Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Burak cukrowy: chwościk buraka kradnie cukier

Burak cukrowy: chwościk buraka kradnie cukier
Uprawa
Data publikacji 29.06.2017r.

Sprawcą choroby jest grzyb Cercospora beticola i atakuje buraki zwykle w lipcu lub na początku sierpnia. Jest jeszcze odrobinę czasu na obserwacje, do których warto przygotować się znacznie wcześniej.

Sygnałem do wzmożenia obserwacji buraków cukrowych są pierwsze symptomy choroby na liściach buraków ćwikłowych. Zwykle chwościk pojawia się na nich wcześniej niż na buraku cukrowym.

r e k l a m a

Pomyłka z plamistością bakteryjną

Zanim przedstawimy typowe objawy chwościka buraka chcę przestrzec przed ewentualnymi pomyłkami w diagnostyce. Często po uszkodzeniach gradowych buraki atakuje bakteryjna plamistość liści. Do zwalczania tej choroby nie ma preparatów, a wraz z rozwojem rozety liściowej jej symptomy zanikają. Pomylenie bakteryjnej plamistości liści z chwościkiem zdarza się, a sięganie w takiej sytuacji po środki chemiczne byłoby bardzo nierozsądne. Jakie są zatem różnice między tymi chorobami?

r e k l a m a

Bakteryjna plamistość liści różni się od chwościka wielkością i zabarwieniem plam, co można stwierdzić bez dodatkowych przyrządów diagnostycznych w odpowiedniej fazie zaawansowanego rozwoju tych chorób. Plamy bakteryjnej plamistości na blaszkach są jaśniejsze, większe niż w przypadku chwościka (o średnicy 4–15 mm). Nie są tak regularnie okrągłe (są wieloboczne), otacza je brązowy pierścień i są mniej wyraźne. Z upływem czasu brzeg plam staje się ciemnobrunatny, a środkowa ich część czerwono pomarańczowa lub brudnobiała.

Ewentualne porażenie chwościkiem buraka cukrowego można przewidzieć na ok. 2 tygodnie wcześniej, niż znajdziemy je na plantacji. Sposób wypróbowany przez wielu rolników jest bardzo prosty. Wystarczy obserwować zdrowotność liści buraków ćwikłowych, bo są one porażane wcześniej (o co najmniej tydzień) niż buraki cukrowe

Typowe objawy chwościka

Na liściach buraka chwościk objawia się małymi, brunatnymi, okrągłymi plamkami otoczonymi czerwoną lub brunatnoczerwoną obwódką. Plamki pojawiają się najpierw na najstarszych liściach, a następnie opanowują okółki coraz młodsze. Zaatakowane liście zasychają a roślina odtwarza utraconą rozetę liściową, wycofując z korzenia materiały zapasowe. Przy silnych infekcjach i braku ochrony straty mogą sięgać 50% plonu korzeni. Spadek zawartości cukru w soku może sięgać 2–3%.

Czy i kiedy chwościk pojawi się w burakach zależy od warunków pogodowych. Patogen rozwija się na plantacji od połowy czerwca do września, w temperaturze minimum 17 st. C (temp. optymalna to 27 st. C), przy wysokiej wilgotności powietrza. Poniżej 15 st. C nowe infekcje chwościkiem nie następują.

Charakterystyczne plamy chwościka mogą być mylone są z mniej regularnymi plamami bakteryjnej plamistości liści

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

Widziałeś już nasze video "Czy rolnikowi opłaca się kredyt obrotowy i na co można go przeznaczyć?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a