StoryEditorrzepak

Jaki jest optymalny termin siewu rzepaku? Ile nasion na ha?

01.08.2022., 08:08h
To może dawało optymalny potencjał plonowania przy gęstym siewie. Teraz sieje się precyzyjnie i rzadziej, dlatego coraz częściej słyszy się, że 8 liści na roślinie przed zimą to minimum. Pożądany jesienny rozwój to uzyskanie przez rzepak 11–12 liści, korzenia co najmniej długości 20 cm, szyjki korzeniowej grubości najlepiej powyżej 10 mm.

O mrozoodporności i zimotrwałości rzepaku decyduje dobrze rozwinięty jesienią korzeń, gruba, wciągnięta szyjka korzeniowa (wrażliwy na mróz pąk wierzchołkowy będzie nisko przy ziemi) i rozeta o kompaktowym zwartym pokroju.

Sprawdzony optymalny termin, czyli jaki?

Kiedy zatem siać? Aby rzepak mógł się optymalnie rozwinąć i ukształtować maksymalny potencjał plonotwórczy musi mieć na to ok. 80 dni jesiennej wegetacji z temperaturą efektywną powyżej 5°C gwarantującą sumę średniodobowych temperatur na poziomie 850°C. Ten warunek spełnia tylko siew w optymalnych terminach ustalonych na podstawie badań i przebiegu pogody z wielolecia (mapa). Te zalecenia są aktualne, ale miejmy świadomość, że wyznaczano je kilkadziesiąt lat temu i dla odmian populacyjnych. Odmiany mieszańcowe mają silniejszy jesienny wigor (ale zależy to od genetyki i nie jest regułą) i za ich siew optymalny można przyjąć przesunięcie o 3–5 dni w stosunku do terminów granicznych na mapie.

W praktyce rolniczej zawsze są różne komplikacje i rzadko daje się zachować optymalny termin siewu. Wynika to z rodzaju przedplonu i konieczności wykonania uprawek, wapnowania ...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 15:41