Jakie odmiany jabłoni najlepiej wybrać do sadu?


Wiedząc o tym, że jabłoń dożywa 200 lat, można pomyśleć, że nie ma potrzeby usuwać skoro jeszcze wiele lat można czerpać z nich korzyści. Ale często takie drzewa są źródłem patogenów. Na jakie odmiany jabłoni warto zwrócić uwagę?
Zarejestruj się, i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie dylematy nie opuszczają sadowników?
- Na jakie odmiany jabłoni należy postawić ?
- Dlaczego sadownicy wracają do uprawy odmian sprzed lat ?
r e k l a m a
Skończył się kolejny sezon wegetacyjny i nasuwa się pytanie czy przyniósł wysokie plony, czy raczej brak satysfakcji ze zbiorów. Ocena przebiegu zbiorów daje dużo do myślenia i jest podstawą do podjęcia decyzji, co dalej.
Kiedy drzewa już słabo owocują, warto posadzić w ich miejsce nowe odmiany
Weźmy również pod uwagę stan drzew, jeżeli zostały zaatakowane przez choroby grzybowe, w szczególności pnia i kory, to takie drzewo długo już nie pożyje. Kiedy drzewa owocowe słabo owocują wydając marny plon, wówczas najlepiej je szybko usunąć a w ich miejsce posadzić nowe egzemplarze.
Niektórzy sadownicy nastawieni na duże zbiory wychodzą z założenia, że po kilku latach uprawy wydajność drzew spada i należy wymienić je na młode. Nawet jabłka przemysłowe nie są satysfakcjonujące, nie mówiąc o odmianach deserowych. W przypadku niektórych odmian owoce ulegają zadrobnieniu i również nie spełniają norm i wielu sadowników sięga po nowości.
Na jakie odmiany jabłoni warto zwrócić uwagę?
r e k l a m a
W opiniach niektórych sadowników na uwagę zasługuje sport Gali – Gala Schniga Schnico Red, której owoce pokrywa ciemnoczerwony rumieniec. Innym sportem jest Gala Dark Brown, której owoce również charakteryzują się pięknym intensywnym rumieńcem i wcześniejszym wybarwieniem, a w okresie zbiorów osiąga czerwono fioletowy rumieniec równo pokrywający całą powierzchnię skórki, bez pasków i przejaśnień.
Warto również zwrócić uwagę na Galę Brookfield Baigent o ciemnoczerwonym wybarwieniu. Strzałem w dziesiątkę ostatnich sezonów jest Muna, która zdobyła zaufanie dzięki regularności w owocowaniu, dobremu wybarwieniu i długiemu okresowi przechowywania.
A może warto posadzić odmiany jabłoni o owocach np. złocistych z grupy Goldenów. Jedną z nich niech będzie Golden Parsi De Rosa o żółtawej skórce z łososiowym rumieńcem, bez tendencji do ordzewień. Bardzo często jemy oczami i wyglądem kierujemy się kupując owoce deserowe.

- Plantatorzy wybierają odmiany, których owoce dobrze się wybarwiają i przyciągają wzrok konsumentów
Stare odmiany jabłek wracają do łask – które?
Tak czy inaczej każda decyzja o wyborze odmiany powinna być poprzedzona wiedzą na temat zapotrzebowania i możliwości zbytu. Wiadomo bowiem, że decyzja o wykarczowaniu starych niedochodowych kwater jest dużo łatwiejsza od decyzji, którą odmianę posadzić. Tu warto zapytać doradcę z najbliższej okolicy lub szkółkarza, który poleci odmianę najlepiej dopasowaną do naszych warunków glebowo-klimatycznych. Okres zimowy to dobra pora na usuwanie starych drzew i podjęcie odpowiedniej decyzji, bowiem wiosną będziemy mieli już sprecyzowane pomysły i pod ich kątem poprowadzimy uprawę i nasadzenia.
Kiedy najlepiej i w jaki sposób pozyskiwać zrazy jabłoni?

Ten produkt może Ciebie zainteresować
Czapka z daszkiem - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Zrazy pozyskujemy w pierwszej połowie grudnia, czasem na początku stycznia, ale zawsze przed nadejściem mrozów. Najlepsze jakościowo pędy będą pochodziły z drzew owocowych wolnych od wirusów, zawsze z brzegów korony, od południowej strony. Ścinając zrazy z rośliny matecznej zostawiamy 3–5-oczkowy czop, w celu otrzymania nowych przyrostów.
Powiązane w pęczki, zaopatrzone w etykiety z nazwą odmiany dołujemy w piasku w dołowniku lub w piwnicy, najlepiej w temperaturze ok. 1 do 4 st. C. Przysypujemy wilgotnym piaskiem do 1/3 wysokości, pozostawiając wierzchołki na powierzchni oraz etykiety z nazwą, co będzie wygodne do odczytania bez wyciągania wiązki. W tych warunkach czekają do wiosny. Warto brać pod uwagę odmianę i mrozoodporność.
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcia: Małgorzata Wyrzykowska, Pixabay