Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Paweł Mikos
Kategoria: Maszyny Rolnicze

Wieloletnie hale namiotowe – atrakcyjna kosztowo inwestycja bez ryzyka

Wieloletnie hale namiotowe – atrakcyjna kosztowo inwestycja bez ryzyka
Maszyny Rolnicze Publikacja specjalna
Data publikacji 02.12.2020r.

Publikacja specjalna

W niepewnym czasie pandemii inwestowanie w hale magazynowe, obory czy hale produkcyjne może wydawać się ryzykowaną inwestycją. Tradycyjnie budowane hale zwłaszcza o powierzchni powyżej 1000 m2 są kosztowną i czasochłonną inwestycją. Nawet duże gospodarstwa rolne zajmujące się także przetwórstwem mogą nie być teraz skłonne do takich inwestycji.

Jeśli jednak potencjalnych inwestorów uświadomić, że istnieją technologie budowy hal, które gwarantują taki sam poziom bezpieczeństwa, funkcjonalności jak tradycyjnie budowane obiekty przy bardzo krótkim czasie realizacji i niezwykle atrakcyjnych kosztach to decyzja może być inna.

Hale namiotowe nie muszą kojarzyć się wyłącznie z sezonowymi namiotami. Czołowi, światowi producenci, do których należy firma Pol-Plan stawiają wieloletnie izolowane hale namiotowe z dachem pompowanym o maksymalnej rozpiętości do 60m, dostosowane do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych.

Warto tutaj wspomnieć, kto ze znanych celebrytów  biznesu i nauki, aczkolwiek  w tym przypadku należy go zaliczyć przede wszystkim do grona przełomowych innowatorów na skalę globalną, zdecydował się na inwestycję w halę namiotową. Otóż Elon Musk szukając możliwości zwiększenia zdolności produkcyjnych Tesli sięgnął po technologię budowy hal opartą na lekkich profilach aluminiowych. W rekordowym tempie dwóch tygodni powstała hala namiotowa, zamontowana na betonowym fundamencie, w której została zainstalowana zautomatyzowana linia produkcyjna.  Należy podkreślić, iż  nie jest to rozwiązanie tymczasowe, które przetrwa  tylko w słonecznej Kalifornii.

Na polskim podwórku niezwykle interesujący przykład potwierdzający trwałość i bezpieczeństwo wieloletnich hal namiotowych to przypadek konfrontacji hali namiotowej Po-Planu z trąbą powietrzną, która przeszła nad gospodarstwem rolnym Pana Tomasza Jazdona. Kataklizm o znaczącej sile, który był w stanie unosić w powietrze bele siana o wadze 300kg i  przerzucać je na odległość kilkuset metrów, zahaczył segment hali namiotowej z poszyciem ścian z blachy trapezowej. Kotwy mocujące halę w gruncie zostały wyrwane z ziemi, a profile aluminiowe stanowiące główne elementy konstrukcyjne hali zostały uniesione i powyginane, jednak hala nie zawaliła się i nie została zniszczona. Pol-Plan przywrócił halę do stanu pierwotnego zapewniając bezpieczeństwo użytkowania zgodne z normami. Dodatkowo zostało zastosowane rozwiązanie wywodzące się z ojczyzny tornad, które ma zwiększyć odporność hali na wyrwanie z podłoża. Specjalne kotwy gruntowe, hakowe, których idea wywodzi się z ojczyzny tornad są w stanie wytrzymać siłę wyrywającą do 450kN. Odchylaną o 90 stopni „płetwę” kotwy można wbić głęboko w grunt w pozycji łopaty i zahaczyć blokując w gruncie.Hala spełnia funkcję garażu dla cennych maszyn rolniczych i została ostatnio przedłużona o 25 metrów. Jej aktualne wymiary to 21x106x5m. Rozbudowa hali namiotowej jest ułatwiona dzięki temu, że składa się z 5-metrowych segmentów. Opisana historia dotyczy hali z poszyciem ścian z blachy trapezowej z dachem z tkaniny z PCV co jest cechą wspólną wszystkich typów hal namiotowych.

Natomiast najtańsza wersja hali namiotowej będzie mieć poszycie ścian i dachu wykonane z trwałej, niezapalnej tkaniny PCV. Konstrukcja tego typu hali także jest oparta na profilach aluminiowych i może być dostosowana do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych. Hala z poszyciem z PCV sprawdzi się jako tania stodoła do przechowywania siana, magazyn płodów rolnych niewymagających specjalnych warunków termicznych, garaż dla maszyn rolniczych, obora dla bydła w „zimnym wychowie”.

Pol-Plan stawia wielkopowierzchniowe hale z poszyciem z PCV, zaprojektowane na dekady użytkowania, które służą np. jako magazyny portowe. Takie hale o wymiarach 40x75x6m i 25x70x5m stanęły przy nadbrzeżu portowym w Szczecinie  należącym do DB Port Szczecin, a przechowywane są w nich m.in. celuloza i stal wymagające zabezpieczenia przed opadami i wilgocią. Hale są w stanie przetrwać bez szwanku najsilniejsze wiatry sztormowe. Niezwykle atrakcyjny koszt i błyskawiczny czas realizacji takich hal sprawia, że są one bezkonkurencyjne w porównaniu do hal budowanych tradycyjnie. Hale namiotowe z poszyciem z PCV mogą mieć transparentne segmenty, dach, okna z PCV, bramy przesuwne z oknami co zapewnia naturalne oświetlenie w ciągu dnia.

