r e k l a m a

Partner serwisu

Oferta siewników do kukurydzy

Maszyny Rolnicze
Data publikacji 11.04.2014r.

Kukurydza wymaga równomiernego rozmieszczenia nasion w rzędach. Chodzi o stworzenie każdej roślinie identycznych warunków wschodów. To dlatego siew odbywa się za pomocą siewników punktowych. Na rynku dostępna jest spora ilość nowego sprzętu oferującego duży wachlarz dodatkowego wyposażenia. Pozwala to dostosować maszynę pod potrzeby każdego gospodarstwa. Siewniki można agregować ze sprzętem uprawowym, nadbudowywać na nich rozwiązania pozwalające na wysiew nawozów. Przedstawiamy zestawienie siewników punktowych dostępnych na polskim rynku.

r e k l a m a

UNIA GROUP

Siewników do kukurydzy nie może zabraknąć w ofercie największego krajowego producenta maszyn – Unii Group. Firma produkuje dwa rodzaje tych maszyn: siewnik pneumatyczny Delta oraz mechaniczny Gamma. W siewniku Delta producent zastosował podciśnieniowy system wysiewu. Maszyna może być wyposażona w tarcze o różnej liczbie i średnicy otworów w zależności od kalibrażu wysiewanych nasion. Jak zaznacza producent, siewniki Delta wymagają gleby wcześniej doprawionej, utrzymanej w dobrej kulturze. Siewnik w wersji dla kukurydzy dostępny jest w trzech szerokościach roboczych. Najmniejszy liczy 3 metry i składa się z 4 sekcji wysiewających. Największy ma 6 m szerokości i 8 sekcji. Pomiędzy nimi znajduje się wersja licząca 6 sekcji wysiewających i tworząca 4,2 m szerokości roboczej. Delta może być wyposażona w płozową lub talerzową redlicę wysiewającą. Ta pierwsza zalecana jest do stosowania na glebach lekkich i średnio zwięzłych. Z kolei dwutarczowa talerzowa przeznaczona jest na gleby średnio zwięzłe z pozostałościami pożniwnymi. Siewnik posiada zintegrowany napęd wszystkich sekcji, przekładnię zębatkową o 6 przełożeniach oraz układ szybkiego opróżniania komory wysiewającej. W standardowym wyposażeniu znajduje się też hydrauliczny przerzutnik znaczników na dwóch siłownikach, bezstopniowa regulacja głębokości pracy oraz zawieszenie sekcji wysiewającej oparte są na układzie równoległoboku. Unia każe sobie dopłacić za wózek transportowy dla wersji 4,2 i 6 m, wał przegubowo-teleskopowy, podsiewacz nawozów oraz komputer, który monitoruje pracę siewnika za pomocą czujników i fotokomórek montowanych na każdej sekcji. System elektroniczny kontroluje wysiew nasion, zlicza powierzchnię dzienną i sumaryczną zasiewu oraz pokazuje prędkość siewu. Dużym atutem Delty jest opcjonalny podsiewacz nawozów – jednolity zbiornik o pojemności 750 lub 1000 dm3 może być wykonany z blachy zwykłej lub kwasoodpornej. 

Z kolei drugi z siewników w ofercie grudziądzkiej Unii – Gamma, poza kukurydzą może służyć do wysiewu także soi, sorga, słonecznika i fasoli. Jego konstrukcję oparto na ciężkim, talerzowym systemie wysiewu, który ma zapewniać uniwersalność maszyny. Producent twierdzi, że będzie się sprawdzał niezależnie od rodzaju gleby i sposobu jej przygotowania do siewu. Może być stosowana zarówno w technologii uprawy uproszczonej, jak i tradycyjnej. Gamma wyposażona jest w ciężkie sekcje wysiewające oparte na krojach talerzowych. Regulacja głębokości pracy redlic oraz kąta nachylenia talerzy zagarniających odbywa się bez użycia kluczy. Siewnik standardowo posiada podsiewacz nawozu wykonany z blachy kwasoodpornej. Talerzowe redlice nawozowe z masywnym dociskiem sprężynowym, mają ułatwiać wysiew nawozu w odpowiedniej odległości od wysiewanych nasion. Gamma dostępna jest w dwóch wariantach: z sześcioma sekcjami wysiewającymi i szerokością roboczą 4,2 m oraz z ośmioma sekcjami tworzącymi 6 m szerokości roboczej. Do transportu po drogach publicznych może służyć układ transportowy. Siewnik ciągany jest wówczas wzdłużnie za pomocą dyszla na dwóch kołach transportowych. Za rozwiązanie to trzeba dodatkowo zapłacić.

