Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak odchwaszczać kukurydzę powschodowo?

Krzysztof Janisławski
Kategoria: Uprawa
Jak odchwaszczać kukurydzę powschodowo?
Uprawa kukurydza
Data publikacji 05.05.2022r.

Jakie odmiany kukurydzy najlepiej sprawdzają się i sprzedają na Podkarpaciu? O czym warto pamiętać prowadząc uprawę tej rośliny? Na te i inne pytania odpowiada Błażej Bieniasz, plantator i sprzedawca materiału siewnego kukurydzy z podrzeszowskiej Łąki.

Wieś Łąka w gminie Trzebownisko to przedmieścia Rzeszowa. Odległość z siedziby gospodarstwa Błażeja Bieniasza do granic administracyjnych miasta wynosi tylko 4 km. Niewiele dalej stąd do lotniska w Jasionce, gdzie niedawno lądował Air Force One z prezydentem Joe Bidenem na pokładzie i gdzie obecnie stacjonują wojska amerykańskie.

Gospodarstwo założył dziadek Józef Ślisz zasłużony dla rolnictwa

- Sąsiedztwo miasta i lotniska nie ułatwia rozwijania gospodarstwa – mówi Błażej Bieniasz. – Firmy inwestują w pobliżu portu lotniczego windując ceny gruntów do niebotycznych poziomów. Ziemia z przetargach osiąga takie ceny, że trudno liczyć na zwrot poniesionych kosztów w jakiejś sensownej perspektywie.

Gospodarstwo w tym miejscu działa już od trzech pokoleń. W 1961 roku założył je Józef Ślisz, dziadek pana Błażeja. To postać zasłużona dla polskiego ruchu ludowego. Sygnatariusz porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, a po 1989 r. m.in. wicemarszałek Senatu RP.

Gdy dziadek zmarł, miałem kilka lat. Siłą rzeczy wspomnienia są więc zatarte. Ale pamiętam, że woził mnie ciągnikiem – opowiada pan Błażej. – Kiedy dziadek zaczynał, tu było szczere pole. Rozpoczął od wybudowania chlewni, stoi do dziś, choć produkcji zwierzęcej już nie prowadzimy.

Stare polskie powiedzenie mówiące, że niedaleko pada jabłko od jabłoni sprawdza się w przypadku tej rodziny jak ulał. Dlaczego? Panu Błażejowi, podobnie jak jego dziadkowi leżą na sercu sprawy polskiej wsi i podobnie jak on nie siedzi z założonymi rękami. Działa na rzecz rolników angażując się w przedsięwzięcia AgroUnii.

Rolnik do dyspozycji ma gleby żyzne, ale ciężkie w uprawie

r e k l a m a

Mój rozmówca na własny rachunek prowadzi gospodarstwo na 30 ha od 2021 r. Jego rodzice uprawiają ok. 160 ha, oba gospodarstwa wspierają się, w praktyce tworząc jeden organizm.

Błażej Bieniasz zajmuje się uprawą kukurydzy na ziarno i jęczmienia browarnego. Oprócz uprawy zbóż prowadzi plantację truskawek w gruncie i w tunelach foliowych. Ma do dyspozycji żyzne gleby klasy IIIa i b. To jednak bardzo ciężkie w uprawie zwięzłe iły. Jak ciężkie, dobrze obrazują ta sytuacja:

- Kilka lat temu podczas prowadzenia orki zaczął padać deszcz. Ziemia tak oblepiła koła ciągnika, że ściągnęła przednie błotniki – opowiada rolnik. – Nie dało się ruszyć z miejsca, trzeba było naprawiać ciągnik na miejscu.

Uprawy są prowadzone w tradycyjnej płużnej technologii.

Eksperymentowaliśmy z technologiami bezorkowymi, jednak na naszych ciężkich glebach to rozwiązanie się nie sprawdza – wyjaśnia pan Błażej.

