StoryEditorŚrodki Ochrony Roślin

Jak w Orłowie na Pomorzu w praktyce chronią zboża i rzepak?

25.06.2019., 07:06h
W Orłowie niedaleko Nowego Dworu Gdańskiego na początku czerwca odbyły się kolejne Dni Pola firmy Ciech Sarzyna. Zaproszeni rolnicy mogli na kilkudziesięciu poletkach demonstracyjnych sprawdzić działanie najpopularniejszych środków ochrony roślin w plantacjach zbóż, rzepaku i kukurydzy.
Co roku zapraszamy naszych klientów do obejrzenia poletek pokazowych, dając im możliwość sprawdzenia w praktyce efektów działań naszych produktów. Nie boimy się weryfikacji ich jakości – mamy wyjątkowe doświadczenia badawczo-rozwojowe i produkcyjne, poparte ponad 50-letnią tradycją produkcji środków ochrony roślin. Wraz z ciągłym doskonaleniem technologii wytwarzania i inwestycjami w nowoczesne linie, pozwala nam to utrzymywać najwyższą jakość naszych produktów, dzięki której jesteśmy najpopularniejszym producentem herbicydów zbożowych na polskim rynku. Co roku prezentujemy też nowości – tym razem także produkty innych spółek z naszej Grupy, na przykład chlorek wapnia, stosowany w technicznej obsłudze gospodarstw, czy dodatek do pasz SOBIC FEED – mówił Jacek Skwira, dyrektor marketingu strategicznego i zarządzania portfelem produktów w biznesie AGRO Grupy CIECH.

Niekorzystne Żuławy

Poletka demonstracyjne na których były prezentowane efekty działania środków ochrony roślin, prowadzone są w ciężkich warunkach glebowych Żuław. Jak informowali doradcy agrotechniczni i produktowi firmy Ciech Sarzyna, susza oraz kapryśna pogoda negatywnie wpływają na wegetację roślin także i na terenie powiatu nowodworskiego. Wczesną wiosną było zimno i sucho. To dlatego siew poletek demonstracyjnych zbóż jarych mógł odbyć się dopiero pod koniec kwietnia. Rolnicy usłyszeli, że w kwietniu tego roku w Orłowie spadło tylko 30 mm deszczu, dlatego też na plantacjach widać skutki ograniczonych zasobów wody w glebie. 

Tradycyjnie podczas Dni Pola, Ciech Sarzyna skupił się na warsztatach polowych, podczas których były omawiane praktyczne rozwiązania dotyczące ochrony zbóż, rzepaku oraz kukurydzy. Eksperci firmy przedstawili nowe produkty wprowadzone do oferty oraz omówili korzyści wynikające ze stosowania kombinacji różnych środków ochrony. 

Co proponowano do pszenicy i jęczmienia, a co do kukurydzy?

Do ochrony pszenicy jarej i ozimej oraz jęczmienia zastosowano między innymi różne produkty z rodziny Chwastox. Substancja aktywna MCPA stosowana w marce nie powoduje ich uodparniania się na jej działanie, co potwierdza praktyka rolnicza oraz opinia świata nauki. Rolników przekonywano, że ciągle rozwijany skład produktów zapewnia ich wygodne stosowanie i możliwość łatwego łączenia z innymi środkami ochrony roślin.

Na polach z pszenicą i jęczmieniem można było zobaczyć działanie kombinacji Chwastoksu z Ambasadorem 75WG, środkiem stosowanym nalistnie i przeznaczonym do powschodowego zwalczania chwastów dwuliściennych, czy produktem zawierającym substancję tribenuron metylu 75 WG, zwalczającym podstawowe chwasty dwuliścienne w uprawie zbóż. Regulacja wzrostu została przeprowadzona preparatem Windsar 250 EC, który zawiera trineksapak etylu. Ochronę przeciwko chorobom grzybowym zapewniły fungicydy Azoksar 250 SC (azoksystrobina), Askalon 125 SC (flutriafol) i Tarcza Łan Extra 250 EW (tebukonazol). 

Na poletkach z kukurydzą zaprezentowana została nowość – Tezosar 500 SC, jedyny herbicyd na rynku zawierający terbutylazynę bez żadnych dodatkowych substancji. Środek ten odpowiada za zwalczanie uciążliwych chwastów dwuliściennych. Dzięki właściwościom substancji aktywnej, chroni plantację przed ponownymi wschodami chwastów nawet do 8 tygodni. Tezosar 500 SC dołączył do dobrze znanych i cieszących się uznaniem wielu plantatorów produktów Nikosar 060 OD i Juzan 100 SC. Dzięki temu klienci CIECH zyskali świetny komponent do mieszanin z innymi preparatami, który znacznie poszerza spektrum zwalczanych chwastów.


Mniejsza dawka w rzepaku

W rzepaku zastosowane zostały łącznie dwa produkty – Szabla 480 EC i produkt zawierający metazachlor 500 SC. Na poszczególnych poletkach zaprezentowane zostały różne warianty dawek. Mieszaniny tych produktów, zastosowane jesienią, do trzech dni po siewie, zapewniają ochronę rzepaku przed najważniejszymi chwastami występującymi w tej uprawie.

W przypadku poletek rzepaku, firma zaprezentowała kilka doświadczeń, gdzie pokazywane były efekty działania dawek obniżonych herbicydu. Rejestracyjna dawka preparatu Szabla 480 EC to 250 mil/ha. Na poletkach w Orłowie rzepak rósł w warunkach ciężkiej żuławskiej gleby oraz przy niewielkich opadach. Obniżenie dawek do 0,2 i 0,15 mil/ha nie wpłynęło negatywnie na zwalczanie chwastów. Przeciwnie, przy ograniczonych zasobach wilgoci spowodowały, że wigor roślin był dobry, nie wystąpiły też na nich uszkodzenia. Jak mogli usłyszeć rolnicy, doświadczenia były prowadzone po to, aby optymalnie dobierać dawki herbicydu w zależności od gleby i regionu kraju, a także temperatur atmosferycznych i presji chwastów. W Orłowie najlepiej prezentowało się stanowisko pod względem jakości roślin rzepaku, gdzie zastosowana została najniższa dawka środka. 

Program „Twoja Sarzyna”

Grupa CIECH zaprezentowała rozwiązania różnych spółek, które mogą być przydatne w rolnictwie – m.in. chlorek wapnia. Środek ten, dzięki jego właściwościom zwiększającym wytrzymałość i integralność nieutwardzonych nawierzchni, znacznie ogranicza występowanie kurzu na drogach, parkingach, placach i podwórkach, a jednocześnie przyczynia się do zmniejszenia kosztów utrzymania dróg (nawet o 80%). Zaprezentowana została także soda paszowa SOBIC FEED. To ważny dodatek do pasz, który zwiększa efektywność procesu żywienia zwierząt, poprawiając m.in. transport składników odżywczych do komórek.

Po części merytorycznej, uczestnicy Dni Pola mogli także wziąć udział w pikniku z licznymi atrakcjami oraz zapisać się do programu Partnerskiego „Twoja Sarzyna” skierowanego do gospodarstw rolnych. Uczestnictwo w programie pozwala rolnikom na osiąganie wielu korzyści: dostępu do informacji o rozwiązaniach i nowych produktach CIECH, możliwości wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami, bezpośredniej obsługi przez przedstawicieli CIECH Sarzyna czy też uczestnictwa w spotkaniach i szkoleniach organizowanych przez CIECH Sarzyna. 


Tomasz Ślęzak
fot. Tomasz Ślęzak (x2)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 20:50