Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Choroby rzepaku typowe dla okresu kwitnienia

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
Choroby rzepaku typowe dla okresu kwitnienia
Uprawa Rzepak
Data publikacji 15.04.2020r.

O zgniliźnie twardzikowej pisaliśmy tydzień temu, a w tym wydaniu na następnych stronach znajdziecie informacje o czerni krzyżowych i szarej pleśni w rzepaku.

Najlepiej, gdyby te choroby nie atakowały, a jeżeli występują na poziomie powyżej progów szkodliwości, to przy odrobinie szczęścia możemy całą trójkę ograniczyć jednym zabiegiem fungicydowym. W praktyce rolniczej najczęściej i tak wykonuje się jeden zabieg na choroby okresu kwitnienia, a jedynie szuka się najbardziej optymalnego terminu oceniając, która z chorób stanowi na plantacji największe zagrożenie.

Pierwsze oznaki choroby są ostatecznym wskazaniem do wykonania zabiegu

Zgniliznę twardzikową zgodnie z zaleceniami zwalcza się standardowo w okresie kwitnienia, a konkretnie od momentu pąkowania do początku opadania płatków kwiatowych. Gdy jest sucho presja zgnilizny twardzikowej będzie mniejsza i zabieg lepiej będzie przesunąć o kilka dni. Pierwsze oznaki choroby są ostatecznym wskazaniem do wykonania zabiegu, ale naukowcy z IOR zalecają, aby w rejonach intensywnej uprawy rzepaku, występowania choroby w latach poprzednich nie czekać na objawy chorobowe i wykonać zabieg profilaktyczny wcześnie.

r e k l a m a

Rozwiązania mamy dwa. Najlepiej wpisującym się w zasady integrowanej ochrony roślin, ale kosztownym, jest użycie środka biologicznego (np. Contans WG zarejestrowany jest do stosowania na glebę przed siewem rzepaku i zaleca się jego wymieszanie na głębokość 5–10 cm). W przypadku konieczności ograniczania w okresie kwitnienia, wyszukiwarka internetowa środków ochrony roślin dostępna na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pokazuje listę aż 161 fungicydów do stosowania od fazy zwartego kwiatostanu do opadania pierwszych płatków.

Aż 249 środków dostępnych do walki z czernią krzyżową 

Czerń krzyżowych powinniśmy zwalczać później niż zgniliznę twardzikową. Jeżeli presja zgnilizny jest niewielka, a spodziewamy się mocniejszego ataku czerni krzyżowych, to zabiegi fungicydowe powinniśmy rozpoczynać od momentu, kiedy rzepak zakwitnie do czasu, kiedy wykształci pierwsze małe łuszczyny. Jeżeli w okresie kwitnienia jest deszczowo, optymalnym terminem na zabieg przeciwko czerni krzyżowych będzie pełnia i koniec kwitnienia. Do zwalczania czerni krzyżowych jesienią, wiosną i w okresie kwitnienia wyszukiwarka wskazuje listę aż 249 środków, które w większości pokrywają się także z fungicydami do zwalczania zgnilizny twardzikowej.

Szarą pleśń wraz z zgnilizną twardzikową i czernią krzyżowych

Szarą plęśń zwalczamy przy okazji zabiegów na zgniliznę twardzikową albo czerń krzyżowych. Bardzo rzadko zdarza się, aby to szara pleśń była w okresie kwitnienia najgroźniejszą chorobą. Wyszukiwarka odnajduje 162 fungicydy do ograniczania szarej pleśni w rzepaku. Nie będziemy wymieniać nazw handlowych fungicydów do zwalczania czerni krzyżowych, szarej pleśni i zgnilizny twardzikowej. Wybór produktów jest duży i warto przed nim zapoznać się z ich charakterystyką. Substancje czynne mają różne właściwości, a środki różnią się wytycznymi optymalnego okresu stosowania oraz długością okresu karencji okresach rozwoju rzepaku. Pamiętajmy przy tym o rotacji substancji, które stosowaliśmy wcześniej do ograniczania suchej zgnilizny kapustnych i warunkach skutecznego działania fungicydów.

Pełnia kwitnienia to uniwersalny termin wykonania zabiegu przeciwko zgniliźnie twardzikowej, czerni krzyżowych i szarej pleśni
  • Pełnia kwitnienia to uniwersalny termin wykonania zabiegu przeciwko zgniliźnie twardzikowej, czerni krzyżowych i szarej pleśni

Do ochrony rzepaku stosuje się 200-400 litrów cieczy na hektar

Środki grzybobójcze wymagają dokładnego naniesienia cieczy użytkowej na chronione części rzepaku. Autorzy „Metodyki integrowanej ochrony rzepaku ozimego i jarego” do aplikacji fungicydów zalecają stosowanie rozpylaczy, które wytwarzają drobne krople. Zabieg należy przeprowadzić, gdy siła wiatru nie przekracza 4 m/s, a temperatura jest niższa niż 25°C.

r e k l a m a

Przy wykonywaniu zabiegu, obok wymienionych warunków, ciśnienie robocze o stałych parametrach daje gwarancję użycia odpowiedniej ilości substancji czynnej na chronionej jednostce powierzchni. Do ochrony rzepaku najczęściej stosuje się 200–400 l/ha cieczy użytkowej. Natomiast, gdy używa się opryskiwaczy zaopatrzonych w pomocniczy strumień powietrza, dawkę cieczy użytkowej można zmniejszyć do 100 l/ha, gwarantując przy tym wysoką skuteczność działania środka grzybobójczego. Zalecane opryskiwanie dostosować do wielkości roślin i ich zagęszczenia.

Marek Kalinowski
Zdjęcie: Marek Kalinowski
Zdjęcie Główne: Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a