Kukurydza uprawiana ponownie po wieloletniej przerwie

- Tato uprawiał kukurydzę przez wiele lat, wprowadził ją jeszcze w 1990 r. – mówi rolnik. Po odkryciu stonki kukurydzianej na naszych plantacjach nastąpiła kwarantanna i w sumie dziesięcioletnia przerwa w uprawie. – Kukurydza wróciła do struktury zasiewów cztery lata temu i zajmuje od tamtej pory większość areału.

Pan Błażej zwraca uwagę, że plonowanie kukurydzy w gospodarstwach jego i jego ojca jest po dziesięcioletniej przerwie znaczące wyższe.

W mojej ocenie to efekt postępu hodowlanego oraz ocieplenia klimatu, które sprzyja kukurydzy – stwierdza rolnik.

Plantator informuje, że w jego okolicy najlepiej sprawdzają się kukurydze o FAO między 270 a 300. – I takie właśnie siejemy w naszych gospodarstwach. To odmiany dent. Preferujemy je, ponieważ lepiej oddają wilgoć – mówi plantator. – Poza tym sprawdziły się, więc tego wyboru się trzymamy.

Mój rozmówca oprócz uprawy kukurydzy, zajmuje się także sprzedażą jej nasion. – Widziałem wiele upraw kukurydzy, wiele poletek doświadczalnych i mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że na Podkarpaciu najlepiej radzą sobie odmiany z dwóch hodowli: Pioneer i Dekalb. Potwierdzają to także wyniki sprzedaży.

Gdy rozmawialiśmy 15 kwietnia siew kukurydzy w gospodarstwie jeszcze się nie rozpoczął. Padał deszcz, a w prognozach pogody były zapowiadane przymrozki. Na siew czekał materiał siewny z Dekalbu. Odmiany: 4098 (FAO 290), 3787 (FAO 270) i 3888 (FAO 270). Wszystkie już sprawdzone w gospodarstwie. – W ubiegłym roku odmiana 4098 plonowała na rekordowym poziomie 17,5 t/ha (przy 30% wilgotności). Średnie plonowanie z wielolecia w gospodarstwie to ok. 14/ha (przy 30% wilgotności).

4098 z Dekalbu to odmiana dedykowana uprawom na ziarno prowadzonym w południowej Polsce. Firma zapewnia, że charakteryzuje się silnym systemem korzeniowym dzięki temu nie wylega, ponadto posiada mocny efekt STAY-GREEN oraz wysoką zdrowotność. Najlepiej plonuje na stanowiskach od średnich do bardzo dobrych.
Średnie plonowanie kukurydzy z wielolecia w gospodarstwie to ok. 14 t/ha (przy 30% wilgotności)

  • Średnie plonowanie kukurydzy z wielolecia w gospodarstwie to ok. 14 t/ha (przy 30% wilgotności)

Podstawa to azot i odchwaszczanie

- Można oszczędzić na nawożeniu kukurydzy potasem i fosforem, co jest zrozumiałe przy obecnych cenach nawozów, ale nie polecam oszczędzania na nawożeniu azotem – mówi Błażej Bieniasz. – Bez odpowiedniej dawki tego pierwiastka kukurydza będzie się męczyć, rośliny będą mniejsze, podobnie plon.

Plantator w swoich uprawach kukurydzy stosuje dokarmianie azotem w dawce ok. 140 kg N/ha w czystym składniku. Aplikacja RSM odbywa się przedsiewnie w jednej dawce. – Wylewamy nawóz przed samym siewem, potem uprawa, żeby wymieszać go z glebą i uniknąć strat azotu, a następnie od razu siew – wyjaśnia rolnik.

Druga kwestia, która w uprawie kukurydzy jest kluczowa to ochrona herbicydowa. Kukurydza długo dopuszcza promienie słoneczne do międzyrzędzi, co sprzyja rozwojowi innych, niepożądanych roślin.

