Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Groch dobrym rozwiązaniem w zmianowaniu roślin

Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
Kategoria: Uprawa
Groch dobrym rozwiązaniem w zmianowaniu roślin
Uprawa pozostałe rośliny
Data publikacji 16.06.2021r.

Marcin Łyżwa w tym roku zasiał groch po raz trzeci w swojej rolniczej karierze. Przyznaje, że skłonił go do tego program rolnośrodowiskowy i brak trzeciej rośliny, która sprawdziłaby się na jego polach. Wcześniej jako trzecią roślinę siał łubin.

Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód

r e k l a m a

Rolnik podpowiada, że groch jako trzecia roślina w programie rolnośrodowiskowym jest wart rozważenia, ponieważ dość szybko schodzi z pola, więc daje duże możliwości w zmianowaniu. Poza tym jest bardzo dobrym przedplonem pod rzepaki i zboża ozime.

Łubin nie wypalił, czas na groch

– Łubin wydawał się dobrym pomysłem, ale niestety na naszych terenach przez ostatnie lata nie wychodził, ponieważ atakował go jakiś wirus, przysychały czubki, a nie było czym wykonać oprysku, więc mieliśmy duży problem. Niby roślina jeszcze żyła, ale zbierało się 500 kg łubinu z hektara. I podobne plony osiągali okoliczni rolnicy – wspomina Marcin Łyżwa.
 
Dlatego pojawił się pomysł z grochem, który również spełnia wymagane w programie warunki, ale dodatkowo jest bardziej plonotwórczy. I co najważniejsze, jest gama środków zarejestrowanych w grochu, więc nie ma problemu, żeby wykonać skuteczny zabieg herbicydowy, czy to po siewie, czy też powschodowo.
 
Rolnik przyznaje, że w pierwszym roku uprawy miał z grochem największe problemy, nie tyle z agrotechniką w okresie wegetacji, co z samymi żniwami.

– Praktycznie przed żniwami przeszła na naszym terenie intensywna burza i położyła groch. Zbiór był bardzo utrudniony, zbierało się praktycznie z ziemi, ale udało się zebrać średnio prawie 3 t/ha plus dopłata do roślin wysokobiałkowych, więc w sumie nie miałem co narzekać – uśmiecha się właściciel gospodarstwa.
 
W ubiegłym roku z powierzchni 16,5 ha rolnik zebrał średnio ok. 4 t/ha. Biorąc pod uwagę korzystną cenę w skupie pan Marcin był zadowolony ze swoich wyników.
 
Właściciel gospodarstwa podkreśla, że ubiegły rok był bardzo dobry jeżeli chodzi o uprawę grochu, bo warunki były sprzyjające, więc dobrze plonował. A dodatkowo bezpośrednio po żniwach ceny w skupie wahały się od 870 do 920 zł za tonę, dla porównania tonę pszenżyta w tym samym czasie można było sprzedać za 590–600 zł. A nakłady na wyprodukowanie tony pszenżyta są dużo wyższe niż przy produkcji grochu. Pan Marcin nie spieszył się ze sprzedażą, dysponuje zapleczem magazynowym, więc zmagazynował zeszłoroczny plon i sprzedał groch dopiero wiosną tego roku, uzyskując 1150 zł/t.

Marcin Łyżwa prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Góry Lubiańskie w gminie Grunwald (pow. ostródzki). Poza tym zarówno on, jak i jego żona pracują również zawodowo poza gospodarstwem. Wszystkie obowiązki są możliwe do pogodzenia i zorganizowania dzięki temu, że zajmuje się tylko produkcją roślinną. Pan Marcin gospodaruje na ok. 91 ha, uprawia: 30 ha rzepaku, 24 ha pszenżyta, 12 ha jęczmienia jarego, 4 ha pszenicy, 17 ha grochu i ok. 4 ha gryki.
  • Marcin Łyżwa prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Góry Lubiańskie w gminie Grunwald (pow. ostródzki). Poza tym zarówno on, jak i jego żona pracują również zawodowo poza gospodarstwem. Wszystkie obowiązki są możliwe do pogodzenia i zorganizowania dzięki temu, że zajmuje się tylko produkcją roślinną. Pan Marcin gospodaruje na ok. 91 ha, uprawia: 30 ha rzepaku, 24 ha pszenżyta, 12 ha jęczmienia jarego, 4 ha pszenicy, 17 ha grochu i ok. 4 ha gryki.

