StoryEditorwiadomości z branży

Innowacje Bayera w uprawie zbóż, rzepaku i buraków

24.06.2022., 13:06h
Mamy wysyp spotkań polowych, a na nich wiele nowości odmianowych i nowych środków ochrony roślin. Wiele innowacyjnych rozwiązań zaprezentowała w Centrum Doradztwa Technicznego w Chechle firma Bayer.

Spotkania w Centrach Doradztwa Technicznego pozwalają nam zaprezentować skuteczność działania naszych produktów: ich właściwości i jakości w praktyce. W tym roku w naszej lokalizacji w Chechle obok nowości Bayer w uprawie zbóż, rzepaku i kukurydzy, prezentujemy również rozwiązania cyfrowe. Dzięki nim bowiem praca rolnika staje się efektywniejsza i bardziej zrównoważona – mówi Iwona Krych-Stec, Head of Marketing Crop Science, Bayer Polska.

Na trawiaste chwasty oraz chwasty jednoliścienne - Incelo

Na plantacji w Chechle w zbożach ozimych prezentowany jest nowy herbicyd Incelo przeciwko najczęściej występującym w zbożach chwastom jednoliściennym. Zabieg herbicydem Incelo wykonano wiosną w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym i życie w dawce 0,15 kg/ha wspólnie ze wspomagaczem olejowym Biopower w dawce 1,0 l/ha w celu zwalczenia miotły zbożowej. Herbicyd doskonale radzi sobie również z innymi chwastami trawiastymi zapewniając przy tym elastyczność dawkowania. Stosując dawkę 0,2 kg/ha skutecznie zniszczy wyczyniec polny we wczesnych fazach rozwojowych. Podwyższając dawkę preparatu do 0,33 kg/ha dodatkowo poszerza się spektrum działania o owies głuchy, życice i stokłosy. Na rynku jest dostępny od 2022 r.

W pszenicy zademonstrowano także nowo wprowadzony na rynek regulator wzrostu Fabulis OD, który zawiera proheksadion wapnia i jako jedyny regulator wyprodukowany jest w formulacji zawiesiny olejowej OD. Przekłada się to na doskonałe pokrycie roślin cieczą roboczą oraz szybkie wchłanianie i działanie produktu oraz podwyższoną odporność na zmywanie przez deszcz. Fabulis OD dzięki odpowiednio dobranej formulacji i jej dodatkowym składnikom wyróżnia się wysokim bezpieczeństwem dla zbóż. Doskonale miesza się z innymi preparatami, które zazwyczaj są stosowane w terminie jego aplikacji.

Imponujące rzepaki i nie ustępujące im zboża ozime. Można tutaj mówić trochę o szczęściu, bo w tej lokalizacji od jesieni wody nie brakowało i nie brakuje, ale największa w tym zasługa dobrych odmian i kompleksowej ochrony Bayer

  • Imponujące rzepaki i nie ustępujące im zboża ozime. Można tutaj mówić trochę o szczęściu, bo w tej lokalizacji od jesieni wody nie brakowało i nie brakuje, ale największa w tym zasługa dobrych odmian i kompleksowej ochrony Bayer

Do ochrony zbóż nowy fungicydy od firmy Bayer

Pierwsza nowość to następca fungicydu Delaro 325 SC, którą Bayer planuje wprowadzić w przyszłym sezonie. Nowy produkt, przeznaczony głównie do ochrony zbóż w pierwszym zabiegu fungicydowym T1, otrzymał dodatkową substancję aktywną – spiroksaminę, zwalczającą interwencyjnie mączniaka prawdziwego. Tak powstał preparat trzyskładnikowy o wzajemnie uzupełniających się substancjach. Protiokonazol, trifloksystrobina i spiroksamina wykazują silny efekt synergii działania, co pozwoliło na zmniejszenie ilości substancji aktywnych w gotowej do użycia formulacji, w porównaniu do konieczności wykonania mieszanki dwóch preparatów potrzebnych do zapewnienia podobnego rezultatu ochrony.

Jak podkreślał Dariusz Szymański – nowy fungicyd w szczególności sprawdzi się w przyszłości w przypadku wcześnie sianych zbóż oraz odmian wrażliwych na mączniaka prawdziwego. Współdziałające trzy składniki aktywne dobrze sprawdzą się również w walce z patogenami w drugim zabiegu T2, gdzie przydaje się szerokie spektrum działania.

Druga nowość, która w ofercie pojawi się jesienią 2023 roku, to herbicyd Mateno Duo. Rolnicy otrzymają kolejny element do walki z chwastami jesienią w zbożach ozimych. Mateno Duo zawiera aklonifen – nową substancję w zbożach, wyróżniającą się nowym odmiennym sposobem działania, przydatnym w zwalczaniu uodpornionych chwastów. W połączeniu z diflufenikanem zapewnia szerokie spektrum działania. Mateno Duo przeznaczony jest do stosowania we wszystkich zbożach ozimych. Podstawowa dawka herbicydu wynosi 0,7 l/ha.

Opiekunem Centrum Doradztwa Technicznego w Chechle jest Adrian Sikora, doradca z Działu Badawczego Bayer. Centrum na wydzielonych 12 ha zlokalizowane jest w Gospodarstwie Rolnym Bernardety i Ryszarda Sładków specjalizujących się w produkcji roślinnej

  • Opiekunem Centrum Doradztwa Technicznego w Chechle jest Adrian Sikora, doradca z Działu Badawczego Bayer. Centrum na wydzielonych 12 ha zlokalizowane jest w Gospodarstwie Rolnym Bernardety i Ryszarda Sładków specjalizujących się w produkcji roślinnej

DK Excited efektywnie wykorzystuje azot w uprawach rzepaku

W Centrum Doradztwa Technicznego w Chechle i w innych lokalizacjach CDT została wysiana kolekcja rzepaków marki Dekalb. Zwiedzając pola należy zwrócić szczególną uwagę na kluczowe produkty oferty Bayer – DK Excited i DK Plasma. Można porównać je z najnowszymi odmianami, takimi jak zarejestrowane zimą tego roku DK Exaura, DK Excentric, DK Expose, jak również tymi znanymi już od kilku sezonów – np. DK Exima czy DK Immortal CL.

Obecnie wszystkie odmiany są po okresie kwitnienia – zawiązane łuszczyny powoli rozwijają się i wypełniają ziarnem. Przebieg pogody w kolejnych tygodniach zadecyduje o wysokości plonów.

Warto pamiętać, że po serii badań DK Excited dołączyła do grupy odmian efektywnie wykorzystujących azot (DK Exlevel, DK Expectation), co oznacza, że wydajnie wykorzystuje azot w naturalnych warunkach stresowych, a to uwidacznia się w utrzymaniu wysokiego poziomu plonowania również w niekorzystnych warunkach uprawowych.

Dorota Muszyńska i flagowa odmiana rzepaku DK Excited. Postęp hodowlany jednak trwa i widać go było na poletkach z kilkoma nowościami, które niebawem będą w ofercie nasiennej Dekalb​

  • Dorota Muszyńska i flagowa odmiana rzepaku DK Excited. Postęp hodowlany jednak trwa i widać go było na poletkach z kilkoma nowościami, które niebawem będą w ofercie nasiennej Dekalb​
Dariusz Szymański szuka infekcji chorób grzybowych, a najlepiej robić to obserwując liść pod światło. Programy ochrony, w tym z następcą fungicydu Delaro były bardzo skuteczne. Dariusz Szymański pokazywał też skuteczność działania nowego herbicydu Mateno Duo podkreślając, że zawiera on nową substancję do stosowania w zbożach – aklonifen, co będzie pomocne w rotacji i ograniczaniu odpornych chwastów jednoliścienny​ch
  • Dariusz Szymański szuka infekcji chorób grzybowych, a najlepiej robić to obserwując liść pod światło. Programy ochrony, w tym z następcą fungicydu Delaro były bardzo skuteczne. Dariusz Szymański pokazywał też skuteczność działania nowego herbicydu Mateno Duo podkreślając, że zawiera on nową substancję do stosowania w zbożach – aklonifen, co będzie pomocne w rotacji i ograniczaniu odpornych chwastów jednoliścienny​ch

Capreno 547 SC na chwasty w kukurydzy

Co roku rozszerzamy naszą ofertę odmianową kukurydzy. Testujemy i wprowadzamy na rynek nowości w różnych grupach wczesności i o różnym kierunku użytkowania. Spośród 16 odmian wysianych na plantacji w Chechle 3 odmiany planujemy wprowadzić na rynek w kolejnym sezonie – mówi Katarzyna Galewicz.

Jedną z nowości jest DKC 3719 (FAO 250–260) typu dent polecana do uprawy na ziarno, a także na kiszonkę. Jest to odmiana, którą można uprawiać na różnych typach gleb, w tym słabszych. Kolejne dwie nowe odmiany są kiszonkowe: DKC 3513 (FAO 250–260), ziarno typu flint/dent oraz DKC 3418 (FAO 240–250), ziarno typu flint/dent. Obie odmiany należą do programu hodowlanego SILO EXTRA. Odmiany wyselekcjonowane w tym programie – oprócz doskonałych parametrów agrotechnicznych – wyróżniają się pod względem cech jakościowych kiszonki (plon ogólny suchej masy, zawartość skrobi, strawność włókna).

Na plantacji kukurydzy zastosowany został również nasz nowy herbicyd powschodowy Capreno 547 SC. Skutecznie i szybko zwalcza najbardziej uciążliwe chwasty typu komosa, rdesty czy szarłat. Zaleca stosowanie Capreno po wchodach kukurydzy w fazie od 3–5 liści kukurydzy w dawce od 0,22 l/ha do 0,29 l/ha wraz z 2 litrami wspomagacza Mero 842 EC.

Ale to nie wszystko co można było zobaczyć w Chechle. Jest tam wiele doświadczeń i technologii, w tym rozwijająca się ciągle technologia ochrony buraków cukrowych przed chwastami Conviso Smart. Podczas konferencji polowej Bayer prezentował także rozwiązania cyfrowe dla rolnictwa oraz nowe aktywności w obszarze zrównoważonego rolnictwa i zrównoważonych postaw społecznych. O tym napiszemy już wkrótce.

W Chechle można było zapoznać się z najnowszymi plennymi odmianami kukurydzy na ziarno i kiszonkę oraz skutecznym nowym herbicydem Capreno 547 SC

  • W Chechle można było zapoznać się z najnowszymi plennymi odmianami kukurydzy na ziarno i kiszonkę oraz skutecznym nowym herbicydem Capreno 547 SC

fot. Marek Kalinowski

Artykuł kazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 26/2022 na str. 20.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 10:05