Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Unia Heron – polski opryskiwacz klasy premium

Unia Heron – polski opryskiwacz klasy premium
Maszyny Rolnicze Opryskiwacze
Data publikacji 05.11.2019r.

Konstruktorzy Unii zebrali wszystkie najlepsze rozwiązania i wpakowali je w jedną maszynę. Tak powstał opryskiwacz Heron (z ang. czapla), który został po raz pierwszy zaprezentowany na Agro Show w Bednarach.

Pomysł na zbudowanie tej maszyny zrodził się dwa lata temu po spotkaniu z duńskimi przedstawicielami. Od tego czasu badaliśmy rynek i ocenialiśmy tendencję zmian na rynku opryskiwaczy. Okazało się, że wielu rolników i usługodawców szuka maszyn klasy premium konkurencyjnych cenowo do sprzętu zachodnich producentów. I to jest właśnie nasza odpowiedź na to zapotrzebowanie – wskazuje na opryskiwacz Heron Krzysztof Meusz, specjalista ds. opryskiwaczy z zakładu Unii w Brzegu.

 

Ciekawy projekt i konstrukcja – przedstawiamy opryskiwacz Heron

r e k l a m a

Heron to opryskiwacz o nowoczesnej konstrukcji. Oparty został na ramie wykonanej z wysokiej jakości stali konstrukcyjnej Strenx firmy SSAB. Jest ona ustawiona pod kątem 6 stopni. Ma to wpływać na lepsze rozłożenie środka ciężkości.

Udało się w  nim uzyskać prześwit na poziomie 80 cm. To wystarcza, aby nie uszkadzać wysokich roślin podczas przejazdów roboczych. Do uszkodzeń nie dochodzi też na uwrociach, bo maszyna ma automatycznie sterowaną oś skrętną, dzięki której koła podążają po śladach ciągnika. Aby tłumić drgania zastosowano amortyzację pneumatyczną osi oraz gumowy odbojnik przy dyszlu.

Po wybiciu sworznia dyszel można odwrócić, co umożliwia podłączenie opryskiwacza do dolnego lub górnego zaczepu traktora – zauważa Krzysztof Meusz.r e k l a m a

 

5000 litrów cieczy roboczej i belka sterowana ultradźwiękami

Opryskiwacz otrzymał zaprojektowany od podstaw zbiornik wykonany z poliestru. Może pomieścić 5000 litrów cieczy roboczej. Dla zachowania stabilności oraz ograniczenia falowania w jego wnętrzu znajduje się 7 przegród. Są też mieszadła oraz trzy płuczki wirowe, których zadaniem jest wypłukanie pozostałego na ściankach preparatu.

Czysta woda jest pobierana z 500-litrowego zbiornika. Na stanie jest też 25-litrowy zbiornik czystej wody do mycia rąk, a także myjka ciśnieniowa wyposażona w wąż z automatem zwijającym, zakończony pistoletem natryskowym.

Heron posiada też system TANK-Control, który umożliwia pomiar cieczy w zbiorniku głównym oraz przy napełnieniu zbiornika zadaną ilością cieczy odłącza strumień. Nowym elementem jest filtr na przyłączu hydrantowym. Jak przystało na nowoczesną maszynę, na stanie znalazł się opuszczany rozwadniacz o pojemności 60 litrów do przygotowywania cieczy roboczej. Na razie pochodzi on od zewnętrznego dostawcy, ale Unia zapowiada rozpoczęcie jego produkcji. Zawory sterujące zostały pogrupowane w logiczny sposób w jednym miejscu i są oznaczone graficznymi ikonami.Elektryczny siłownik systemu TANK-Control automatyczne rozłącza napełnianie zbiornika głównego w momencie osiągnięcia zadanej ilości cieczy

Wszystko ukryte jest pod osłoną z poliestru, co chroni zawory przed zabrudzeniem podczas oprysku w trudnych warunkach. Dawkowanie cieczy zapewnia pompa membranowo-tłokowo Udor o wydatku 400 l/min. Ciecz kierowana jest do rozpylaczy przewodami, które umieszczono na belce polowej, znanej z modelu Europa XL. W tym przypadku ma szerokość 27 metrów, jest podzielona na 7 sekcji, a jej zakres podnoszenia wynosi 0,5–2,3 m. Posiada system cyrkulacji cieczy.

Belka  resorowana jest w trzech płaszczyznach za pomocą siłowników, amortyzatorów i sprężyn. Jej wysokość i dostosowanie do ukształtowania terenu następuje na podstawie wskazań trzech czujników ultradźwiękowych – twierdzi Krzysztof Meusz. 

 

Heron uczyni pracę przy opryskach łatwiejszą

Opryskiwacz sterowany będzie z terminala Isobus. Będzie mógł wykorzystywać rozwiązania rolnictwa precyzyjnego. Oferowany będzie też z systemu oprysku pulsacyjnego DynaJet. Jest to system oparty na szeregu umieszczonych na belce polowej zaworów elektromagnetycznych, które poprzez błyskawicznie otwieranie się i zamykanie tworzą krople o odpowiedniej wielkości. Dzięki temu wykonując nawet różne zabiegi nie ma konieczności wymiany rozpylaczy i można kontynuować pracę przy jednym typie dysz. 

Coraz częściej zabiegi ochrony wykonywane są w nocy, kiedy panuje optymalna dla zabiegu temperatura powietrza oraz wilgotność, no i nie ma wiatru. Dlatego belka polowa i rozwadniacz posiadają oświetlenie ledowe – mówi Krzysztof Meusz. – Heron ma też własny układ hydrauliczny do sterowania belką i osią skrętną. To pozwala na szybkie agregatowanie ciągnika z opryskiwaczem, a także pozwala uniknąć mieszania olejów.

 

Nowy opryskiwacz z Unii w produkcji już wiosną

W najbliższym czasie opryskiwacz przejdzie szereg testów polowych. Wprowadzenie do produkcji ma nastąpić wiosną 2020 roku. Wedle zapowiedzi, powstanie też mniejsza wersja o pojemności 4000 litrów. Do wyboru będą belki polowe o szerokości od 18 do 30 m.

Przemysław Staniszewski
fot. Przemysław Staniszewski

 

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a