Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za jedyne 12 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak należy dokarmiać i stymulować kukurydzę?

Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
Kategoria: Uprawa Data: 25.05.2021
Jak należy dokarmiać i stymulować kukurydzę?
Uprawa kukurydza
Data publikacji 25.05.2021r.

Produktów dolistnych i biostymulujących na rynku jest bardzo dużo, dlatego chcąc wybrać ten odpowiedni dla naszej uprawy musimy wiedzieć, jaki jest cel tego zabiegu, bo tylko wtedy dobierzemy właściwy oprysk.

Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód

r e k l a m a

Terminy takich zabiegów trzeba ustalać bardzo precyzyjnie, bo decydują one o efektywności. W kukurydzy mamy małe pole manewru, ponieważ tradycyjnym sprzętem możemy ją dokarmiać do fazy 8 liści, bo później rośliny są już za wysokie.

Wiosna nie sprzyjała, a wysiać trzeba

W tym roku państwo Prościńscy zasiali 9 ha kukurydzy, siew odbył się 28 kwietnia i miałam okazję w nim uczestniczyć. Przy siewie kukurydzy rolnik od lat korzysta z usług sprawdzonej firmy i zawsze termin ustalany jest dużo wcześniej. 28 kwietnia jest bardzo dobrym terminem siewu, ale nikt nie spodziewał się, że wiosna w tym roku będzie taka zimna. Do końca kwietnia systematycznie zdarzały się w nocy przymrozki, a w ciągu dnia po 8–10°C. Rolnik doskonale wie, że kukurydzę powinno się siać w ogrzaną glebę o temperaturze ok. 10°C, ale przy korzystaniu z usług są kolejki, więc wolał nie rezygnować ze swojego terminu.

Gospodarstwo w Linowie dysponuje glebami od klasy III b do V, ale przeważają gleby klasy IV. Gleby są raczej ciężkie, gliniaste, zwięzłe, nie ma piasków czy iłów, które ma np. sąsiad za drogą. Odczyn gleb jest uregulowany, najniższe pH wynosi 5,2, a na większości pól zbliża się do 6,0.

Siew kukurydzy odbył się 28 kwietnia, rolnik od lat korzysta z usług sprawdzonej firmy, posiano 9 ha kukurydzy na kiszonkę

  • Siew kukurydzy odbył się 28 kwietnia, rolnik od lat korzysta z usług sprawdzonej firmy, posiano 9 ha kukurydzy na kiszonkę

Urozmaicenie upraw to podstawa

r e k l a m a

Hodowca zawsze wysiewa kilka odmian kukurydzy o różnym FAO od 230 do 260. Na polu podobnie, jak przed rokiem zagościły sprawdzone odmiany z KWS tj. Kentos i Touran. Odmiana Touran charakteryzuję się nie tylko wysokim plonem suchej masy i dużym udziałem kolb, ale również bardzo wysoką strawnością całych roślin. Hodowca już doskonale zna tę odmianę i podkreśla, że Touran wyróżnia się wysoką zawartością skrobi, dzięki czemu można obniżyć koszty produkcji mleka. Rozmówca wyjaśnia, że w każdym sezonie ma pobierane i badane próbki sianokiszonki i kiszonki z kukurydzy. Badania wykonywane są m.in. pod kątem zawartości białka i skrobi.

W ubiegłym roku byłem nawet trochę zaskoczony wynikami, bo było sucho wiosną i trawy były trochę przesuszone, ale okazało się, że białko jest dość dobre, bo jego zawartość wahała się w przedziale od 14 do 16 proc. Kukurydza też miała dobre parametry, między innymi 36–38 proc. skrobi. A że zawartość skrobi w różnych odmianach jest różna, więc mam swoje sprawdzone odmiany z KWS, które charakteryzują się wysoką zawartością skrobi. One zawsze są podstawą i do nich dobieram 2 nowe odmiany w ramach przetestowania – wyjaśnia właściciel gospodarstwa.

W tym roku pan Adam postanowił przetestować odmiany firmy Pioneer P7517 i P8500, które dobrał i dostarczył Dominik Guła, doradca z firmy AllGrass. Odmiana P7517 przekonała rolnika ponadprzeciętną tolerancją na okresowe niedobory wody i odporność na chwilowe spadki temperatur.

Staram się nie uprawiać kukurydzy w monokulturze, co roku zmieniam pola, w tym roku będzie na polu po pastwisku. Za rok będę siał kukurydzę po jęczmieniu jarym. Jesienią poszło na te pola ok. 50 t obornika na hektar, przed zaoraniem miejscami wylewałem także gnojowicę. Przy siewie w aplikatorze podałem nawóz Polidap NP(S) 18–46 (5), bo najbardziej zależało mi, żeby podać odpowiednią ilość fosforu – mówi właściciel gospodarstwa.

Na polu ponownie zagościły sprawdzone odmiany z KWS tj. Kentos i Touran, wyróżniające się wysoką zawartością skrobi

  • Na polu ponownie zagościły sprawdzone odmiany z KWS tj. Kentos i Touran, wyróżniające się wysoką zawartością skrobi

Dlaczego dwa zabiegi dolistne?

Dokarmianie dolistne kukurydzy to w odwiedzanym gospodarstwie stały element agrotechniki. Pan Adam wyjaśnia, że przeważnie wykonuje dwa zabiegi, żeby wspomóc roślinę w pierwszym okresie wzrostu.

