że mniejszy silnik wymaga bębna tnącego o mniejszej szerokości. Sieczkarnia Big X 480 została tak zbudowana, że proporcje bębna w porównaniu z potężnym modelem sieczkarni Big X 800 zostały zachowane – mówi Josef Horstmann, dyrektor zarządzający oraz szef działu badań i rozwoju firmy Krone.

Nowy, mniejszy model sieczkarni został wyposażony przez producenta w rozwiązania znane z większych wersji. Narzędzia odpowiedzialne za cięcie i przepływ zielonej masy zostały odpowiednio pomniejszone i dostosowane do mniejszej ilości koni mechanicznych silnika. Chodziło o to, aby system pracy pozostał taki sam. Zmianie uległy jedynie parametry i proporcje pracy. Inżynierowie dostosowali szerokość bębna do zmniejszonej mocy silnika tak, aby nie ucierpiała na tym jakość sieczki. Na podstawie tych wyliczeń stwierdzono, że 450-konny silnik może efektywnie współpracować z bębnem rozdrabniającym o szerokości 630 mm i średnicy 660 mm. Dzięki temu zostaje zachowana grubość warstwy materiału roślinnego dostarczanego do bębna, a co za tym idzie, jakość rozdrabniania materiału, na takim poziomie jak w przypadku większych modeli Big X. W sieczkarni noże rozdrabniające rozmieszczone są w kształcie litery V. Takie rozwiązanie ma gwarantować równomierny i stosunkowo niski obrotowy moment tnący. Krone oferuje bęben rozdrabniający wyposażony w 20, 28 lub 40 noży w zależności od tego jak maszyna będzie wykorzystywana i do czego stosowana. Bęben z 40 nożami dedykowany jest przede wszystkim dla producentów biogazu. 

Sprężynowa podłoga

Standardowym wyposażeniem nowej serii sieczkarń jest też system VariStreeam. Składa się z zawieszonej sprężynowo podłogi pod bębnem tnącym oraz pod przyspieszaczem, która zapobiega zatorom podczas pracy i zapewnia płynny przepływ masy roślinnej, nawet w nierównomiernym łanie. W ten sposób maszyna pracuje równomiernie. Zwiększony przepływ masy nie powoduje pogorszenia jakości cięcia. W przypadku cięcia kukurydzy na kiszonkę systemy gwarantują przecięcie każdego ziarna, nawet kiedy zostanie ustawiona spora długość cięcia zielonej masy. Wszystko dzięki zastosowaniu zgniatacza ziarna z rolkami o średnicy 250 mm. Jest to ten sam system jak w dużych wersji Big X. Producent zapewnia, że możliwa jest także szybka i prosta wymiana walców. Do wyboru są karbowane z liczbą zębów równą 123, 144 lub 166 oraz opcjonalnie zgniatacz dyskowy, który charakteryzuje się 2,5-krotnie większą powierzchnią roboczą. Wariant ten zwiększa sprawność rozdrabniania ziaren przy niższym o 10% zapotrzebowaniu na moc spowodowanym zastosowaniem stałej prędkości obrotowej walców. 

Sieczkarnia w wersji mini ma sprawnie poruszać się po drogach publicznych, być zwrotna i nie sprawiać operatorowi kłopotów przy manewrowaniu. Big X ma szerokość całkowitą 3,1 m w przypadku zastosowania przednich opon w rozmiarze 800/65 R32. Szerokość można dodatkowo ograniczyć o 10 cm po założeniu opon 710/70 R42. Wszystko dlatego, że w niektórych krajach bezwzględnie zabronione jest poruszanie się po drogach lokalnych zestawów szerszych niż 3 m. Z kolei rolnicy, którzy poszukują sieczkarni o dużym prześwicie i jak najwyższym komforcie jazdy oraz właściwościach trakcyjnych, mogą wybrać ogumienie 900/60 R42. Przednia oś została bowiem zmodyfikowana w taki sposób, aby zespoły robocze maszyny nie kolidowały nawet z dużymi oponami. Niezależne zawieszanie tylnych kół oraz ich napęd przez silniki hydrostatyczne zapewnia kąt skrętu na poziomie 50 stopni.

