StoryEditorAgroporady

Groch w płodozmianie zapewnił lepszy plon pszenicy podczas suszy

12.06.2019., 16:06h
W gospodarstwie Bogusława Maleszewskiego z miejscowości Sabnie w powiecie sokołowskim, od 5 lat uprawiany jest groch siewny. Zebrane ziarno przeznaczone jest na paszę dla krów mlecznych jako komponent białkowy niezawierający GMO. Jedna sztuka otrzymuje dziennie w zadawanej paszy treściwej około 50 g śrutowanego grochu. 

Groch w gospodarstwie Bogusława Maleszewskiego uprawiany jest na stanowisku po zbożach. Jesienią wykonywana jest orka zimowa, a na wiosnę uprawka przedsiewna. Na wiosnę wysiewane są nawozy. Gospodarz stosuje na hektar ok. 80 kg potasu, 70 kg fosforu i startową dawkę 20 kg azotu. Siew w ilości 180 do 240 kg ha, na głębokość 5 cm i w rozstawie rzędów 12 cm, ma miejsce na początku kwietnia. Po siewie plantator stosuje wałowanie wałem gładkim. 

Bobowate trzeba wspomóc... zmianą przepisów 

W tym roku gospodarz zdecydował się na odmianę grochu siewnego Astronaute. To odmiana średnio wczesna i średnio wysoka, równomiernie dojrzewająca, odporna na wyleganie i jest przydatna zarówno na cele spożywcze, jak i paszowe. W roku ubiegłym plon grochu znacznie zredukowała susza. Wynik 3 t/ha odmiany Batuta był przyzwoity, ale np. w 2017 r., kiedy warunki dla grochu były dobre, odmiana Sokolik plonowała na poziomie 5,5 t/ha. 

Początkowo wprowadziliśmy groch do płodozmianu, aby spełnić wymogi zazielenienia. Niestety zmieniły się przepisy i w uprawach prowadzonych w ramach zazielenienia nie można stosować ochrony roślin. Do spełnienia warunków zazielenie...

Pozostało 75% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 08:40