StoryEditorchoroby

Jakie są powody powstania gumozy drzew owocowych?

23.12.2020., 09:12h
Taki charakterystyczny żelowy naciek widoczny na korze drzewa jest reakcją na wszelkie uszkodzenia tkanki spowodowane czynnikami zewnętrznymi a czasem to wynik choroby kory lub drewna. Substancje wytwarzane przez roślinę tworzą zabezpieczenie przed wnikaniem bakterii, grzybów, pasożytów, a także chronią przed dalszym uszkodzeniem.
Okres bezlistny umożliwia nam dokładne obejrzenie zarówno kory pni, jak i konarów i sprawdzenia, czy drzewa nie wymagają naszej interwencji. Najczęściej spotykamy gumowe nacieki na drzewach pestkowych, lecz zdarza się, że i jabłonie czy grusze mogą wytworzyć ochronną warstwę kauczuku. Guma powstaje pod wpływem działania enzymów, które rozpuszczają ścianki uszkodzonych komórek, łączą je i zamieniają w gumę.

Gumowata wydzielina charakteryzuje gumozę

Przyczyną gumowania może być rak bakteryjny. To choroba, która atakuje najczęściej czereśnie, brzoskwinie, morele i wiśnie. Charakterystycznym objawem jest gumowata wydzielina wypływająca z uszkodzonej kory. Wyróżniamy dwa okresy, gdy choroba infekuje, czyli jesień, kiedy bakterie chorobowe wnikają przez ranki po opadłych liściach. Tworzą się wówczas rany a kora zamiera i pęka. Wiosną grzyb wnika poprzez kwiaty, liście i zawiązki a sprzyja temu wysoka wilgotność i opady deszczu. W okresie kwitnienia choroba objawia się zasychaniem i brunatnieniem kwiatów. Po pewnym czasie następuje zainfekowanie dalszych części pędów i powstają charakterystyczne zdeformowania połączone z wyciekiem bursztyn...
Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 19:10