Magazyn portowy PCV
Magazyn portowy PCV

Izolowana wersja wieloletniej hali namiotowej posiada ściany z płyty warstwowej z rdzeniem z pianki poliuretanowej o grubości od 60 do 120 mm i dach pompowany. Takie hale sprawdzą się jako garaże, warsztaty, hale produkcyjne, rozbudowane kompleksy magazynowe.

Dach pompowany wymaga stosowania pompy, która automatycznie reaguje na spadek ciśnienia. Powietrze wtłoczone pomiędzy membrany z PCV  tworzy warstwę izolacyjną. Dodatkowo dach pompowany ułatwia samoistne zsuwanie się śniegu.

Świetny przykład takiej hali to kompleks magazynowy, który powstał na Śląsku dla producenta mebli.

Hala o wymiarach 44(36)x105x4,5m  jest jedną z największych tego typu hal zrealizowanych w ostatnich latach w Europie. Zastosowane rozwiązania, m.in. doki załadunkowe dla tirów sprawiają, że hala nie ustępuje funkcjonalnością najnowocześniejszym, budowanym tradycyjnie kompleksom magazynowym. Hala stanęła na podwyższonym, betonowym fundamencie co umożliwiło wykonanie pogłębionych torów dojazdowych, prowadzących do doków załadunkowych. Co warto podkreślić, inwestor miał okazję porównać walory użytkowe zarówno tradycyjnie budowanej hali jak i niedużej, izolowanej hali namiotowej Pol-Planu z dachem pompowanym.   Porównanie wypadło zdecydowanie na korzyść izolowanej hali namiotowej w aspekcie kosztów i czasu realizacji natomiast funkcjonalność i walory użytkowe nie były gorsze.

Kompleks magazynowy z dokami załadunkowymi – dach pompowany
Kompleks magazynowy z dokami załadunkowymi – dach pompowany

 Halę namiotową Pol-Planu można od niedawna wyposażyć w instalację fotowoltaiczną. Prognozy wzrostu cen energii elektrycznej wskazują nawet na możliwość wzrostu o 100% w przeciągu dekady. Gospodarstwa rolne mogą pozyskać atrakcyjne dofinansowania do inwestycji w instalację fotowoltaiczną oraz odliczenia od podatku rolnego.

Izolowana hala namiotowa ze zintegrowaną fotowoltaiką
Izolowana hala namiotowa ze zintegrowaną fotowoltaiką

Pierwsza hala namiotowa Pol-Planu o wymiarach 10x20x4,2m z instalacją fotowoltaiczną powstała z Austrii i jest rozwiązaniem unikalnym na rynku, które powstało dzięki współpracy inżynierów Pol-Planu i firmy SolarSpot. Konkurencja montuje tylko po kilka paneli fotowoltaicznych ze względu na znaczące dodatkowe obciążenia konstrukcji.  Na południowej stronie dachu zostało zamontowanych trzydzieści sześć paneli Risen o łącznej mocy 14,52 kWp. Montaż został wykonany na specjalnym stelażu nad dachem z plandeki. Konstrukcja hali została wzmocniona tak aby zostały zachowane wszystkie wymagane prawem parametry wytrzymałościowe w tym zdolność do przenoszenia lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych. Hala będzie funkcjonować jako warsztat samochodowy  z wydzielonym zapleczem biurowym. Instalacja fotowoltaiczna zapewni zasilanie dla urządzeń warsztatowych, oświetlenia i ogrzewania.

Hale produkcyjne na bazie hal namiotowych są niezwykle atrakcyjną kosztowo alternatywą dla tradycyjnie budowanych hal przemysłowych posiadając przy tym takie same walory użytkowe.

Interesującą realizacją tego typu jest hala namiotowa z suwnicą. Na takie rozwiązanie zdecydował się producent półfabrykatów betonowych inwestując w izolowaną halę namiotową ze ścianami z płyty warstwowej. W hali o wymiarach 25x100x4,5m na całej jej długości pracuje suwnica. Jest to także hala przeznaczona do użytkowania przez dekady, która powstała w kilkanaście dni. 

Hala produkcyjna z suwnicą
Hala produkcyjna z suwnicą

Większe kompleksy hal o rozpiętości większej niż 60 metrów można budować zestawiając hale bokami bez poszycia ścian wewnętrznych. W taki sposób - z połączenia trzech hal  powstała hala magazynowa  dla francuskiego producenta Styropianu o wymiarach 75x40x5m.

Kompleks połączonych hal namiotowych
Kompleks połączonych hal namiotowych

Wieloletnie hale namiotowe stanowią racjonalną kosztowo alternatywę dla tradycyjnie budowanych hal i są idealnym rozwiązaniem dla wielu branż w tym rolnictwa nie tylko na czas kryzysu. Dokonując wyboru producenta hali namiotowej warto jest zwrócić uwagę według jakich norm hala została zaprojektowana. Tylko konstrukcja zaprojektowana według aktualnej normy PN-EN 13782:2015-07 gwarantuje jej bezpieczeństwo.

Więcej informacji na stronie: www.pol-plan.com.pl

Publikacja specjalna

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody