Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak prawidłowo okryć buraki?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Uprawa
Jak prawidłowo okryć buraki?
Uprawa buraki cukrowe
Data publikacji 17.11.2022r.

Buraki cukrowe przeznaczone do przechowywania pod pryzmę powinny być zdrowe, nieprzemrożone, nieuszkodzone, wolne od zanieczyszczeń organicznych oraz z jak najmniejszym udziałem zanieczyszczeń mineralnych. Jak zatem przygotować idealną pryzmę z buraków?

Jakie cechy powinny posiadać buraki przeznaczone do przechowywania?

Jakość przechowywanych buraków cukrowych jest ściśle powiązana z ich zbiorem w odpowiednim terminie. Najlepsze jakościowo buraki to warzywa suche, czyste, nie uszkodzone, prawidłowo ogłowione lub odliścione. Te właściwości gwarantują, że w pryzmie zachodzi swobodna wymiana powietrza, temperatura wewnątrz nie wzrasta, a tym samym ryzyko infekcji grzybiczej i pleśni nie jest wysokie.

r e k l a m a

Kiedy mija najlepszy termin zbiorów buraków?

Listopad i początek grudnia to czas, w którym zbierane są buraki z przeznaczeniem na ich dłuższe przechowywanie.

Zgodnie z prognozami długoterminowymi, najlepszy czas zbioru w tym roku minie po 20 listopada – od tego czasu przewidywane są przymrozki do - 4oC i opady deszczu z śniegiem.

Na jakiej zasadzie działa pryzma?

Włóknina, która jest wykorzystywana do okrywania buraków redukuje wahania temperatur w granicach + /- 5°C. Utrzymywanie stabilnej temperatury wewnątrz pryzmy dobrze wpływa na jakość przechowywanych buraków – doświadczenia mówią o zabezpieczeniu przed stratami cukru w ilości ok. 400 g/tonę/dobę. Z drugiej strony dolne partie pryzmy mogą być narażone na spadki temperatur, dlatego spód okrywamy dodatkowo słomą.

Zatem prawidłowe okrycie pryzmy włókniną ma znaczenie w:

  • ograniczeniu strat,
  • ułatwieniu doczyszczanie,
  • załadunku. 

r e k l a m a

Jak zapobiec wzrostom temperatury w pryzmie i przygotować teren pod pryzmę?

Ograniczenie strat masy i zachowanie jakości zgromadzonych w pryzmach buraków do minimum to priorytet ich przechowywania. Aby było to możliwe powinno się je okryć tuż po zbiorze.

Miejsce przeznaczone pod pryzmę powinno być:

  • wyrównane,
  • wolne od kolein,
  • zlokalizowane w miejscu pozwalającym w każdych warunkach na załadowanie buraków.

Jej wymiary powinny być dostosowane do możliwość technicznych doczyszczarko – ładowarki, a w przypadku mechanicznego okrywania buraków ułożone w sposób pozwalający na przejazd ciągnika. Jednocześnie rozmiar pryzmy nie powinien przekraczać 3 m (wys.) oraz 9 m (szer.). Pojazdy na które ładowane są buraki powinny mieć zapewniony dojazd drogą utwardzoną.

Jakie są procedury przechowywania buraków pod pryzmą zgodne z zasadami Sudzucker Polska?

Sudzucker Polska przygotowała dla swoich plantatorów broszurę oraz filmik, a także służy pomocą od strony doradczej.

Sezon na przechowywanie buraków rozpoczyna się 17 listopada, tym samym zaleca się okrycie wszystkich pryzm przeznaczonych do odbioru specjalną włókniną do 24 listopada (zasada min. 7 dni okrycia). Dopiero po tym terminie plantatorzy mogą liczyć na pierwsze wypłaty premii związanej z prawidłowym okryciem pryzmy.
Rolnicy powinni również pamiętać, że zgodnie z zapisami Umowy kontraktacyjnej warunkiem uzyskania premii za prawidłowe okrycie jest udokumentowanie okrycia pryzmy włókniną i przygotowanie protokołu z kontroli okrycia pryzm. Ponadto rolnicy powinni monitorować stan buraków i okrycia, szczególnie po i przy silnym wietrze.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie Sudzucker Polska

fot. arch. red.

 

Widziałeś już nasze video ""Nie będziemy umierać w ciszy". Rolnicy będą protestować w w całej Polsce"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a