Groch wschodził bardzo długo

r e k l a m a

W tym roku 17 ha grochu w gospodarstwie pana Marcina wysiano 30 marca. Odmiana Astronaute z hodowli Saaten Union, głębokość siewu ok. 5–7 cm. Zgodnie z zasadą, że im gleby cięższe, to sieje się płyciej, a im lżejsze, tym głębiej, żeby zabezpieczyć wodę do wschodów. Zbyt głęboki siew może osłabić siewki, co spowoduje nierówne wschody i obniżenie plonów. Z siewem grochu można wchodzić jak najwcześniej, bo groch nie boi się przymrozków nawet do minus 60C, a wschodzi i tak dopiero po ok. 3 tygodniach od siewu. Ale w tym roku bardzo zimna wiosna znacznie wydłużyła okres wschodów.
 
– W porównaniu z poprzednimi latami groch wschodził bardzo długo, nawet czasami zastanawiałem się, czy nie przemarzł, bo w kwietniu mieliśmy często przymrozki. Chodziłem po polu, miejscami kopałem i sprawdzałem, czy wszystko jest w porządku, czy zaczyna kiełkować, czy w ogóle wzejdzie. Ale jak zrobiło się nieco cieplej ruszył i zaczął rosnąć, bo na szczęście wilgoci w tym roku nie brakuje – podsumowuje rolnik. Rozmówca ma nadzieję, że wilgoć będzie również w okresie kwitnienia, bo niedostateczna ilość wody w tym okresie to wytworzenie małej liczby strąków, a w konsekwencji nasion.
 
– Jeżeli chodzi o obsadę to wysiewam zawsze trochę więcej, tak ok. 260 kg/ha, po prostu musi być odpowiednia obsada na m2. Sprawdzam zawsze wcześniej siłę kiełkowania i niby na próbie jest w porządku, choć wydaje mi się, że siła kiełkowania grochu na polu najczęściej waha się pomiędzy 85 a 90 proc. Poza tym siejąc nawet nie widzimy i nie wychwycimy tego, że trafią się połówki, coś pęknie podczas siewu i już nie będzie tej pełnej obsady – mówi właściciel gospodarstwa.

30 marca w gospodarstwie pana Marcina wysiano 17 ha grochu odmiany Astronaute z hodowli Saaten Union. Głębokość siewu ok. 5–7 cm, obsada
  • 30 marca w gospodarstwie pana Marcina wysiano 17 ha grochu odmiany Astronaute z hodowli Saaten Union. Głębokość siewu ok. 5–7 cm, obsada

Pierwsza od wielu lat lista odmian zalecanych dla grochu

Co roku plantator testuje kolejne odmiany grochu. Wybrana w tym roku odmiana Astronaute jest dobrze znana rolnikom na Warmii i Mazurach i sprawdzona w naszych warunkach. Rolnicy szczególnie cenią ją za to, że dzięki gęstości łanu jest wysoce konkurencyjna w stosunku do chwastów. Dlatego doskonale sprawdza się w rolnictwie ekologicznym. Zaletą są także średnie wymagania glebowe, jest to odmiana średnio wczesna i średnio wysoka mająca dość dobrą odporność na wyleganie. Odmiana Astronaute znajduje się na LOZ do uprawy w woj. warmińsko-mazurskim na rok 2021.
 
Warto wspomnieć, że w bieżącym roku po raz pierwszy od lat województwo warmińsko-mazurskie utworzyło Listę Odmian Zalecanych dla grochu. Na liście widnieje 8 odmian grochu siewnego, w tym 6 odmian ogólnoużytkowych: Astronaute, Batuta, Mandaryn, Nemo, Spot, i Tarchalska oraz 2 odmiany pastewne: Hubal i Turnia.
 
– Przestrzegam rolników przed materiałem siewnym nieznanego pochodzenia, mieliśmy w okolicach przypadki, że kupiony taniej materiał siewny był tak słaby, że po wschodach były pojedyncze rośliny grochu i mnóstwo chwastów, więc rolnik musiał ponieść kolejne koszty i kupić porządny kwalifikowany materiał siewny. Nie warto wchodzić w takie pozorne oszczędności – wyjaśnia pan Marcin.