- Kukurydza nie toleruje konkurencji chwastów – przypomina Błażej Bieniasz. W swoich plantacjach stosuje odchwaszczanie powschodowe nalistne. Przeprowadza oprysk, gdy kukurydza ma 4-5 liści. – Od dwóch lat stosujemy taką technologię. Jest skuteczna w zwalczaniu perzu, który pokazuje się jeszcze na niektórych nowych, niedawno włączonych w obszar gospodarstwa stanowiskach.

Drugi argument, który przemawia za tą technologią w przypadku tego gospodarstwa to czas. – Siejemy kukurydze razem z ojcem, to w sumie sto kilkadziesiąt hektarów. Biorąc pod uwagę, że praktycznie jednocześnie rozlewamy RSM i siejemy, to zabrakłoby nam czasu, żeby w trzy dni po siewie zaaplikować wszędzie herbicyd doglebowo.

Pan Błażej mówi, że dotychczas metoda się sprawdza, praktycznie nie ma problemów z zachwaszczeniem wtórnym, które wymagałoby poprawek. W tym roku zamierza powtórzyć zastosowaną w ubiegłym sezonie kombinację substancji czynnych składających się na preparat Lumax 537,5 SE.
Plantacja truskawek prowadzona w tunelu foliowym

  • Plantacja truskawek prowadzona w tunelu foliowym

Ważne przygotowanie cieczy roboczej

Właściwy dobór technologii i środków odchwaszczających to jedno. Istotne są też właściwości wody. Pan Błażej nie stosuje preparatów modyfikujących czyli środków kondycjonujących jej stan.

Nie da się stosować wszystkiego – stwierdza. Co nie znaczy, że nie dba o jej właściwości. – Wcześniej stosowałem do przygotowywania cieczy roboczej wodę z różnych źródeł, m.in. deszczówkę. Jej pH było za wysokie i wymagało obniżania przez zakwaszanie. Warto dbać o właściwe pH cieczy roboczej, bo różnica na plus w działaniu mieszaniny przygotowanej na bazie wody o obniżonym pH była widoczna gołym okiem.

Obecnie pan Błażej do przygotowywania cieczy roboczej wyokrzystuje wodę z wywierconej specjalnie w tym celu studni głębinowej. Zanim zostanie wykorzystana w oprysku, musi odstać pewien okres w zbiorniku o pojemności 50 tys.l.

Rzecz w tym, że nasza woda jest mocno zażeleziona. Gdy jest powoli wlewana do zbiornika, żelazo opada i osadza się na jego dnie. Kolejny plus to ogrzewanie się wody w zbiorniku, co też nie jest przecież bez znaczenia.

Ponieważ odchwaszczenie kukurydzy odbywa się w technologii nalistnej, mój rozmówca stosuje adiuwanty aktywujące, czyli te, które mają ułatwić dostarczenie substancji aktywnej do tkanki roślin. Może się to odbywać poprzez zwiększenie przyczepności cząsteczek herbicydu do powierzchni roślin konkurujących z kukurydzą lub dzięki zmniejszaniu napięcia powierzchniowego preparatu, w konsekwencji czego jest on lepiej wchłaniany przez roślinę.
Siedziba gospodarstwa znajduje się we wsi Łąka w pow. rzeszowskim. Błażej Bieniasz (na zdjęciu z psem Kenzo) uprawia kukurydzę i jęczmień browarny, zajmuje się także produkcją truskawek.

  • Siedziba gospodarstwa znajduje się we wsi Łąka w pow. rzeszowskim. Błażej Bieniasz (na zdjęciu z psem Kenzo) uprawia kukurydzę i jęczmień browarny, zajmuje się także produkcją truskawek.
  • Jest absolwentem Uniwersytetu Rzeszowskiego, studiował na Wydziale Biologiczno-Rolniczym, gdzie ukończył kierunek rolnictwo. Od września ubiegłego roku jest żonaty. Pani Karolina nie jest zawodowo związana z rolnictwem. – Ale jest coraz bardziej przekonana do uprawy truskawek, wciąga się w to – śmieje się pan Błażej.

Fot. Krzysztof Janisławski
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 18/2022 na str. 16. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody