Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie będą zbiory buraków cukrowych u plantatorów z Pfeifer & Langen?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Uprawa
Jakie będą zbiory buraków cukrowych u plantatorów z Pfeifer & Langen?
Uprawa buraki cukrowe
Data publikacji 15.05.2022r.

Ostatni tydzień to czas intensywnego rozwoju buraków cukrowych. Mimo zapowiadanych przymrozków, te które się zdarzyły, nie miały wpływu na wzrost roślin. Jakie są przewidywania Grupy Pfeifer & Langen co do zbiorów buraka cukrowego w Polsce.

W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. powstaje cukier pod marką Diamant. Spółka skupuje wyłącznie polskie buraki i prowadzi produkcję cukru w Polsce w czterech cukrowniach w:

  • Środzie Wlkp.,
  • Gostyniu,
  • Miejskiej Górce,
  • Glinojecku.

r e k l a m a

Dobre wschody buraka i oszczędności na polach z uprawą pasową

Według obserwacji doradców z koncernu Pfeifer & Langen Polska, 2022 rok to kolejny rok, w którym na polach z uprawą pasową buraki cukrowe dobrze sobie radzą. Tegoroczna obsada buraka pod flagą P&L Polska wynosi 100 tysięcy roślin na hektar.

Wiosenne siewy buraków przebiegały bardzo dynamicznie, co ułatwiły wydaje i nowoczesne siewniki zakupione przez spółkę. Maszyny następnie zostały odsprzedane albo wynajęte na bardzo dogodnych warunkach plantatorom buraka cukrowego.

Wszelkie metody uprawy, które nie odwracają gleby podczas orki (np. strip-till i inne metody konserwujące), chronią ją przez erozyjnym działaniem wiatru. Dzięki temu wierzchnia warstwa gleby nie jest zwiewana. Jest to o tyle ważne, że w Wielkopolsce marzec był bardzo suchy i wietrzny.

Specjalne agregaty wyjechały na pole tylko raz. Jeden przejazd równał się ze wzruszeniem gleby, wykonaniem siewu oraz nawożenia. Tym samym dodatkowym atutem tego typu uprawy jest oszczędność jakże drogiego w ostatnich miesiącach paliwa oraz nawozów sztucznych

Zabiegi herbicydowe odbywają się planowo​

Na tą chwilę plantacje polskiego buraka otrzymały ochronę w ramach drugiego zabiegu herbicydowego. A część plantatorów planuje już trzeci zabieg w tym celu, dlatego, że niewielkie opady sprzyjały wschodom chwastów, w tym komosy białej. 

Kolejnym problemem jest przesuszona gleba, która uniemożliwia efektywne działanie substancji o działaniu doglebowym, a tym samym stosowane programy ochrony mogą być nie tak skuteczne jak się przewidywało.  

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
na podstawie Pfeifer & Langen Polska
Fot. pixabay

Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a