Prosta agrotechnika i niewielkie nakłady

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Kamizelka damska - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Kamizelka damska - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Płacisz tylko

139,00 zł

Cena regularna 199,00 zł

SPRAWDŹ
Właściciel gospodarstwa jest w ostatnim roku programu rolnośrodowiskowego i tak wypadło, że groch siał w tym roku na swoich najlepszych glebach, czyli głównie na klasie IV a, częściowo na III b. Plantator sam jest bardzo ciekawy, czy na lepszych glebach zbierze więcej niż 4 t/ha. Warto dodać, że po zakończeniu trwającego programu rolnośrodowiskowego rolnik planuje wejść w kolejny program.
 
W tym roku pan Marcin musiał wykonać pod groch orkę wiosenną ze względu na warunki wynikające z programu rolnośrodowiskowego. W jednym roku musiał mieć zostawione poplony na zimę. Poplonem była gryka i gorczyca, na wiosnę wszystko zostało zaorane, wysiano 200 kg/ha Polifoski 6:20:30 i to w zasadzie całe nawożenie grochu w tym sezonie.
 
– W grochu stosuję odchwaszczanie powschodowe, w tym roku oprysk wykonałem 17 maja, zastosowałem zestaw Corum 502,4 SL w dawce 1 l/ha z adiuwantem Dash HC – 0,5 l/ha. Jest to sprawdzony środek zarejestrowany do stosowania w grochu jadalnym, po jego użyciu nie mam problemu z chwastami – wyjaśnia rozmówca.
 
Rolnik w przyszłym roku będzie chciał na części plantacji grochu przetestować odchwaszczanie przedwschodowe i porównać z dotychczasowym powschodowym. Może warto odchwaszczać przed wschodami, tym bardziej, że zabiegi przedwschodowe wychodzą nieco taniej.

Odmiana Astronaute dzięki gęstości łanu, jest wysoce konkurencyjna w stosunku do chwastów, dlatego doskonale sprawdza się w rolnictwie ekologicznym
  • Odmiana Astronaute dzięki gęstości łanu, jest wysoce konkurencyjna w stosunku do chwastów, dlatego doskonale sprawdza się w rolnictwie ekologicznym

Po kwitnieniu czas na zabiegi grzybowe

– Wkrótce jak groch zacznie kwitnąć, wykonam zabieg grzybowy od razu ze środkiem na strąkowca. Chociaż muszę przyznać, że na szczęście ze strąkowcem w poprzednich latach nie było problemu. Być może dlatego, że na tych terenach groch nie jest rośliną bardzo rozpowszechnioną i masowo od lat uprawianą. Ale z roku na rok powierzchnia uprawy roślin strączkowych w naszych okolicach zwiększa się, więc problemów ze zwalczaniem może być więcej. Jeżeli chodzi o choroby grzybowe to w tym roku wybrałem odmianę wysoce odporną na takie choroby jak: mączniak prawdziwy i rzekomy oraz askochytoza grochu, czy też groźne choroby korzeni, więc będę obserwował, czy tak rzeczywiście będzie – podsumowuje rozmówca.
 
Po dwóch latach uprawy grochu Marcin Łyżwa doszedł do wniosku, że koszenie grochu przeprowadzał za późno.
 
– Wiem, że groch dość wcześnie może zejść z pola, ale ja tak sobie ustawiłem pracę w gospodarstwie, że groch kosiłem jako ostatnia roślinę. I później okazywało się, że groch miał tendencję do pękania, bo był po prostu za suchy. Każdego dnia sprawdzałem, czy nie wyległ, bo w tym okresie wystarczy moment, jeden ulewny deszcz i wszystko leży. Także w tym roku będę kosił groch po rzepakach, żeby nie był za suchy – deklaruje właściciel gospodarstwa. Groch najlepiej kosić od rana, jak tylko zejdzie rosa i tak do wczesnych godzin popołudniowych, bo później może być za suchy i będzie za dużo strat. Cały plon grochu z gospodarstwa w Lubiańskich Górach przeznaczony jest na sprzedaż.

Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
Zdjęcia: Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody