Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Czym wyróżniają się nowe odmiany kukurydzy Dekalb?

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
Czym wyróżniają się nowe odmiany kukurydzy Dekalb?
Uprawa kukurydza
Data publikacji 09.11.2022r.

Kukurydza to obecnie roślina numer dwa pod względem areału uprawy w Polsce. To również ważny gatunek dla Bayer, drugi pod względem wartości sprzedaży w portfolio odmian oferowanych przez firmę pod marką Dekalb. Obok nasion firma oferuje kompleksowe rozwiązania ochrony kukurydzy w segmencie herbicydów i zaprawiania, a także rozwiązanie cyfrowe FieldView Prime do realizowania zmiennej ilości wysiewu kukurydzy. To wkład firmy w zrównoważony rozwój produkcji rolniczej.

Okazją do zapoznania się z tą kompleksową ofertą innowacyjnych produktów i rozwiązań była polowa konferencja Bayer w niezwykle ciekawym Gospodarstwie Kaszewy, prowadzonym przez Katarzynę i Krzysztofa Nykielów wraz z synem Maciejem. To gospodarstwo jest jednym z 26 na świecie należących do międzynarodowej sieci zrównoważonych farm BayerForwardFarming, których celem jest propagowanie idei rolnictwa zrównoważonego.

r e k l a m a

Nowe odmiany mieszańcowe kukurydzy od Bayer

Bayer odgrywa ważną rolę w rozwoju i propagowaniu rolnictwa zrównoważonego w Polsce. Prezentujemy ofertę produktową firmy, a wśród nich odmiany, gdzie wysoki plon jest równie ważny jak spełnienie założeń rolnictwa zrównoważonego – zaznacza Iwona Krych-Stec, szefowa marketingu Crop Science w Bayer na Polskę, Kraje Bałtyckie, Czechy i Słowację.

Na polowej konferencji w gospodarstwie rodziny Nykielów trzy nowości odmianowe kukurydzy Dekalb na przyszły sezon wpisujące się cechami w założenia rolnictwa zrównoważonego zaprezentował Marcin Liszewski, ekspert ds. doświadczalnictwa polowego. Dwie z nich pochodzą z programu SILO EXTRA, który obejmuje odmiany wyróżniające się pod względem cech jakościowych kiszonki. Nowością ze wspomnianego programu jest odmiana DKC3513 o FAO 260 o kolbach typu flint/dent, przeznaczona do uprawy na kiszonkę i biogaz na terenie całej Polski. Charakteryzuje się bardzo wysokim plonem ogólnym suchej masy, osiąga znakomite parametry jakościowe kiszonki (bardzo wysoka strawność włókna i wysoka zawartość skrobi). Atutem jest dobry wigor początkowy i tolerancja na chłody wiosenne, dobra tolerancja na wyleganie i bardzo dobry efekt stay-green.

Drugą odmianą z programu SILO EXTRA jest DKC3418, także przeznaczona do uprawy na kiszonkę i biogaz na terenie całej Polski o FAO 250 z grupy średnio wczesnej o ziarnie typu flint/dent. Polecana do uprawy na stanowiska średnie, dobre i bardzo dobre. Również posiada znakomite parametry jakościowe kiszonki, charakteryzuje się dobrym wigorem początkowym, tolerancją na chłody wiosenne, tolerancją na wyleganie i bardzo dobrym efektem stay-green.

Trzecia nowość to DKC3719 z ziarnem typu dent o FAO 250, o typie kolby flex. Jest to odmiana uniwersalna przeznaczona do uprawy na ziarno i kiszonkę na średnich i dobrych stanowiskach. Rośliny są wysokie o bardzo dobrej zdrowotności i dobrej tolerancji na wyleganie, o dobrym efekcie stay-green. Charakteryzuje się wysoką zdrowotnością roślin (zawiera gen HT1), który zapewnia tolerancję na określone rasy patogenu wywołującego żółtą plamistość liści kukurydzy (helmintosporioza).

Krzysztof Nykiel (na zdjęciu) najbardziej sobie ceni i uprawia na największym areale odmianę typowo ziarnową DKC3609 o FAO 250–260. Dlaczego? Bo to niska odmiana z bardzo mocnym systemem korzeniowym i niskim osadzeniem kolb, przez co jest bardzo odporna na silne wiatry występujące w tej okolicy, które w innych odmianach powodują łamanie łodyg i wyleganie. Przy tych cechach nadaje się na późne zbiory. Ponadto w gospodarstwie z glebami mozaikowatymi jest bardzo wierna w plonowaniu. Również wyraźnie lepiej niż inne odmiany oddaje wodę przy suszeniu. Tańsze zbicie każdego procenta wilgotności ma teraz szczególne znaczenie

