Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Do kiedy obowiązuje czasowa rejestracja Mospilanu na mszyce w burakach?

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
Do kiedy obowiązuje czasowa rejestracja Mospilanu na mszyce w burakach?
Uprawa buraki cukrowe
Data publikacji 22.06.2022r.

Wielu plantatorów buraka na to czekało. Jest czasowa rejestracja insektycydu Mospilan 20 SP do zwalczania mszyc w buraku cukrowym. Podobnie jak w ubiegłym roku, plantatorzy buraka cukrowego, którzy zmagają się z mszycami, będą mogli sięgnąć po ten insektycyd.

Mospilan 20 SP  na mszyce w burakach na 3 miesiące

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Burka Cukrowego, wydał zezwolenie nr R/j-5/2022, które dopuszcza stosowanie Mospilanu 20 SP do ochrony buraków cukrowych przed mszycami w okresie od 20 maja 2022 r. do 23 sierpnia 2022 r. Insektycyd jest wysoce skuteczny i w etykiecie ma bardzo szeroką paletę zastosowań.

r e k l a m a

Mszyce stanowią poważny i narastający problem dla plantatorów buraka cukrowego. Żerujące szkodniki wysysają soki roślinne i uszkadzają nadziemne części roślin, co objawia się żółknięciem, deformacją i kędzierzawieniem. Zmniejszenie powierzchni asymilacyjnej rośliny będące skutkiem działalności mszyc bezpośrednio prowadzi do spadku plonu nawet o 30%. Ponadto, mszyce mogą odpowiadać także za transmisję wirusów powodujących choroby, mogące ograniczyć plonowanie o ponad 50%.

To kolejny rok kiedy Mospilan jest dopuszczony do ochrony plantacji buraków

r e k l a m a

– Już w ubiegłym roku rolnicy uprawiający buraki cukrowe mogli przekonać się o efektywności działania Mospilanu 20 SP przeciwko mszycom, a to, że Krajowy Związek Plantatorów Burka Cukrowego w tym roku ponownie wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zezwolenie na stosowanie naszego insektycydu jest kolejnym dowodem na skuteczność Mospilanu 20 SP – mówi Marta Strzelecka-Berek, kierownik ds. produktów rolniczych Sumi Agro Poland.

Gdy mszyce pojawią się w uprawach buraka cukrowego można je zwalczać preparatem Mospilan 20 SP, już od momentu, gdy widoczna jest pierwsza para jeszcze nierozwiniętych liści do fazy, gdy liście zakrywają 90% powierzchni gleby (BBCH 11–39). Zalecana i jednocześnie maksymalna dawka to 0,2 kg/ha. W sezonie wegetacyjnym można wykonać jeden zabieg.

 

Marek Kalinowski

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Użytki zielone – Zakładanie, renowacja, użytkowanie

Użytki zielone – Zakładanie, renowacja, użytkowanie

Płacisz tylko

16,00 zł SPRAWDŹ

Za informacją Sumi Agro Poland

Widziałeś już nasze video ""Nie będziemy umierać w ciszy". Rolnicy będą protestować w w całej Polsce"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a