HORSCH

Pomysłowa, wydajna i skuteczna technika do siewu kukurydzy. Tak w skrócie można nazwać siewniki Maestro firmy Horsch. Maszyny te to prawdziwe siewnikowe kombajny. Dostępne są w dwóch wersjach CC i SW. Poza kukurydzą mogą wysiewać także buraki cukrowe, słonecznik i sorgo. Umieszczanie nasion w glebie może odbywać się z prędkością nawet 12 km/h przy jednoczesnym precyzyjnym ich odkładaniu. Sposób wysiewu nasion został opatentowany przez producenta. Opiera się na trzech systemach: dozowania, elektronicznej kontroli odkładanego materiału siewnego i niewielkiej przestrzeni, przez którą przechodzi materiał siewny. System dozujący pracuje dzięki specjalnej tarczy. Nie posiada ona otworów, ale otwarte na zewnątrz żłobki. Razem ze specjalnym zgarniakiem, jak twierdzi Horsch, pozwala na osiągnięcie bardzo dobrych indywidualnych wyników w szerokim zakresie częstotliwości od 0 do 30 Hz. Przy czym 30 Hz odpowiada prędkości 15 km/h przy standardowym odkładaniu 90 000 ziaren kukurydzy na hektar. Główną przyczyną tak wysokich wyników jest płynne przejście ziarna z ruchu okrężnego w ruch liniowy w momencie odkładania w ziemię. W ten sposób uniknięto powstania niekorzystnych sił odśrodkowych w rurze spustowej. Ta dokładność jest niezależna od liczby obrotów (częstotliwości) tarczy dozującej i dokładnie kontrolowana przez czujniki elektroniczne. Zastosowany dozownik napędzany jest elektrycznie. Posiada możliwość indywidualnego załączania.

Meastro CC wspierany jest przez system elektroniczny oparty na ISOBUS. Pozwala operatorowi sprawdzać luki miejsca podwójnego siania i umieszczania materiału siewnego w rzędzie. Umożliwia to kierowcy natychmiastowe reagowanie na bardzo różne warunki, takie jak np. jakość nasion lub stan ziemi pod siew. Maestro CC wyposażony jest zbiornik nawozu mieszczący 2800 litrów oraz indywidualne zbiorniki na nasiona mieszczące po 70 litrów każdy. Maestro CC dostępny jest w dwóch wersjach: ośmio- i dwunastorzędowej. 

KVERNELAND 

Jako wszechstronny siewnik punktowy reklamowany jest Kverneland Optima. Maszyna dostępna jest w wielu wariantach wyposażenia, szerokości i kilku rodzajach ram m.in. sztywnej czy teleskopowej. Kverneland zapewnia, że siew odbywa się bez tarcia, bez znoszenia nasion i przy niskim momencie obrotowym mechanizmów. Tarcza wysiewająca obraca się w aparacie wysiewającym, w której panuje podciśnienie. Aparat wyposażony jest w dwa skrobaki: górny i dolny, oba należy ustawić tak, aby w otworze tarczy wysiewającej znajdowało się dokładnie jedno ziarno. W trakcie pracy siewnika można sprawdzić poprawne ustawienie skrobaków przez specjalny wizjer. Konstrukcja siewnika powoduje, że koła jezdne ułożone są z przodu na mocnej, 120-milimetrowej, kwadratowej ramie. Dzięki temu maszyna ma dobrze kopiować teren. Regulacja szerokości kół transportowych odbywa się bezstopniowo. Jak informuje Kverneland, polscy rolnicy kupując Optimę decydują się na jej wersję HD. System wysiewu oparty jest na sekcji talerzowej. Dzięki temu maszyna sprawdza się zarówno w siewie bezpośrednim, konwencjonalnym i w mulcz. Precyzyjna kontrola głębokości siewu utrzymywana jest przez przednie koła kopiujące, a aparat wysiewający umieszczony jest nad podwójnym dyskiem tnącym. Waga każdej sekcji wynosi 129 kg. Opcjonalnie, nacisk może być zwiększony nawet o 100 kg przez zestaw sprężyn dociążających. Nacisk koła dociskowego typu V można przestawić w 3 pozycjach od 0 do 45 kg.