Pierwszy raz oprysk typowo stymulujący i przeciwstresowy wykonuję razem z zabiegiem herbicydowym w fazie 2–4 liści. I wówczas robię mieszaninę Maister 1,25 l/ha na chwasty + Folifol 1 l/ha biostymulator na bazie ekstraktów roślinnych + roztwór mocznika ok. 3 kg/ha. Nie ma problemów z mieszaniem i nie jest to zabieg drogi, a moim zdaniem, warto wykonać takie dokarmianie i stymulację wschodzących roślin zawsze, a nie tylko wtedy gdy już pojawi się stres i problem – podpowiada rozmówca.

Biostymulator wspomaga wzrost i rozwój roślin, ale także poprawia skuteczność działania środków ochrony roślin w tym przypadku Maistra i zwiększa przyczepność cieczy roboczej. Rolnik podkreśla, że w pierwszym zabiegu 1 l/ha biostymulatora w zupełności wystarczy, ponieważ rośliny są jeszcze bardzo małe, a preparat działa nalistnie. Zastosowany biostymulator dodatkowo niweluje chwilowe przyhamowanie wzrostu, które często występuje po zastosowaniu herbicydu.

Kolejny zabieg dokarmiająco-stymulujący wykonuję w fazie 6–8 liści tak, żebym mógł jeszcze wjechać w pole nie niszcząc roślin. I wtedy stosuję preparat Phosfik NPK 3:27:18 + mikroelementy w dawce 2 l/ha do tego Shift 1 l/ha i delikatny roztwór mocznika, żeby nie popalić młodych roślin. I to jest w zasadzie wszystko jeżeli chodzi o nawożenie kukurydzy – wyznaje Adam Prościński.

Rozmówca podkreślał, że podczas drugiego zabiegu dolistnego zależy mu szczególnie na dokarmieniu dolistnym roślin, dlatego wybiera preparaty, które zawierają w swoim składzie makro- i mikroelementy, czyli m.in. bor, miedź, żelazo, mangan, molibden i ważny dla kukurydzy cynk. Mikroelementy pobierane są przez rośliny w małych ilościach, ale mają kluczowe znaczenie. W przypadku makroelementów prym wiedzie fosfor, na którego niedobory kukurydza jest bardzo wrażliwa. O niedoborach informują nas najczęściej antocyjanowymi i intensywnie czerwonymi przebarwieniami na liściach. Warto dodać, że tempo pobierania fosforu w poszczególnych okresach wegetacji kukurydzy jest różne.

Aleksander Gruszko, ekspert z firmy AllGrass, podpowiada, że w przypadku biostymulatorów lepiej zmniejszyć ilość wody na hektar i stosować 200–300 l, a nawet lepiej 200 l/ha. Dzięki temu biostymulator działa skuteczniej.

Kiedy najlepiej widać działanie biostymulatorów?

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Kamizelka męska - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Kamizelka męska - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Płacisz tylko

119,00 zł

Cena regularna 199,00 zł

SPRAWDŹ

Działanie nawozów dolistnych i biostymulatorów widać, zwłaszcza przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych i przy warunkach stresowych Ale nie należy też oczekiwać cudów i myśleć, że nawożenie dolistne załatwi wszystko. Trzeba pamiętać, że to tylko uzupełnia nawożenie przedsiewne, ale nigdy go nie zastąpi.

W ubiegłym roku zabiegi biostymulujące uratowały i podniosły mi kukurydzę, bo przez niesprzyjające warunki atmosferyczne była w opłakanym stanie. Zastosowałem jeden zabieg po kilku dniach wjechałem z drugim i kukurydza odżyła. Dlatego myślę, że warto dołożyć tych parę złotych, bo w porównaniu z nakładami poniesionymi na zakup nasion, przygotowanie gleby, nawożenie i sam siew, nawożenie dolistne i biostymulujące to wydatek niewielki. Czasami jeden taki zabieg to 10 t masy więcej – uśmiecha się rozmówca.

Chcąc wyprodukować duże ilości zielonki z hektara musimy wykorzystać maksymalnie cały sezon wegetacji. Kukurydza po 4,5-5 miesiącach wegetacji daje plon rzędu 50 ton zielonej masy z hektara. Dlatego trzeba stworzyć roślinom jak najlepsze warunki rozwoju i wzrostu.

Marianna i Adam Prościńscy prowadzą gospodarstwo rolne w miejscowości Linowo, gmina Dźwierzuty (pow. szczycieński). Gospodarują na 45 ha, poza tym ok. 2 ha zajmują nieużytki. Struktura zasiewów podporządkowana jest pod stado bydła mlecznego, 9 ha zajmuje kukurydza, ok. 12 ha to zboża, 2 ha lucerna, pozostały areał to pastwiska i trawy na gruntach ornych. Stado liczy 72 sztuki, z czego ok. 40 sztuk to krowy mleczne. Mleko odbiera Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol.

  • Marianna i Adam Prościńscy prowadzą gospodarstwo rolne w miejscowości Linowo, gmina Dźwierzuty (pow. szczycieński). Gospodarują na 45 ha, poza tym ok. 2 ha zajmują nieużytki. Struktura zasiewów podporządkowana jest pod stado bydła mlecznego, 9 ha zajmuje kukurydza, ok. 12 ha to zboża, 2 ha lucerna, pozostały areał to pastwiska i trawy na gruntach ornych. Stado liczy 72 sztuki, z czego ok. 40 sztuk to krowy mleczne. Mleko odbiera Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol.

Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz

Zdjęcia: Monika Kopaczel-Radziulewicz

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody