StoryEditornawożenie

ABC nawożenia użytków zielonych

12.03.2020., 18:03h
W nawożeniu użytków zielonych, zwłaszcza azotem, znaczenie ma forma nawozów stosowanych w poszczególnych okresach. Wynika to z oczekiwanej szybkości działania azotu, ale też z warunków termicznych i wilgotnościowych w poszczególnych okresach wegetacji. Ważny dla produktywności traw jest podział tych dawek pod każdy pokos łąk lub wypas pastwisk.
Przy zakładanych wysokich plonach suchej masy z użytków zielonych roczna dawka azotu na glebach mineralnych średnich na łąki trzykośne powinna wynosić ok. 180 kg N/ha, a na pastwiskach ok. 200 kg N/ha. Na glebach organicznych, na silnie mineralizujących się glebach torfowo-murszowych średnio zmurszałych, roczne nawożenie azotowe łąk trzykośnych powinno wynosić ok. 60 kg N/ha, a pastwisk ok. 100 kg N/ha.

Należy nawozić rośliny azotem w dowolnych terminach

Azot działający to nie to samo co dawka azotu i przypominam, że obowiązuje nowe prawo: Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. Dokument jest dostępny w internecie i warto mieć go zawsze pod ręką.

Rolnik musi nawozić rośliny azotem w dozwolonych terminach (wyjątkowo w tym roku azot stosować można od 15 lutego) i dawkach uwzględniających wszystkie źródła azotu i równoważniki azotu. Maksymalne ilości azotu działającego ze wszystkich źródeł, dla upraw w plonie głównym (N w kg/ha) dla plonów uzyskiwanych w warunkach uregulowanego odczynu gleby, zbilansowanego nawoże...
Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 17:33