MASCHIO-GASPARDO

Niezwykle bogatą ofertą siewników punktowych dysponuje Maschio-Gaspardo. W katalogach włoskiej firmy można odnaleźć kilkanaście różnego rodzaju maszyn. We wszystkich modelach sekcje siewnika napędzane są za pomocą wału kardana. Układ zapewnia stabilny napęd i łatwość rozłączania sekcji. Prosta przekładnia pozwala na ustawienie wysiewu żądanej ilości nasion. Producent zapewnia, że nie wymaga smarowania ani dodatkowych czynności obsługowych. Siewniki punktowe Gaspardo można podzielić na dwa typy. SP to te, które wyposażone są w sekcję stopkową. Z kolei siewniki oznaczone symbolem MT mają talerzową sekcję wysiewającą. Rozwiązanie to pozwala na szybki i precyzyjny siew punktowy nasion kukurydzy, buraka, słonecznika i innych roślin na glebach dobrze uprawionych, słabo przygotowanych oraz w mulcz. Układ sekcji pozwala na dokładne kopiowanie terenu. Miejsce wysiewu nasion znajduje się w punkcie styku koła kopiującego z glebą. To rozwiązanie zapewnia także precyzyjne utrzymanie głębokości siewu również w terenie pofałdowanym i glebie słabo doprawionej. Niezależna od głębokości siewu regulacja kół dociskających ziarno pozwala uzyskać właściwe zagęszczenie gleby wokół nasiona, bez powstania skorupy. Jak twierdzi toruńskie przedstawicielstwo Maschio-Gaspardo, jednym z popularniejszych modeli wybieranym przez naszych plantatorów jest siewnik oznaczony symbolem MT i czterema rzędami wysiewającymi. Włoska firma chwali się, że siewnik ten charakteryzuje się sporą prędkością roboczą. Maszynę wyposażono w stałą kontrolę głębokości zasiewu dzięki parze kół poziomujących. Ma się to przekładać na jednolitość warunków, w jakich wschodzić będą nasiona. Ich wzrost ma odbywać się równomiernie i jednorodnie. Gaspardo twierdzi, że z uwagi na zastosowanie w siewniku tylko mechanizmów tocznych, maszyna oferuje dużą wydajność i wysoką jakość pracy na terenach już przygotowanych do zasiewu (uprawa tradycyjna) lub wymagających minimalnej obróbki bądź w obecności pozostałości upraw.