  • Krzysztof Nykiel (na zdjęciu) najbardziej sobie ceni i uprawia na największym areale odmianę typowo ziarnową DKC3609 o FAO 250–260. Dlaczego? Bo to niska odmiana z bardzo mocnym systemem korzeniowym i niskim osadzeniem kolb, przez co jest bardzo odporna na silne wiatry występujące w tej okolicy, które w innych odmianach powodują łamanie łodyg i wyleganie. Przy tych cechach nadaje się na późne zbiory. Ponadto w gospodarstwie z glebami mozaikowatymi jest bardzo wierna w plonowaniu. Również wyraźnie lepiej niż inne odmiany oddaje wodę przy suszeniu. Tańsze zbicie każdego procenta wilgotności ma teraz szczególne znaczenie

r e k l a m a

Acceleron Seed Appiled to wyjątkowa kombinacja zapraw nasiennych

Marcin Liszewski przedstawił jeszcze jeden innowacyjny produkt Bayer, który w pełnym wydaniu z zapewnieniem ochrony insektycydowej zadebiutuje pewnie za dwa sezony. Mowa o Acceleron Seed Applied Solutions, który jest wyjątkową kombinacją zapraw nasiennych łączącą w sobie produkty biologiczne i składniki chemiczne. To zintegrowane rozwiązanie będzie w przyszłym sezonie dostępne w Polsce w wersji zaprawy fungicydowej chroniącej przed chorobami połączonej ze środkiem mikrobiologicznym. Zastosowane w systemie Acceleron środki mikrobiologiczne zwiększają dostępność i wchłanianie składników pokarmowych przez korzenie, sprzyjając rozwojowi korzeni i pędów. W 2023 roku w ofercie nasion kukurydzy Dekalb będą dostępne odmiany zaprawione w systemie Acceleron Standard, czyli Redigo M + B360 (nawóz biologiczny). Wersja Acceleron Elite będzie miała trzeci komponent – insektycyd. To rozwiązanie jest już wprowadzone w wybranych krajach. Do Polski trafi raczej w 2024 r.

B360 to symbiotyczna cząstka sygnalna, która ułatwia komunikację między roślinami kukurydzy a mikroorganizmami symbiotycznymi – mówi Marcin Liszewski. – Cząstka działa dwutorowo. Stymuluje ona kiełkowanie zarodników grzybów mikoryzowych i rozwój strzępek grzybni, a także komunikuje się z korzeniami kukurydzy dając im sygnał, aby wpuściły strzępki do swoich komórek. Tak dzięki B360 stymulowana jest wydajna symbioza zapewniająca korzeniom kukurydzy znacznie większy dostęp do zasobów wody i składników pokarmowych. I to jest istota systemu Acceleron.

Katarzyna Galewicz, menadżer ds. kukurydzy zapowiedziała na konferencji start e-sklepu Bayer w Polsce.

Naszym celem jest ułatwienie dostępu rolnikom do szerokiego portfolio produktów firmy Bayer, dlatego w 2023 roku uruchamiamy sklep internetowy – mówi Katarzyna Galewicz. – W e-sklepie od stycznia przyszłego roku będą dostępne nasiona kukurydzy Dekalb. W kolejnych miesiącach rolnicy będą mogli zaopatrzyć się także w nasiona rzepaku. Bayer będzie pracował nad szerszą ofertą w tym kanale sprzedaży.

Przyorywanie resztek pożniwnych zwiększa zawartość substancji organicznej w glebie

– Mijają 2 lata od objęcia gospodarstwa Kaszewy globalnym programem BayerForwardFarming – mówi Michał Kryszak, menadżer ds. zrównoważonego rolnictwa. – W związku z wyzwaniami, z jakimi mierzy się polskie rolnictwo, jednym z kluczowych obszarów, w których szukamy lepszych rozwiązań, jest woda. By radzić sobie z nieprzewidywalnością opadów i coraz częstszymi suszami, gospodarstwo wdraża rozwiązania mające na celu poprawę jakości i żyzności gleb.

Przyorywanie resztek pożniwnych zwiększa zawartość substancji organicznej w glebie, poprawiając zdolność do zatrzymywania wody. Głęboszowanie oraz poplon w postaci rzodkwi oleistej poprawia strukturę gleby, stosunki powietrzno-wodne i przełamuje podeszwę płużną, co umożliwia przyjmowanie i przepuszczanie wody w przypadku ulewnych opadów. Takie działania są niezwykle ważne w obliczu coraz większej zmienności pogody i nasilaniu się ekstremalnych zjawisk – od suszy po nawałnice. W gospodarstwie uruchomione jest nawadnianie, optymalizowane dzięki aplikacji FieldView Prime. Na podstawie analizy zdjęć satelitarnych dostarcza ona gospodarzowi informacji, co do tego, które części pola wymagają nawodnienia.

W Kaszewach Bayer omówił cechy nowych mieszańców i zaprezentował na poletkach kolekcję najważniejszych odmian ziarnowych i uniwersalnych kukurydzy marki Dekalb: DKC2972, DKC3079, DKC3201, DKC3595, DKC3609, DKC3787, DKC3888 i DKC4098

  • W Kaszewach Bayer omówił cechy nowych mieszańców i zaprezentował na poletkach kolekcję najważniejszych odmian ziarnowych i uniwersalnych kukurydzy marki Dekalb: DKC2972, DKC3079, DKC3201, DKC3595, DKC3609, DKC3787, DKC3888 i DKC4098

fot. Marek Kalinowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 45/2022 na str. 18. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a