Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie są nowe ceny za buraki dla plantatorów z Pfeifer & Langen?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Uprawa
Jakie są nowe ceny za buraki dla plantatorów z Pfeifer & Langen?
Uprawa buraki cukrowe
Data publikacji 07.02.2022r.

Wielkopolscy Plantatorzy Buraka Cukrowego zyskali nowe warunki kontraktacji Pfeifer & Langen Polska na najbliższy sezon. Jakie stawki za tonę buraków otrzymają?

Plantatorzy buraków z Wielkopolski otrzymają więcej za buraki

Dnia 3 lutego 2022 roku Plantatorzy z Wielkopolscy na mocy ustaleń po spotkaniu Federacji Związków Plantatorów Buraka Cukrowego Grupy Pfeifer & Langen z Producentem Cukru zyskali lepsze warunki skupu buraków w kampanii 2022/2023 oraz premie za buraki dostarczone w ostatnim okresie kampanii 2021/2022. Co się zmieni? 

Do każdej fizycznej tony buraków dostarczonej w styczniu 2022 zostanie wypłacona dodatkowa jednorazowa premia za trudne warunki odbioru buraków w wysokości odpowiednio:

 • za buraki dostarczone w terminie 1 –7 stycznia - 2 zł. plus VAT do każdej tony fizycznej buraków
 • za buraki dostarczone w terminie 8 – 14 stycznia - 4 zł. plus VAT do każdej tony fizycznej buraków
 • za buraki dostarczone w terminie 15 – 29 stycznia - 6 zł. plus VAT do każdej tony fizycznej buraków

Buraki niekontraktowane zostały objęte zwyżką ceny z tytułu dostawy po 10 grudnia w takiej samej wysokości jak buraki kontraktowane.

Jakie warunki dla wielkopolskich plantatorów na sezon 2022/2023 zaproponowano?

 • Cena za buraki kontraktowane o standardowej jakości (zaw. cukru 16% i strata wydatku 2%) jest podwyższona do 34 euro/tonę 
 • Cena za buraki ze średnią teoretyczną stratą wydatku większą niż wartość 2% będzie rozliczana jak przy stracie równej 2%.
 • Buraki ze średnią teoretyczną stratą wydatku niższą niż wartość 2% będą rozliczeni wg. osiągniętego wyniku teoretycznej straty wydatku.
 • Cena buraków niekontraktowanych będzie wynosić 100 zł/tonę fizyczną.
 • Zwyżka ceny buraków dostarczanych przed 1 października i po 10 grudnia będzie obowiązywała również do buraków niekontraktowanych.

Z kolei ceny nasion buraka cukrowego na rok 2022 pozostały na poziomie jak w roku 2021. Producent Cukru rozpoczął już wysyłanie materiału siewnego do plantatorów, którzy podpisali umowę na rok 2022/2023.

r e k l a m a

Jaki jest wynik rozmów rolników z Pfeifer & Langen?

Już wcześniej, bo 27 stycznia 2022 roku Związki Plantatorów Buraka Cukrowego z rejonu kontraktacji cukrowni Glinojeck uzgodniły z przedstawicielami Pfeifer & Langen Polska nowe warunki kontraktacji na najbliższy sezon, m.in.: 

 • podwyższenie ceny buraków kontraktowanych – cena podstawowa 34 euro/t;
 • ustalenie ceny buraków nadwyżkowych – 100 zł/t;
 • nowe zasady dotyczące obliczania ceny w odniesieniu do cukru teoretycznie wydobywanego – brak zmniejszenia ceny w przypadku straty teoretycznej przekraczającej 2%;
 • ekwiwalent za wysłodki – 3 €/t buraków.

Protesty plantatorów buraków z innych spółek

W styczniu odbyły się protesty rolników zrzeszonych w Krajowym Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, którzy współpracowali do tej pory Südzucker Polska i Nordzucker Polska.

Rolnicy żądali wyższych cen za buraki, ponieważ ceny powinny zapewniać opłacalność produkcji i rozwój gospodarstw, o czym przeczytacie tutaj: Plantatorzy buraka cukrowego protestują przed cukrowniami.

r e k l a m a

Porozumienie rolników z cukrowniami z KSC

Widmo protestu rolników przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych doprowadziło do uzgodnienia nowych warunków kontraktacji dla rolników dostarczających buraki do Krajowej Spółki Cukrowej.

Warunki uzgodnione podczas spotkania z piątku 21 stycznia 2022 są podobne do tych z Glinojecka i zakładają, że rolnicy z KSC w sezonie 2022 otrzymają co najmniej 35 euro netto za 1 tonę buraków cukrowych zakontraktowanych i 100 złotych netto za 1 tonę buraków nadwyżkowych.

Wzrost kosztów produkcji wymusza zmianę warunków kontraktacji

Drastyczny wzrost cen środków produkcji, w szczególności nawozów zmusił plantatorów do protestu. 24 stycznia 2022 r. rolnicy zamanifestowali swoje niezadowolenie we Wrocławiu i Chełmży.

Producenci domagali się wyższej ceny za buraki cukrowe. Głośno mówili o braku opłacalności produkcji i wzroście ceny nawozów. Trudna sytuacja skłoniła część rolników do rezygnacji z uprawy buraków na rzecz uprawy pszenicy ozimej, rzepaku, a także kukurydzy. Rolnicy nie mają innego wyjścia, ponieważ nie mogą sobie pozwolić na tak duże straty. 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a