Maschio-Gaspardo w siewniku zastosował oryginalne rozwiązanie umieszczania nasion w glebie. W sekcji wysiewającej znajduje się podwójny przełącznik wyboru ziarna z regulacją. Umożliwia on wybór także wtedy, kiedy operator chce wysiewać nasiona poddane obróbce lub o nieregularnym kształcie i rozmiarze. Głębokość wysiewu regulowana jest mechanicznie za pomocą specjalnej korby. Napęd odbywa się w oparciu o wał kardana. Producent zapewnia, że ten system nie wymaga smarowania i konserwacji. Spiekane tuleje samosmarujące pod wpływem wysiłku wydzielają cząstki oleju, które smarują przegub. Nasiona do gleby wciskane są przez kółko ze stali ze zagarniaczem. Rozwiązanie to ma zapewniać równomierne wschodzenie nasion. Dostępna jest też szeroka gama rozwiązań umożliwiających dostosowanie modułu siewnika do różnych typów zasiewu i terenu. Zębata skrzynka przekładniowa umożliwia łatwą i szybką konfigurację. MT posiada również system wysiewu nawozów z możliwością aplikowania od 50 do 700 kg/ha nawozu. W zależności od modelu i wymagań agronomicznych istnieje możliwość wyboru lokalizacji nawozu dzięki specjalnemu mechanizmowi tworzącemu bruzdy lub podwójnej tarczy, bądź jego wprowadzanie bezpośrednio do bruzdy na zasiew. 

MONOSEM

Monosem to francuska rodzinna firma, która maszyny rolnicze produkuje od 1945 r. Specjalizuje się w produkcji siewników punktowych. Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów maszyn do siewu kukurydzy. Najprostszy model, który jak zachwala producent, jest solidny i wytrzymały, to NC Classic na stopkowej sekcji wysiewającej. Rozstaw między sekcjami wysiewającymi wynosi standardowo 75 cm. Siewnik jest wyposażony w szczelny aparat wysiewający. Jego obudowa jest wykonana z nieodkształcalnego stopu aluminium. Niezależnie od wieku siewnika, aparat dzięki temu ma zachowywać precyzję wysiewu, bez względu na zmiany temperatury. Pokrywa aparatu jest przykręcana dwoma nakrętkami motylkowymi. Nie zastosowano żadnych zawiasów, które z biegiem czasu mogłyby przejawiać tendencję do poluźniania się. Wymienna wkładka uszczelniająca z teflonu znajduje się w ciągłym kontakcie z tarczą wysiewającą. W ten sposób zapewnia szczelność aparatu wysiewającego.  Tarcze wysiewające wykonano ze stali nierdzewnej o grubości 1,5 mm, co przekłada się na sporą sztywność. Mieszadło umieszczone na tarczy dodatkowo wzmacnia tarczę. Jest wykonane z brązu, przez co ziarna nie elektryzują się. Wymiana tarczy odbywa się bez dodatkowych narzędzi. Z brązu wykonany jest również zagarniacz. Sprężyna umieszczona na pokrywie aparatu wysiewającego umożliwia dokładne utrzymanie zgarniacza naprzeciw tarczy wysiewającej, co przekłada się na optymalny podział nawet bardzo drobnego ziarna. Siewniki Monosem NC czterorzędowe mogą być wyposażone w podsiewacz do nawozów granulowanych. 

AMAZONE

Niemiecki producent ma w swojej ofercie dwa modele maszyn do siewu kukurydzy: ED i EDX. Ten drugi jest przeznaczony do uprawy na dużych areałach, gdzie liczy się przede wszystkim czas. Firma twierdzi, że praca może odbywać się z prędkością roboczą sięgającą nawet 15 km/h.  Z kolei ED dostępny jest z 4, 6, 8 albo 12 rzędami wysiewającymi. Umieszczanie nasion w glebie odbywa się poprzez zasadę zasysania powietrza. Rozdział ziaren następuje mechanicznie przez zgarniacz. Amazone zapewnia, że czynność ta wykonywana jest niemal niezależnie od prędkości jazdy i kształtu nasion. To, co wyróżnia system, znajduje się w tarczy rozdzielającej. Podciśnienie wciąga nasiona w otworki i doprowadza je do zgarniacza. Otworki te posiadają funkcję mieszadła, gdyż rozmieszczone są po powierzchni tarczy i powodują ruch ziarna w zbiorniku. Otworki są w kształcie stożkowym i dzięki temu nie mogą być zapychane połamanymi nasionami. Mechanizm tak zbudowano, aby ziarna swobodnie opadały z tarczy, bez ponownego jej dotykania. Amazone oferuje liczne tarcze rozdzielające. Są wykonane ze sztucznego tworzywa. Można je szybko wymieniać a oprócz tego nie są drogie. Siewniki wyposażone są w centralny napęd wysiewu. Przekładnia kół łańcuchowych ma 36 przełożeń pozwalających, zależnie od stosowanych tarcz, na uzyskiwanie odstępów od 2 do 53,8 cm. Przełożenia łańcuchów dokonuje się bardzo szybko, bez brudzenia sobie rąk. Do wyboru jest również bezstopniowy napęd wysiewu, od instalacji hydraulicznej ciągnika. Za pomocą zaworu proporcjonalnego i elektronicznego sterowania pilotem-ED, można ustawić dowolną gęstość wysiewu i również dowolnie ją zmieniać. Siewniki ED można agregować z czołowym lub tylnym zbiornikiem nawozowym.

