Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Interwencja konieczna w skupie słonecznika

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
Interwencja konieczna w skupie słonecznika
Uprawa Pozostałe rośliny
Data publikacji 27.09.2022r.

Słonecznik robi w tym roku wielką karierę, o czym świadczy niebywały wzrost jego areału uprawy. Niestety, z zagospodarowaniem plonów może być problem.

Pomoc potrzebna na rynku słonecznika

Wskazuje na to chłodna analiza rynku Polskiego Związku Plantatorów Roślin Zbożowych. Słonecznikowi trzeba pomóc. A kto może i powinien? Oczywiście resort rolnictwa i cały rząd.

O to prosi Henryka Kowalczyka, wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi prezes zarządu PZPRZ Stanisław Kacperczyk. W oficjalnym piśmie, które do wicepremiera trafiło 23 sierpnia br. Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych prosi o podjęcie działań, które ograniczą przewidywane w tym roku problemy związane z obrotem rynkowym nasion słonecznika w Polsce. W argumentacji czytamy:

„Prośba nasza wynika z tego, że bieżący rok spowodował gwałtowny wzrost zainteresowania uprawą słonecznika w naszym kraju. Z danych ARiMR wynika, że powierzchnia uprawy tego gatunku jest w bieżącym roku ponad trzykrotnie większa niż w roku minionym (rok 2021 – 19 518 ha; rok 2022 – 64 771 ha). Obawiamy się, że gwałtowny wzrost podaży nasion słonecznika może doprowadzić do dużych trudności z ich odbiorem i przerobem.

Dlatego też uprzejmie prosimy Pana Premiera o podjęcie działań, które mogą wspomóc rynek w rozwiązaniu przewidywanych problemów. Uważamy, że najlepszym sposobem na ich rozwiązanie byłoby zaangażowanie do tego firmy ELEWARR Sp. z o.o., objętej nadzorem właścicielskim Ministerstwa Aktywów Państwowych. Liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszej prośby”.

r e k l a m a

Słonecznik nadaje się m.in. na pasze, oleje i cele spożywcze. Zabezpieczmy ten potencjał

Zbiory słonecznika tuż, tuż i przy wsparciu rządu mogą wpłynąć na dobry interes tak dla rolników, jak i całej gospodarki. Słonecznik jest bowiem doskonałym komponentem paszowym. Wytłoczony olej można byłoby dobrze zagospodarować. Oczywiście może być przeznaczony na cele spożywcze, a być może jako biokomponent zastępujący olej opałowy w instalacjach przystosowanych do jego spalania. Przecież to znacznie lepsze niż zachęcanie do palenia w piecach czymkolwiek.
Areał uprawy słonecznika jest w tym roku po - nad trzy razy większy niż w ubiegłym r. Problem z gwałtownym wzrostem podaży mogłoby rozwiązać zaangażowanie ELEWARR Sp. z o.o w skup nasion słonecznik

  • Areał uprawy słonecznika jest w tym roku po - nad trzy razy większy niż w ubiegłym r. Problem z gwałtownym wzrostem podaży mogłoby rozwiązać zaangażowanie ELEWARR Sp. z o.o w skup nasion słonecznik

fot. Monika Kopaczel-Radziulewicz

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 39/2022 na str. 27. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video ""Nie będziemy umierać w ciszy". Rolnicy będą protestować w w całej Polsce"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a