Laserowa precyzja

Sieczkarnia jest nafaszerowana sporą ilością elektronicznych gadżetów mających ułatwiać pracę operatorowi. Jednym z nich jest Laser-Load. Na rurze, z której wylatuje zielona masa umieszczony został laserowy skaner. Monitoruje on kontury przyczepy i odległość od niej bez względu na porę pracy i widoczność. Wylot w zależności od potrzeby jest podnoszony lub opuszczany tak, aby masa zawsze padała dokładnie na przyczepę. Dzięki temu operator może skupić się wyłącznie na obserwacji przystawki. Traktorzysta zaś pilnuje, aby jechać w zasięgu wylotu pociętej masy. Działanie oparte jest na skanerze laserowym, umieszczonym na końcu kanału. Czujnik odczytuje kontury przyczepy niezależnie od widoczności i warunków atmosferycznych i w ich światło kieruje strumień sieczki, pozwalając operatorowi skupić uwagę na przystawce. Głowica lasera za pomocą silników elektrycznych wprawiana jest w ruch „tam i z powrotem”. Dzięki temu powstaje trójwymiarowy obraz. Komputer poprzez matematyczne algorytmy wylicza położenie górnej ramy pojazdu transportowego i nakierowuje odpowiednio łuk wyrzutu. Rozwiązanie to nagrodzone zostało medalem podczas ostatnich targów Agritechnica.

Sieczkarnia ma być urządzeniem, które można wykorzystywać nie tylko do cięcia kukurydzy. To dlatego można agregować je z kilkoma rodzajami narzędzi. Podstawowe dwa to przystawka Easy Flow, występująca w szerokości roboczej 3 lub 3,8 m i służą do zbioru trawy. Ich praca opiera się o sześciorzędowy podbieracz zabezpieczony sprzęgłem przeciążeniowym. Do zbioru kukurydzy stworzono zaś bezrzędowe przystawki Easy Collect o szerokości od 4,5 do 9 m. Najmniejsza z nich odpowiada szerokości 6 rzędów. Z kolei największa to aż 12 rzędów roboczych. Charakterystyczną cechą Easy Collect jest liniowy przebieg masy roślinnej w kierunku gardzieli. Samoostrzące się noże poruszając się wzdłuż przeciwostrza ucinają łodygi. Po obu stronach przystawki umieszczone są czujniki odległości przystawki od ziemi, które pozwalają utrzymać równomierną długość ściernika nawet na nierównych polach. Jeżeli podczas zbioru roślin wykorzystany jest Autopilot, umieszczone na środkowym rozdzielaczu ramiona mierzą odległość od obu sąsiednich rzędów roślin, utrzymując tor jazdy wzdłuż rzędów. Na potrzeby transportu przystawki składają się na dwie lub trzy części w zależności od szerokości roboczej. 

We wszystkich sieczkarniach Krone montowana jest taka sama ergonomiczna kabina. Pozwala ona na sterowanie wszystkimi funkcjami maszyn. Regulacja nimi dokonywana jest poprzez dżojstik, umieszczony pod prawą ręką. W obsłudze pomaga również fabryczny terminal z dużym kolorowym ekranem. Komputer nie tylko rejestruje przebieg pracy, lecz także umożliwia zmianę parametrów pracy zespołu rozdrabiającego, napędu jezdnego oraz samej przystawki. 

Niemiecki producent opracował także wersję sieczkarni oznaczoną symbolem Big X 580. Posiada ona 551 KM i ma zastąpić najmniejszą dotychczasową sieczkarnię Big X 500.

Tomasz ŚLĘZAK

 
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 12:51