KONGSKILDE

Należący do duńskiego Kongskilde Becker oferuje kilka modeli siewników punktowych. Linia Aeromat składa się z trzech typów maszyn Eco-Line, Farm-Line i Profi-Line. Najprostsza, podstawowa wersja to Eco-Line. Dostępna jest wersjach z 4, 6, 8 lub 12 rzędami. Siewniki Becker Aeromat są dostępne w wersjach z ramą sztywną, z ramą składaną teleskopową z ramą składaną dwupoziomowo o szerokościach roboczych od 3 do 9 metrów. Mogą wysiewać materiał siewny w rzędach o szerokości od 40 cm. Standardowa szerokość międzyrzędzi wynosi 75 cm. Zespół wysiewający producent oznaczył symbolem M20. Wyposażony jest w tarczę ze stożkowymi komorami usytuowanymi na jej obwodzie oraz wyrzutnik obrotowy. W ten sposób zapewniany jest dokładny rozstaw nasion w rzędzie. Tarcza z komorami w kształcie stożków obraca się w obudowie zespołu wysiewającego, umieszczonego pod wylotem zbiornika na ziarno. Komory te są jednocześnie wypełniane wieloma ziarnami. Nasiona nadmiarowe są wydmuchiwane z każdej komory przez ukierunkowany strumień powietrza tworzony przez dysze. Dzięki temu, na dnie komory zawsze pozostaje tylko jedno ziarno, które przez ciśnienie powietrza jest utrzymywane w tym miejscu aż do momentu, gdy ma zostać umieszczone w glebie. Ten rodzaj techniki wysiewu nie wymaga żadnych uszczelek, które trzeba byłoby wymieniać. System wykorzystuje tylko czyste powietrze i nie ma elementów ulegających normalnemu zużyciu eksploatacyjnemu.

Kongskilde produkuje siewniki do kukurydzy również w fabryce w Kutnie. Mowa o modelach Demeter Variosem. Precyzję głębokości siewu uzyskano w nim dzięki prowadzeniu sekcji na równoległoboku przegubowym i układzie tandem. Sekcja wyposażona jest w zgarniacze, których głębokość pracy można regulować w zależności od warunków glebowych. Kółko ugniatające w połączeniu z wałkiem strunowym gwarantować ma dobre warunki do wschodów roślin. Dla siewu kukurydzy przewidziano model Demeter Variosem VM. Siewnik jest seryjnie wyposażony w gumowe rolki ugniatające oraz znaczniki śladów sterowane hydraulicznie. Variosem VM z nabudowanym siewnikiem nawozowym jest dostępny w dwóch wersjach: VM4 z dwoma zbiornikami o ładowności 340 l i VM6 z dwoma zbiorniki o ładowności łącznej 550 l. W maszynie zastosowano podciśnieniowy system wysiewu, przekładnię napędową łańcuchową, redlice stopkowe. Siewnik posiada też system podwójnego zgarniacza nasion centralnie ustawianego dla uzyskania dokładnego punktowego wysiewu. 

VÄDERSTAD

Tempo to nazwa maszyny punktowego wysiewu nasion szwedzkiej firmy Väderstad. Został zaprojektowany z myślą o szybkim i precyzyjnym siewie nasion kukurydzy, bawełny, słonecznika, soi i sorgo. Siewnik ten wykorzystuje ciśnienie znajdujące się w systemie dozującym i „wystrzeliwuje” nasiona przez krótki i wąski przewód prosto do gleby. Technologia ta została nazwana „Power Shoot”. Producent twierdzi, że to nic innego jak szybki transport nasion i brak odbić o ściany przewodu, co pozwala na zachowanie precyzji siewu. Redlice zostały skonstruowane tak, aby sprawdzały się podczas szybkiego siewu zarówno po orce, jak i w uprawie uproszczonej. Wykorzystana została sprężyna skrętna, która pozwoliła zwiększyć nacisk działający na sekcje o 150 kg. Oznacza to, że łączny docisk wywierany na sekcję może wynieść aż 325 kg. Jest to bardzo ważne podczas siewu bezpośredniego. Głębokość siewu ustawia się zaś za pomocą dźwigni, która kontroluje dystans między kołami kopiującymi a dwutalerzową redlicą siewną. Koła kopiujące montowane są w systemie tandemowym, co zapewnia utrzymanie głębokości siewu niezależnie od warunków polowych. Siewniki w wersji Tempo F dostępne są z sześcioma i ośmioma rzędami. 

KUHN

Spora liczba wersji i wyposażenia, a także wariantów ramy dostępna jest w siewniku Maxima 2 produkowanego przez firmę Kuhn. Podstawową wersję stanowi model oznaczony symbolem „M” ze sztywną ramą z możliwością zamontowania od 3 do 18 rzędów (w konfiguracji do wysiewu buraków) i rozstawem wysiewu wynoszącym od 37,5 do 90 cm w zależności od konfiguracji i wyposażenia. Maszyna może być wyposażona w ramę o szerokości od 2,5 do 9 m i profilu „H”. Rama umożliwia przesuwanie sekcji wysiewających, dla uzyskania innego rozstawu rzędów. Wystarczy, że operator poluzuje jedną nakrętkę na sekcji. Rama jest zbudowana z odpornej na rozciąganie stali. Maxima 2 umożliwia siew z prędkością 8 km/h z zachowaniem precyzji wysiewu, koniecznej dla równomiernych wschodów. Możliwe jest to dzięki tarczom wysiewającym o dużej średnicy. Dzięki temu, nasiona są pobierane wolniej i tarcza może je dokładniej przechwytywać. Drzwiczki aparatu wysiewającego są otwierane jednym ruchem za pomocą dźwigni. Są montowane na zawiasie sprężynowym, a ich stały docisk zapewnia uszczelka. Dzięki temu, ograniczone zostało ryzyko zużycia spowodowane nieprawidłowym zamknięciem. Kuhn twierdzi, że dla uzyskania prawidłowego wysiewu w każdej sekcji, potrzebny jest jednakowy przepływ powietrza w całym siewniku. Kanał powietrzny, którego długość pomiędzy dmuchawą a aparatami wysiewającymi pozostaje zawsze taka sama, prowadzi strumień powietrza identycznie do każdej sekcji. Kuhn stosuje stałą głębokość wysiewu. Bruzda siewna jest otwierana przez dwa duże talerze. 

Na rynku jest też miejsce dla producentów prostszych i niedrogich konstrukcji. Meprozet z Międzyrzecza Podlaskiego oferuje mechaniczny siewnik do kukurydzy S 100. Jest to czterorzędowa maszyna o szerokości 3 m. Szerokość międzyrzędzi można uzyskać w zakresie 60–80 cm. Istnieje możliwość zamontowania aplikatora nawozów. Jak zapewnia producent, siewnik umożliwia uzyskanie jednej z ośmiu odległości nasion w rzędzie. Od 12 do 19 cm w przedziałach co 1 cm.  

Tomasz ŚLĘZAK

 

r e k l a m a

Widziałeś już nasze video "AgroUnia chce reformy emerytur rolniczych"?

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody